Martin Bursík má pro Václava Klause a novou volbu prezidenta protikandidáta. Přátelsky by si nyní s Klausem ruce zřejmě nepodali.

Martin Bursík má pro Václava Klause a novou volbu prezidenta protikandidáta. Přátelsky by si nyní s Klausem ruce zřejmě nepodali. | foto: Dan Materna, MF DNES

Už jsem našel soupeře Klausovi, hlásí Bursík

  • 710
Martin Bursík, šéf Strany zelených, se rozhodl chopit iniciativy a najít silného protikandidáta Václavu Klausovi pro prezidentskou volbu. A tvrdí, že už má dokonce osobnost, která by se do boje se současnou hlavou státu pustila.

popisekBudete volit Klause?
Odpovědi všech poslanců a senátorů

"Máme svého favorita. S kandidaturou souhlasí. Jeho jméno zatím neprozradím," řekl Bursík. Je přesvědčen, že "jeho člověk" je natolik silná osobnost, že by pro něj mohl získat potřebné hlasy poslanců a senátorů z dalších stran.

"Jde o to, nalézt pro něj podporu ČSSD, většiny lidovců a také senátorů z menších klubů. Je fér přiznat, že stejně jako Klaus se ani jeho protikandidát neobejde bez hlasů komunistů," uvedl Bursík.

Zelený "smír" s Paroubkem
Na hledání Klausova protikandidáta pracuje šéf zelených hlavně s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Ačkoli se ti dva nemají v lásce, v této věci uzavřeli příměří.

"Dohodli jsme se s Paroubkem, že volbu prezidenta vyčleníme ze všech hrátek vláda–opozice," říká Bursík. Paroubek se však k otázce příštího prezidenta nevyjadřuje.

"Vůbec nemám potřebu říkat teď něco dalšího k prezidentské volbě. Jako téma to není na pořadu dne," prohlásil. Jeho strana se přitom dohodla, že chce mít o soupeři pro Klause jasno do poloviny září.

"Ten termín stále platí," potvrdil místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Sociální demokraté "předhodili" v létě veřejnosti jméno bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. Jeho šance získat dostatečně širokou podporu však výrazně klesly poté, kdy o něm začali diskutovat lidovci.

"Řada našich poslanců i senátorů řekla, že by pana Dienstbiera nepodpořili," uvedl mluvčí lidovců Martin Horálek. Výhrady k Jiřímu Dienstbierovi mají například šéfové obou parlamentních klubů KDU-ČSL – senátor Adolf Jílek i poslankyně Michaela Šojdrová.

Klíčové jednání o kandidátovi na Hrad plánují lidovci na své výjezdní zasedání 10. září v Lipnici nad Sázavou. "Nějaká jména máme, ale neřekl jsem je ani vlastní manželce," řekl předseda lidovců Jiří Čunek.

Nemusí to být politik?
I když je jméno možného Klausova soupeře, který by měl podporu více politických stran, zatím "v mlze", vyjádření politiků ČSSD, KDU-ČSL i Strany zelených naznačují, že se intenzivně hledá hlavně mezi lidmi, kteří nejsou v politice.

popisekČtenáři navrhli Schwarzenberga
ministr ale kandidovat nechce

"Ukazuje se, že člověk z politiky vždy bude někomu vadit," řekl místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach. Kromě Dienstbiera, jehož možné kandidatury se ČSSD stále ještě nevzdala, tak jsou podle Škromacha ve hře i některé nepolitické osobnosti.

"Určitě by to kritérium širší přijatelnosti splňovali někteří lidé, kteří nejsou v politice," potvrdil místopředseda lidovců Marian Hošek. V KDU-ČSL se například probírala jména kněze Tomáše Halíka či bývalého rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma.

O hledání Klausova soupeře mají jednat i senátoři z Klubu otevřené demokracie. "Mluví se třeba o jménech bývalého senátora Josefa Jařaba či exministra školství Jiřího Gruši," řekl MF DNES jeden z členů klubu, Jiří Zlatuška.

Dosavadní počínání politiků, kteří zkoušejí najít silného soupeře Václavu Klausovi, tak může současného hradního "pána" nechat celkem v klidu. Ač se volba prezidenta blíží, Klausovi odpůrci se zjevně ještě nedokázali na ničem domluvit.

Případný společný protikandidát tak bude mít jen velmi krátký čas na kampaň. Šéf zelených Bursík tvrdí, že to není problém. Stále je podle něj času dost.

Prezident Václav Klaus


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video