Jsme na 40 až 45 tisících podpisech, hlásí spolupracovníci zájemce o Hrad, exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého.

Jsme na 40 až 45 tisících podpisech, hlásí spolupracovníci zájemce o Hrad, exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. | foto: David Neff, MAFRA

Blížíme se 50 tisícům podpisů, hlásí zájemci o Hrad Dlouhý a Roithová

  • 144
Nejblíže k tomu, aby rozšířili dosavadní šestici prezidentských kandidátů, kteří už splnili podmínky, aby se mohli utkat o post nástupce Václava Klause, mají nyní lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová a bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý. Všichni kandidáti mají na sběr podpisů už jen měsíc a pár dní.

"Máme 40 až 45 tisíc podpisů, v řádu dnů bychom měli mít potřebný počet 50 tisíc," řekl iDNES.cz spolupracovník exministra Dlouhého Jan Piskáček. Říci přesnější číslo potvrzených podpisů podle něj ani nejde, protože docházejí průběžně. Už v létě se Dlouhý snažil motivovat brigádníky shánějící podpisy tím, že každý, kdo jich sežene alespoň dvacet, dostane za každý dvacetikorunu. A pěti nejaktivnějším slíbil iPad (více zde).

"Jsme teď na 40 tisících," uvedl v pondělí Martin Horálek, spolupracovník europoslankyně Zuzany Roithové z KDU-ČSL. Lidovci, kteří mají více než třicet tisíc členů, mají na sběr podpisů na podporu své kandidátky vypracovaný sofistikovaný systém pyramidy.

Zuzana Roithová

Pověření členové strany mají za úkol ve svém okolí sehnat deset podpisů, předat je dál "stovkaři" odpovědnému za sto podpisů a ten je předává nadřazenému "tisícovkáři". To dává Roithové velkou šanci, že se stejně jako expremiéři Miloš Zeman a Jan Fischer a bývalá europoslankyně Jana Bobošíková bude moci brzy pochlubit potřebnými 50 tisíci podpisy.

V těžší pozici je výtvarník Vladimír Franz, který začal kampaň později a který přišel se zajímavou iniciativou, když sám podepsal petiční archy většiny protikandidátů (vynechal Petra Cibulku a šéfa ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase). "V tuto chvíli sběr podpisů poměrně akceleruje, jsme teď na 18 tisících," řekl iDNES.cz Jakub Hussar, zakladatel iniciativy Vladimír Franz prezidentem.

Kandidáti na Hrad

Miloš Zeman, Jan Fischer, Jana Bobošíková (nasbírali už 50 tisíc podpisů)
Přemysl Sobotka (navrhnou ho poslanci a senátoři ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Jiří Dienstbier (ČSSD)

Kdo hlásí, že už překročil hranici 40 tisíc podpisů (potřebuje jich 50 tisíc)
Vladimír Dlouhý, Zuzana Roithová

Více než 35 tisíc podpisů dokázal zatím sehnat senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Podpisy přitom sbírá, i když je nepotřebuje. Má jistotu nominace díky poslancům a senátorům své vlastní strany, stejně jako první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS a šéf TOP 09, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Šance dalších kandidátů, že do 6. listopadu, kdy je uzávěrka přihlášek, seženou potřebné podpisy, je už výrazně nižší. Ladislav Jakl, šéfporadce prezidenta Václava Klause, si před pár dny s lidmi z neparlamentní Strany svobodných občanů přiťukl irskou whiskey na 10 tisíc podpisů, které už má, ale k potřebnému pětinásobku, aby se vůbec zapojil do volby, má daleko.

Podobný počet podpisů má exposlanec a odpůrce potratů Jiří Karas, který je nyní velvyslancem v Bělorusku. Kandidovat chce, i když jeho strana oficiálně podporuje Roithovou. Pro herečku Táňu Fischerovou, bývalou poslankyni za Unii svobody, na poslední chvíli začali sbírat podpisy lidé ze Strany zelených.

Od potřebného počtu podpisů jsou daleko i šéf DSSS Tomáš Vandas a advokátka Klára Samková. Také šance dalších lidí, kteří projevili zájem kandidovat, jsou s ohledem na harmonogram přímé volby hlavy státu mizivé.

Už teď je jasné, že 6. listopadu pole kandidátů silně prořídne. Předseda Senátu Milan Štěch už oznámil, že Klausova nástupce začnou lidé volit 11. a 12. ledna. (více o tom najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue