Už se o nás neví, zní z Basry

  • 35
Čeští vojáci tráví v irácké Basře třetí měsíc. S tím, jak se jejich práce stává rutinou, opadává zájem médií i politiků. "Zcela přesně tu platí: sejde z očí, sejde z mysli," potvrzuje mluvčí 7. polní nemocnice Tomáš Zbořil. V sobotu byl na návštěvě Iráku ministr zahraničí Cyril Svoboda. Na vojáky ale mnoho času neměl.

Ministr slavnostně zahájil poválečnou činnost české ambasády v Bagdádu. Díky dobré pověsti české polní nemocncice měl všude otevřené dveře.

Na samotné české vojáky v Basře si však ministr vyhradil jen necelou půlhodinu. "Přiletěl z Bagdádu s hodinovým zpožděním, na naší základně měl už jen pětadvacet minut času," potvrzuje Zbořil.

Ministr pozdravil vojáky, poděkoval jim za práci, prošel nemocničním koridorem a odjel na letiště.

"Naše návštěva v Basře byla tak krátká právě na popud vojáků," reagoval tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Letadlo s ministrem se prý zdrželo v Bagdádu kvůli nakládání vojenského materiálu. "Návštěvu základny jsme pak museli na příkaz vojáků ukončit do 18 hodin kvůli bezpečnosti," dodal mluvčí.

Média už ztrácejí zájem
Ani média už o českou misi v Basře neprojevují žádný vážnější zájem. "V novinách jsme už dlouho nezaznamenali zmínku o polní nemocnici. Aktivně se neozývají žádné sdělovací prostředky," uvádí Zbořil.

Mluvčí se snaží tedy sám. Týdně obesílá redakce, příspěvky z Basry však většinou skončí "jen" na internetových stránkách armády.

Sledujeme 'reformu reformy'
Na úmorné každodenní vedro si čeští vojáci zvykli, překousnou i nezájem médií a politiků. Více je trápí, že mnoho z nich nebude mít po návratu do země jistou budoucnost.

"Sledujeme odsud armádní 'reformu reformy'. Pro hodně vojáků z naší mise bude znamenat nejistotu jejich další budoucnosti v armádě. Rušení posádek a snižování počtů vojáků se dotkne téměř všech," říká mluvčí polní nemocnice. 

"Už teď několik vojáků, kteří prošli několika misemi ví, že jejich služební poměr krátce po návratu domů skončí."

Čeští vojáci nebrečí
Čeští vojáci si podle jejich mluvčího zvykli. Domů se jich vrátilo jen pár.

"Těžkosti zdejší služby zatím snášíme dobře. Na vysoké teploty už jsme si zvykli. Zatím jelo domů jen několik vojáků ze zdravotních důvodů. Jeden z lékařů se vrátil, protože se zde cítil málo vytížen ve své profesi anesteziologa," uvádí Zbořil.  

Podle mluvčího je situace na jihu země klidnější než v Bagdádu a jeho okolí. "Je ale pravda, že každý den slyšíme střelbu. Máme i několik děr ve stanech," popisuje každodenní nebezpečí Zbořil.

Jinak je česká nemocnice v Basře přijímána dobře. "Jediným projevem nepřátelství bylo několik dětmi hozených kamenů proti našim vozidlům. Jedna ze sanitek má proražený otvor ve střeše."

Odpadky se vyvážejí pod dohledem
Opouštět základnu v Basře vojáci na vlastní pěst nemohou. Pokud někam v rámci plnění úkolů přejíždějí, musejí jet nejméně dvě vozidla s řidičem a spolujezdcem.

"Každý musí mít nabitou zbraň,  nasazenou ochrannou vestu a po ruce přilbu. Při vyvážení odpadků či dovozu vody doprovázejí auta vojenští policisté," dodává mluvčí 7. polní nemocnice.


Video