Britská dolní sněmovna při projednávání skandálu s výdaji (18. května 2009)

Britská dolní sněmovna při projednávání skandálu s výdaji (18. května 2009) | foto: Reuters

Už žádné budky pro kachny, reforma připraví britské poslance o výhody

  • 0
Britská aféra s poslaneckými náhradami se blíží ke konci. Nezávislá komise navrhla parlamentu reformu celého systému a šéfové dvou největších stran Gordon Brown a David Cameron ji schvalují. Poslanci nebudou moci zaměstnávat rodinu či si nechávat proplácet hypotéky za poslanecké byty. Skandál se zneužíváním náhrad vypukl na jaře a několik politiků kvůli němu rezignovalo.

Deník The Daily Telegraph se letos dostal k účtům jednotlivých poslanců. Ukázalo se, že řada z nich si nechávala proplácet bizarní položky jako třeba opravu tenisového kurtu nebo budku pro kachny. Stejně tak využívali možnosti nechat si proplácet hypotéky a zneužívali rostoucích cen na realitním trhu. - přečtěte si Britští politici musí státu splatit účty za svou hamižnost

Skandál zasáhl všechny strany, ale nejvíc politicky poškodil vládnoucí labouristy. Premiér Gordon Brown zareagoval povoláním bývalého vysokého státního úředníka Christophera Kellyho, kterého požádal o vypracování návrhů na reformu.

Gordon BrownKelly doporučil, aby po "příslušné přechodné době" bylo proplácení hypoték zrušeno. Mimolondýnským poslancům bude parlament proplácet činži nebo hotel. Stejně tak nebudou moci poslanci zaměstnávat rodinné příslušníky.

Poslanci bydlící do 20 mil (32 kilometrů) od Londýna nebudou mít nárok na druhý byt a budou muset dojíždět. Zákonodárci, kteří poslanecký byt mít budou, si už nebudou moci nechávat proplácet nový nábytek a úklid. Budou si také muset sami platit dopravu do práce.

Britští poslanci mají plat kolem 65 tisíc liber za rok (téměř 1,9 milionu korun), což je zhruba dvojnásobek průměrného platu, ale mnohem méně, než mají například právníci nebo lékaři.

Kontroverzní výdaje vrátíme, prohlásil šéf britských konzervativců David Cameron. Na snímku hovoří s novináři (12. května 2009)Podle řady komentářů skandál propukl i proto, že jednotlivé vlády se vyhýbaly nepopulárnímu zvyšování platů poslanců, zatímco panovala tichá dohoda o zvyšování a rozšiřování náhrad.

Kellyho návrhy bude v praxi realizovat Nezávislý úřad pro parlamentní standardy (IPSA), který bude také rozhodovat o platech a penzích poslanců. Premiér Brown doufá, že úřad IPSA zavede nová pravidla co nejrychleji.

Vytvoření tohoto úřadu i Kellyho doporučení musí schválit nynější poslanci. "Myslím, že důvěra v lidi, kteří nám vládnou, může být obnovena, jen když tito lidé prokážou odhodlání a vypořádají se s prohřešky minulosti, i když to pro ně bude nepohodlné," řekl Kelly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video