Snímek vybavení detenčního tábora na Manusu.

Snímek vybavení detenčního tábora na Manusu. | foto: Profimedia.cz

Australané uzavřou uprchlický tábor u Papuy, porušoval místní ústavu

  • 30
Australský ministr pro imigraci Peter Dutton dosáhl dohody s premiérem Papuy-Nové Guineje Peterem O’Neillem o uzavření detenčního centra na ostrově Manus. Jejich prohlášení následuje rozhodnutí místního nejvyššího soudu, který už v dubnu nařídil tábor uzavřít.

„Papua-Nová Guinea a Austrálie dospěly k dohodě, že se centrum uzavře,“ prohlásil podle webu The Guardian premiér ostrovního státu Peter O’Neill. Termín uzavření centra neurčil, ale řekl, že by celý proces neměl být uspěchán.

Austrálie a běženci

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převaděčstvím a nelegální migrací. Kritici ale poukazují na špatné životní podmínky v detenčních zařízeních.

zdroj: ČTK

O’Neill řekl, že existuje „řada možností“, jak tábor uzavřít. Podle něj je však třeba brát ohled na zájmy obyvatele Papuy i žadatelů o australský azyl.

Budoucnost 854 mužů, kteří jsou v táboře nyní držení, je nejasná. Každopádně Australané je přijmout odmítají. „Bylo to dlouhodobé úsilí vlády (australské) spolupracovat s Papuou-Novou Guinejí a podpořit ty lidi v začlenění do místní společnosti nebo v návratu do jejich země původu,“ odmítl Dutton přesídlení jakéhokoli migranta do Austrálie.

Íránský novinář Behrouz Boochani, který jako uprchlík v centru žije přes tři roky, řekl Guardianu, že zadržení muži to berou jako dobrou zprávu, ale trápí je nejistota ohledně dalšího postupu. „Neřekli, co bude, až se zavře tohle pekelné vězení. Chceme vědět, kdy se dostaneme na svobodu a kam půjdeme. Je naším právem vědět, co s námi bude,“ uvedl Íránec.

Oznámení o uzavření se očekávalo, protože papuánský soud rozhodl letos v dubnu, že existence detenčního centra odporuje místní ústavě. Už tehdy premiér ostrovního státu O’Neill tvrdil, že jeho vláda nepočítala s tím, že migranti budou drženi na Manusu tak dlouho.

„Ti, kteří jsou považováni za legitimní uprchlíky, zveme k životu na Papui-Nové Guineji v případě, že se chtějí začlenit do naší společnosti a přispět k naší komunitě,“ vyzval proto premiér.

V reakci na soud australský ministr pro imigraci Dutton ujistil, že „nezmění australskou politiku ochrany hranic - zůstane stejná“.

Minulý týden britský The Guardian zveřejnil zprávu o problémech v jiném australském detenčním centru na Nauru. V detenčním táboře prý migranti zažívají násilí (více o zprávě čtěte zde). Australská vláda reagovala, že si žadatelé o azyl často vymýšlí (více o reakci zde).

Ostrov Manus je součastí Papuy-Nové Guineji.

Ostrov Manus je součastí Papuy-Nové Guineji.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue