Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Češi za Islámský stát nebojovali, Kurdové si je spletli s Čečenci

  • 188
V řadách Islámského státu zatím žádný Čech nebojuje a ani nebojoval. Informace, se kterou minulý týden přišla eurokomisařka Věra Jourová, pochází již z loňského října. Kurdští bojovníci se však tehdy spletli. Nezadrželi totiž Čechy, ale Čečence, píší Lidové noviny.

Podle listu čeští diplomaté loni v říjnu skutečně prověřovali informaci, že byli v Kurdistánu zadrženi dva Češi.

„Asi před půl rokem jsem získal informaci, že na straně Islámského státu bojovali dva Češi. A měl jsem to potvrzené od dvou na sobě nezávislých zdrojů. Bolela mě z toho hlava, protože jsem tehdy nemohl zjistit žádné bližší údaje,“ řekl Lidovým novinám český velvyslanec v Bagdádu Alexandr Langer.

Nakonec se ukázalo, že si kurdská strana spletla Czech Republic a Chechen Republic. „Spadl mi ze srdce veliký kámen. Jeden člověk mi přitom dokonce tvrdil, že byl u zadržení Čecha a že ho prý viděl,“ zavzpomínal diplomat.

Podle zavedených mezinárodních standardů v případě, že je v Iráku či v Sýrii zadržen zahraniční bojovník Islámského státu anebo se nalezne jeho tělo, tamní ministerstvo zahraničních věcí vyrozumí ambasádu státu, z něhož radikál pocházel. Jak deníku potvrdil velvyslanec Langer, žádné takové zprávy aktuálně nemá.

O Češích v řadách IS informoval bývalý britský špion

Jourová ve čtvrtek uvedla, že má informaci o prvním Čechovi, který odjel bojovat za islámské radikály. Informaci nechtěla nijak komentovat a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek varoval že, informaci nelze potvrdit. (více čtěte zde).

Jourová je ráda, že úřady zprávu nepotvrdily. Podle ní je však důležité o bezpečnostních rizicích debatovat. A to především kvůli tomu, že dle posledních statistik se ze Sýrie a Iráku vrátilo až šest tisíc Evropanů.

Monitorování jejich pohybu v rámci schengenského prostoru je totiž složité. „Důležitá je komunikace. Tato nákaza zachvacuje především mladé lidi. Nejvíce ohrožená je skupina mezi 17 a 29 lety. Rodiny a školy by měly trochu sledovat, s kým se mladí lidé stýkají a komunikují. Není to otázka jen pro západoevropské země,“ upozornila s odkazem na dřívější informace.

O Češích v řadách bojovníků Islámského státu se podle Lidových novin například zmiňuje zpráva Soufan Group z loňského léta. Organizace se zabývá bezpečnostními analýzami a autorem zprávy je bývalý britský diplomat a špion Richard Barrett, který pracoval i v protiteroristické jednotce OSN.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video