Západ slunce nad Káhirou (12. prosince 2011)

Západ slunce nad Káhirou (12. prosince 2011) | foto: AP

Už žádné bikiny a alkohol. Islamisté nabízejí vizi Egypta bez hříchu

  • 728
Oddělené pláže pro muže a ženy či zákaz alkoholu. I tak si někteří konzervativní kandidáti do parlamentu představují budoucnost Egypta. Islámské strany zatím ve volbách kralují a některá média si pokládají otázku, jak po jejich konečném vítězství bude vypadat turismus, který je pro ekonomiku země klíčový.

O vítězství islamistů ve volbách v tuto chvíli nepochybuje snad nikdo. Umírněná Strana svobody a spravedlnosti spojená s Muslimským bratrstvem v první fázi zvítězila s 37 procenty hlasů. A za ní skončila ultrakonzervativní islamistická strana Núr se 24 procenty hlasů. Zcela jasno bude po poslední fází voleb v lednu.

Egypt a turismus

Letošní povstání a svržení autokratického prezidenta Husního Mubaraka zasadily egyptské ekonomice tvrdé rány. Jednak v podobě nedůvěry investorů, kteří se do stále nestabilní země nikterak nehrnou, a také v obrovském poklesu turistů. Ve druhém kvartále letošního roku jich přijelo o 35 procent méně než loni ve stejném období.
Turismus přitom tvoří zhruba 10 procent HDP země, zaměstnává tři miliony z 85 milionů obyvatel Egypta a je jedním ze tří pilířů egyptské ekonomiky (vedle Suezského průplavu a peněz egyptských emigrantů v zahraničí, kteří posílají peníze domů). Některá místa jako pobřeží Rudého moře nebo města v údolí Nilu jsou na turistech zcela závislá.

Od prvního momentu se ale západní média ptají, jaký obě strany zaujímají přístup k striktnímu islámskému právu, osobním svobodám, právům žen či menšinám. A teď i k turistům. Odpovídají jim na to někteří kandidáti na předvolebních shromážděních: žádný alkohol, bikiny ani smíšené pláže, hlásá část z nich dle agentury AP.

Tak třeba strana Núr se striktní interpretací práva šaría netají. Vzor vidí v Saúdské Arábii, kde se ženy musí zakrývat a nemohou tam ani řídit. A přísná pravidla někteří její představitelé chtějí zavést i v turismu, který je jednou z nejdůležitějších složek egyptské ekonomiky a kvůli nepokojům už tak strádá.

Oddělené pokoje pro nesezdané?

Teď hrozí, že islamisté odradí od návštěvy země striktními pravidly další návštěvníky. Salafisté to připouštějí, nicméně i tak jsou pro zákaz alkoholu nebo skrovných plavek. Zvažují také, zda nezakázat nesezdaným párům pronájem společného pokoje či zda nezahalit starověké egyptské sochy, které odhalují příliš.

Při jednom z politických shromáždění v Alexandrii příznivci strany oblékli ve fontáně sochy mořských panen, popsala agentura AP. Přitom jeden z mluvčích strany před časem prohlásil: "Nezavřeme chrámy, nebudeme nařizovat turistům, aby se zahalovali, a neomezíme jejich svobody."

Jenže duchovní představitelé ultrakonzervativní strany na věc nahlížejí jinak. "Pětihvězdičkový hotel bez alkoholu, pláž pro ženy oddělené od mužů v zátoce, kde si obě strany mohou užít týdenní dovolenou bez hříchu," líčil svoji vizi turistického ráje jeden z duchovních strany Núr Jassír Burhámí.

Strana svobody a spravedlnosti napojená na kdysi zakázané Muslimské bratrstvo je mnohem umírněnější a pragmatičtější. A tvrdí, že zavádět přísná islámská pravidla v Egyptě nehodlá. Občas ale vysílá protichůdné signály - a i v jejích řadách se najdou lidé s vizí proměnit Egypt v místo bez hříchu.

Turisté mají alkohol doma

"Turisté nepotřebují pít alkohol, když přijedou do Egypta. Mají ho dost doma. Přišli zhlédnout starověkou civilizaci, ne popíjet," hlásala třeba v neděli před jásajícím davem kandidátka strany Azza al-Džarfová.

Zdaleka ne všichni Egypťané jsou podobnými vizemi nadšení. Například u pyramid v Gíze se v pátek sešlo asi tisíc lidí. Byli to vesměs turističtí průvodci, kteří protestovali proti hrozbě, že islamisté ještě více podkopou turismus, popsala agentura Reuters.

"Islamisté, kteří vidí svět černobíle, jsou skutečným nebezpečím pro tuto zemi. Požadujeme, aby každá strana, ať už islámská nebo hlavního proudu, oznámila svůj program pro podporu turismu ještě před zasednutím parlamentu," řekl průvodce Chalíd Túní, který vystudoval egyptologii i islámskou a koptskou historii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video