Už sto lidí se letos otrávilo z hub

  • 2
Přibližně sto případů otravy po požití hub - naštěstí však žádnou smrtelnou - už letos eviduje Národní referenční laboratoř pro jedovaté houby. A nejčastěji, téměř ve 40 procentech, jde o muchomůrku tygrovanou. Lidé si ji pletou s růžovkou neboli masákem.

"Tolik otrav touto houbou nepamatuji. Letos jsem se s nimi setkával skoro obden," uvedl vedoucí laboratoře Jaroslav Klán.

Celkový počet otrav jinak podle něj nijak zvlášť nevybočuje z minulých let. Je jich sice o dost víc než loni, ale to proto, že loni bylo hub extrémně málo. Zvýšený počet hlášených podezření na otravu letos zaznamenalo i Toxikologické informační středisko, na něž se obracejí lékaři z nemocnic.

Průběh otravy, byť smrtí většinou nekončí, může být velmi vážný. Například v třinecké nemocnici přijali podle mluvčí Simony Součkové pacienta, který měl epileptické křeče a tři dny strávil na dýchacím přístroji. Snědl asi šest kloboučků muchomůrky.

Příčinu, proč přibylo otrav muchomůrkou tygrovanou, vysvětluje mykolog Miroslav Smotlacha tím, že jí podobná růžovka letos nezvykle hodně roste (zatímco ostatních hub je stále spíše málo).

Laboratoř už eviduje i čtyři případy otravy velmi nebezpečnou muchomůrkou zelenou. "Dva z nich byly matka a dítě," řekl Klán. Zhruba desetiletý chlapec z Břeclavi byl převezen až do motolské nemocnice a lékaři uvažovali o transplantaci jater. I když lékaři oficiálně nepotvrdili, že by příčinou byly jedovaté houby, Klán má za to, že se to už pouze zpětně nepodařilo prokázat.

Vyšší počet otrav je v jižních Čechách a Pošumaví, méně v Praze či středních Čechách. Miroslav Smotlacha varoval i před otravami způsobenými zapařením hub v igelitových taškách. Otrava se obvykle ohlásí nevolností či halucinacemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video