Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na D1 začala největší uzavírka v historii, v noci padne šest mostů

  8:52aktualizováno  23:14
Hlavní tah na Moravu se uzavřel. Dálnice D1 je od 20:00 uzavřena v úseku Lhotka – Velká Bíteš, o hodinu později začala uzavírka i na trase Loket - Hořice. Důvodem je odstranění šesti mostů. Znovu bude dálnice průjezdná v sobotu dopoledne. Doprava v místě uzavírek byla bez problémů.

Úplným uzavírkám předcházela omezení spojená s přípravou na bourání. V úseku Lhotka - Velká Bíteš tak řidiči jezdili dvěma jízdními pruhy směrem na Brno a jedním pruhem směrem na Prahu.  Podobně tomu bylo i mezi Loktem a Hořicemi.

Doprava na D1

Situace v zúžených úsecích D1 on-line

Na každém úseku budou sneseny vždy tři mosty. Poté bude provoz obnoven. Mezi Lhotkou a Velkou Bíteší je otevření plánováno v sobotu v 10:00 a na úseku Loket - Hořice o hodinu později.

Do té doby budou řidiči jezdit po objízdných trasách. "I když jsou práce se snášením mostů naplánovány na noční dobu, kdy je provoz na dálnici slabší, nelze vyloučit, že by mohlo na objízdných trasách docházet k problémům s plynulostí provozu. V případě potřeby budeme usměrňovat provoz," uvedl Jan Kostečka z dopravní policie na Vysočině (více čtěte zde).

Nejdřív se naveze písek, pak se do betonu zakousnou bagry

Podle Ivana Čásenského, který má na starosti technický dozor, nyní dělníci na vozovku navážejí sypký materiál, aby vytvořili takzvaný polštář, do nějž se budou mosty shazovat. "Středový pás se musí překrýt betonovými panely, aby se chránily kabely, které jsou v něm uloženy," dodala Miroslava Bžochová ze společnosti COLAS CZ. Už během dne podle ní stavebníci na mostech odstraňovali zábradlí i dálniční svodidla pod mostními oblouky.

Fotogalerie

Ve 21:05 uzavřeli dálnici v Lokti. "Někteří řidiči tápali, jestli sjet, nebo jet. Několik aut ještě projelo, teď už ale nikdo," řekl reportér MF DNES z Lokte.

Doprava v Lokti byla večer plynulá, kolony se netvořily. Problém by mohla způsobit jen nehoda na objízdné trase. "V Humpolci byla doprava větší," poznamenal reportér s tím, že na křižovatce stála asi tři auta.

Po 23. hodině ukončili dělníci navážení písku a do do konstrukce se zakously bagry. Most nad dálnicí v Lokti by měl padnout kolem jedné ráno, pak budou stavaři až do rána uklízet.

Dopravní situace ve Velké Bíteši byla hodinu po uzavírce rovněž bez problémů. "Nyní navážejí na silnici hlínu a už to mají skoro hotové, ve 22 hodin začnou demoliční práce," uvedla v devět hodin večer reportérka MF DNES z místa.

Na demolici mostu u Velké Bíteše se přišlo podívat asi třicet lidí s fotoaparáty a dalekohledy. Křižovatkou pod dálnicí projížděla auta bez problémů, ani tady se kolony netvořily.

Jiná objízdná trasa není možná

Kde čekat podle policistů riziková místa v souvislosti s objížďkami a kde se mohou po uzavření dálnice D1 od dnešního večera do zítřejšího dopoledne tvořit kolony?

"V úseku, který se uzavře blíž k Brnu, vidíme možný problém na křižovatce Křeptovský dvůr nedaleko sjezdu Lhotka. Ta je dlouhodobě z hlediska nehodovosti problematická. Při silnějším provozu tam může nastat problém. Tato křižovatka bude pod dozorem policie," řekla vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Druhým rizikovým místem je město Velká Bíteš a křížení cest od Žďáru nad Sázavou a od Velkého Meziříčí. "Když se na silnici II/602 (z Velké Bíteše do Velkého Meziříčí – pozn. redakce) stáhne veškerý provoz z dálnice v obou směrech, tak to ve Velké Bíteši bude podle stávající intenzity provozu jedna velká kolona. Může tam nastat problém s nájezdem z vedlejších silnic,"  upozornila řidiče Čírtková.

"Podle potřeby ve Velké Bíteši bude operovat hlídka a aktuálně dopravu bude řídit. Podobně se to při předchozím bourání mostu (u Smrčné před měsícem – pozn. redakce) řešilo na objízdné trase v Havlíčkově Brodě," dodala policejní mluvčí.

Na objízdné trase u Velké Bíteše jsou také relativně prudké zatáčky a horizonty. "Tam vidíme velké riziko, kdyby řidiči riskovali a předjížděli, když nebudou mít dostatečný rozhled před sebe," řekla Dana Čírtková. Pokud by se na objízdné trase stala nějaká dopravní nehoda vážnějšího charakteru – třeba s újmou na zdraví, nastane velký problém s kolonami. "Jiná objízdná trasa nastavit nejde," upozornila vysočinská policejní mluvčí.

Lidé míří na dovolenou

Po šesté hodině začala na policejních stanicích ve Velkém Beranově a v Humpolci instruktáž hlídek, které budou zapojeny do dopravně-bezpečnostního opatření. Na Vysočině se zapojuje nad rámec běžné služby třicet policistů. Pomáhají jim také kolegové ze Středních Čech, kam spadá lokalita u Lokte.

"Na úsek Loket – Hořice jsme nasadili z Vysočiny celkem devět policejních hlídek, úsek Velká Bíteš – Lhotka bude obsluhovat pět policejních hlídek. Tyto počty jsou nad rámec běžného výkonu služby," řekla Dana Čírtková. Ve středočeském úseku budou problematické také nájezdy na hlavní silnici v obcích. I tam budou nasazeny policejní hlídky.

Stavební firmy si daly rezervu, aby bourání i úklid vozovky D1 po demolici stihly do konce uzavírek. Intenzita dopravy se těžko předpovídá. Lidé najíždějí na nové turnusy dovolené v přímořských zemích. "Je ale možné, že si řidiči díky mediální kampani ohledně uzavírek naplánovali cestu jinudy, například přes České Budějovice a Linec," uvedla Dana Čírtková.

Na dálnici D1 je to v krátké době podruhé, kdy bude zcela uzavřena. Kvůli demolici mostu nejezdila auta také na počátku června mezi Humpolcem a Jihlavou. Noční uzavírka tehdy nezpůsobila větší dopravní komplikace (více zde).

Další omezení na dálnici D1 čeká řidiče od pondělí 8. července do 21. července v úseku Šternov - Psáře. Stavbaři tam vybudují provizorní přejezdy středového pásu.

Naposledy došlo k úplnému uzavření dálnice D1 na začátku června


Přehled uzavírek:

Úsek 9 (Loket – Hořice)

  • od 4. 7. od 19.00 hod. do 5. 7. do 21.00 částečná uzavírka levého jízdního pásu dálnice D1 v km 72,540–66,360 kvůli přípravným pracím pro snášení mostů, režim dopravy 2+1 (dva pruhy ve směru na Brno a jeden pruh ve směru na Prahu);
  • od 5. 7. od 21.00 hod. do 6. 7. do 11.00 úplná uzavírka pravého i levého pásu dálnice D1 mezi exity 66 Loket a 81 Koberovice kvůli bourání mostů
  •  vozidla do 12 t budou vyvedena z/do exitu 66 Loket na objízdnou trasu po silnici II/150, odtud dále po silnici II/130 a po ní až na exit 81 Koberovice, kde se doprava napojí zpět na dálnici D1, 
  • vozidla nad 12 t budou v úseku exitu 21 Mirošovice – exit 90 Humpolec v termínu od 5. 7. od 19. hod do 6. 7. do 11. hod. svedena na/do exitu 21 Mirošovice na silnici I/3 do Tábora, dále budou vedena po I/19 do Pelhřimova a poté po I/34 až k napojení na dálnici D1 na exitu 90 Humpolec;
  • od 6. 7. od 11.00 hod. do 9. 7. do 24.00 částečná uzavírka levého jízdního pásu dálnice D1 v km 72,540–66,480 kvůli dokončovacím pracím po snášení mostů, režim dopravy 1+2 (jeden pruh na Brno a dva pruhy na Prahu).

Úsek 21 (Lhotka – Velká Bíteš)

  • od 3. 7. do 5. 7. do 20.00 částečná uzavírka levého jízdního pásu dálnice D1 v km 162,300–155,475 kvůli přípravným pracím pro snášení mostů, režim dopravy 2+1 (dva pruhy na Brno a jeden pruh na Prahu)
  • od 5. 7. od 20.00 hod. do 6. 7. do 10.00 úplná uzavírka pravého i levého pásu dálnice D1 v úseku mezi exity 153 Lhotka a 162 Velká Bíteš z důvodu bourání mostů, objízdná trasa z/do exitu 153 Lhotka povede po silnici II/390, dále po II/602 a I/37 až na exit 162 Velká Bíteš, kde se doprava napojí zpět na dálnici D1
  • od 6. 7. od 10.00 hod. do 9. 7. do 24.00 částečná uzavírka levého jízdního pásu dálnice D1 v km 162,300–155,475 kvůli dokončovacím pracím po snášení mostů, režim dopravy 2+1 (dva pruhy na Brno a jeden pruh na Prahu).

Úsek 5 (Šternov – Psáře)

  • od 8. 7. do 21. 7. částečná uzavírka levého jízdního pruhu pravého pásu dálnice D1 v km 43,895–45,060 a v km 48,510–48,880 a dále levého jízdního pruhu levého pásu v km 48,950–48,560 a v km 45,110–43,953, kvůli budování provizorních přejezdů středního dělícího pásu, režim dopravy 2+2 (dva pruhy v obou směrech).

(zdroj: Ředitelství silnic a dálnic)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Řetězový most v Budapešti
100 POHLEDŮ: Skladiště pod elegantním mostem v Budapešti

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš při volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES v...
Babiš pomocí státu ničil oponenty, tvrdí Zaorálek. Výmysl, opáčil šéf ANO

Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka jsou v Česku pomocí zajišťovacích příkazů likvidovány firmy, které jsou konkurencí pro podnikatelské aktivity...  celý článek

Lékaři na demonstraci ve Žlebech na Kutnohorsku symbolicky pohřbili místní...
Zástupci lékařů a lékáren v Rozstřelu vysvětlí, proč se pustili do stávky

Praktičtí lékaři se chystají ve středu protestovat proti byrokracii a podfinancování praxí. K nim se připojí i lékárníci, aby upozornili na ohroženou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.