Člen Syrské osvobozenecké armády hlídá dva chlapce, kteří vyklízejí následky

Člen Syrské osvobozenecké armády hlídá dva chlapce, kteří vyklízejí následky ostřelování v městě Sermeen. (28. února 2012) | foto: Reuters

„Už se za ně můžeme jen modlit...“ Asadova armáda svírá rebelující Homs

  • 839
Většina syrských povstalců během čtvrtka ustoupila ze čtvrti Bábá Amr v Homsu, která byla baštou odpůrců režimu a kterou přes tři týdny obléhá syrská armáda. Rebelové tvrdí, že v této čtvrti zůstala hrstka bojovníků, kteří kryjí "taktický ústup" ostatních.

Svědkové uvádějí, že se budovy celou noc otřásaly pod bombardováním, kterým armáda zahájila finální obsazování problematické čtvrti. Vzbouřenci z homské čtvrti Bábá Amr si podle opozice už nahrávají svou poslední vůli. Město je obklíčeno režimní armádou, která postupuje dům po domu s doslovnou snahou město "vyčistit".

Humanitární organizace

Ve čtvrtek odpoledne přišla ze Sýrie zpráva, že úřady povolily mezinárodnímu Červenému kříži a syrskému Červenému půlměsíci vstup do čtvrti Bábá Amr v Homsu. Do čtvrti zažívající v posledních čtyřech týdnech těžké boje dopraví jídlo, zdravotnické potřeby a budou moci řídit evakuaci, řekl agentuře AP mluvčí Červeného kříže Hicham Hassan. Dodal, že organizace u syrských úřadů zaznamenala také první "pozitivní náznaky" ohledně volání Červeného kříže po humanitárním klidu zbraní.

Armáda přerušila veškeré komunikační kanály se čtvrtí a chystala se za podpory elitních jednotek po dělostřelecké palbě k pozemní ofenzívě. Ač povstalci celý den prohlašovali, že se jim daří bránit syrským oddílům v postupu, nakonec pozice ve čtvrti bábá Amr vyklidili. Důvodem ústupu je údajně ohled na asi 4 000 civilistů, kteří zůstali ve svých domovech.

Velitelé povstalců současně varovali armádu před tím, aby se mstila na civilistech. Na Homs dle ČTK také napadl sníh, který sice podle některých zpráv zpomalil vojenské akce, ale také ztížil situaci civilistů.

Dezertéři ze Syrské svobodné armády odhadují, že proti nim stojí přes 7 000 vojáků armády prezidenta Bašára Asada. Opozice chce vyprovokovat podobné boje i v jiných městech, aby armádu přinutila zmírnit tlak na Homs. Nejtvrdší boje se odehrávají stále ve čtvrti Bábá Amr, kterou podle Reuters prý nyní povstalci pomalu opouští.

Bez vody a elektřiny

Útok na město vede pověstná Čtvrtá obrněná divize, kterou má ve velení prezidentův bratr Maher. Vzbouřenecké město je doslova odříznuté od okolního světa už téměř měsíc. Dle opozice syrští vojáci objevili všechny pašerácké stezky a vyhodili do povětří podzemní přívod vody.

Homs je od úterý bez elektřiny a ve čtvrtek vládní síly přerušily spojení satelitních telefonů, takže povstalci nemají jak komunikovat se světem. Pevné linky a mobilní telefony nefungují už několik dnů.

Vzácně se slova opozice v podstatě shodují s hlasem druhé strany. "Máme oblast pod kontrolou. Armáda nyní prohledává dům po domu a pátrá po teroristech i zbraních. Na odpor se staví už jen zbytky povstalců," zní oficiální cestou z Damašku.

Kofi Annan chce hovořit s Asadem

Rezoluce OSN

Rada bezpečnosti OSN - včetně stálých členů s právem veta, tedy i Ruska a Číny - ve čtvrtek odsoudila rychle se zhoršující humanitární situaci v Sýrii. Rada žádá, aby Damašek umožnil přístup do země humanitární zástupkyni OSN Valerii Amosové, aby mohla zhodnotit humanitární situaci a setkat se s představiteli vlády. Patnáctičlenná rada se zároveň jednomyslně shodla na usnesení, ve kterém vyjadřují ostrý nesouhlas s rychle se prohlubující humanitární krizí, kde si 11 měsíců trvající protivládní protesty vyžádaly podle odhadů OSN 7500 mrtvých.

ČTK

Homs je pod palbou od 4. února. Exilová Syrská národní rada, což je hlavní opoziční organizace, ve středu večer požádala znovu o mezinárodní pomoc. Vyzvala zvláštního zmocněnce OSN a arabských států Kofiho Annana, aby přijel do Bábá Amru. Annan v New Yorku prohlásil, že v pátek odjíždí do Káhiry a že jeho cílem je dostat se do Damašku a hovořit s Asadem.

Z Homsu se podařilo dostat už dvěma ze zahraničních novinářů, kteří tam
uvázli po bojích minulý týden. V Libanonu je po Britovi Paulu Conroyovi také Španěl Javier Espinosa. Francouzka Edith Bouvierová a další kolega William Daniels jsou zřejmě stále ve městě stejně jako ostatky jejich dvou kolegů Marie Colvinové a Rémiho Ochlika, připomíná ČTK.

"Už se za ně můžeme jen modlit," umocnil současnou nemožnost jejich záchrany jeden z aktivistů podle britského deníku The Times. I oficiální syrský zdroj potvrdil agentuře AFP, že armáda čtvrť "zcela" ovládla, začala civilistům rozdávat potraviny a vydala se pátrat po zbývajících zahraničních novinářích, kteří ve čtvrti uvázli, včetně Francouzky Edith Bouvierové. Podle opozice vojáci provádějí v domech razie a zatýkají lidi.

USA varují před sektářskou válkou v Sýrii

USA očekávají dříve nebo později pád režimu Bašára Asada v Sýrii. Obávají se ale následného chaosu v zemi, který by mohl vyústit až v sektářskou válku. Vyplývá to z vyjádření Jeffreyho Feltmana, náměstka pro Blízký východ americké ministryně zahraničí, na slyšení před zahraničním výborem Senátu.

Feltman pak dodal, že čím déle potrvá současný brutální postup režimu vůči protivládním povstalcům, tím větší je pravděpodobnost regulérní války v zemi a zhroucení tamních státních struktur. Američané se proto dle něj snaží pád Asadovy vlády urychlit například snahami o zpřísnění sankcí a zvýšení mezinárodní izolace Sýrie.

Předseda senátního zahraničního výboru John Kerry upozornil, že USA musejí v Sýrii postupovat s extrémní opatrností. Souhlasí s ním i nedávno stažený americký velvyslanec v Damašku Robert Ford. Oba upozorňují, že na rozdíl od Libye není v zemi jednotná opozice, což situaci komplikuje. "Možnost sektářské civilní války nám neúprosně připomíná, že strašlivý stav v zemi se může ještě mnohem zhoršit," nechal se slyšet Kerry.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video