Šéf CIA Leon Panetta

Šéf CIA Leon Panetta | foto: ČTK

Uzavřeli jsme svá tajná vězení ve světě, prohlásil šéf CIA Panetta

  • 49
Americká Ústřední zpravodajská služba uzavřela ve světě všechna svá tajná vězení, kde měla zadržovat a mučit lidi podezřelé z terorismu. Oznámil to ředitel CIA Leon Panetta. Uzavření kontroverzních zařízení slíbil krátce po nástupu do funkce i prezident Obama.

"CIA už neprovozuje tajná zadržovací centra," uvedl Panetta v rozeslaném dopise. CIA podle něho také přerušila spolupráci se soukromými agenturami, od kterých si do věznic najímala strážníky.

Panetta ve svém dopise zdůraznil, že CIA již nepoužívá při své práci "nepřiměřené výslechové metody". Dodal však, že Ústřední zpravodajská služba si ponechává pravomoci zadržovat podezřelé lidi na přechodné období.

V tajných věznicích CIA údajně zadržovala lidi podezřelé z terorismu. Při výsleších prý vyšetřovatelé používali kontroverzní metody jako například waterboarding, která ve vyslýchaném vyvolává dojem tonutí.

Tajná věznice CIA byla údajně i v Polsku

Americký prezident Barack Obama krátce po své lednovém nástupu do funkce slíbil, že tato zadržovací centra uzavře. Učinil tak i v případě americké základny Guantánamo, kde USA zadržují cizince podezřelé z terorismu, a kterou opakovaně kritizovaly organizace na ochranu lidských práv.

Informace o tajných amerických vězeních mimo území USA se dostaly na veřejnost v roce 2005. V médiích se psalo o tom, že byly umístěny také v některých postkomunistických zemích, včetně České republiky nebo Polska. Tyto informace se však nepotvrdily a státy, kterých se spekulace týkaly, je popřely. Nedávno však polská prokuratura potvrdila, že v zemi přistávala letadla CIA. - o zjištění polské prokuratury si přečtěte zde

V roce 2006 tehdejší americký prezident George Bush připustil, že CIA mimo území USA zadržuje osoby podezřelé z terorismu, nespecifikoval však, ve kterých zemích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video