Před romskou ubytovnou v Novém Boru se v sobotu sešli lidé protestující proti

Před romskou ubytovnou v Novém Boru se v sobotu sešli lidé protestující proti tomu, aby na problémech ve městě parazitovali extremisté. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Už je toho moc, říkají v Novém Boru Romové i lidé z vymláceného baru

  • 671
Do baru Pivní pomoc v Novém Boru chodí několikrát denně policisté. Před 7. srpnem, kdy právě sem vtrhla skupinka pěti Romů a posekala několik hostů, to nebývalo. Nebyl k tomu důvod. Lidé z baru by na to nejraději zapomněli. A místní Romové také. Už je toho moc, říkají shodně.

"Člověk o tom mluví stále dokola. Přitom jsem vlastně dohromady nic neviděl," říká Petr z Nového Boru, který do baru přišel krátce předtím, než k masakru došlo (více o útoku čtěte zde).

"Sice se stále mluví o mačetách, ale já viděl jen jednu. Všechno se to seběhlo strašně rychle. Trvalo to tak dvě minuty. Stál jsem u baru, nestihl jsem ani nic udělat. Servírka volala policisty. Byla z toho dost psychicky na dně. A vidíte, v sobotu se vdávala, ale kvůli té demonstraci raději v jiném městě," prozradil.

Jeden z hostů prý tehdy z baru vyběhl ven a utíkal pro pomoc. "Toho hlavního útočníka nechali ale policisté odejít. Věřím tomu a většina lidí, kteří tu žijí také, že je tady někde schovaný, že z města neodjel," přidává se Zdenka Svobodová. Ona sama kdysi v baru Pivní pomoc také pracovala jako servírka.

"Nikdy jsem tam nic podobného nezažila. Jasně, byli i problémoví hosté, jenže já si s nimi uměla poradit. Jen tak si nenechám něco líbit, pokud jim nebylo osmnáct a chtěli hrát na automatech, vyhodila jsem je ven," dodala.

Občas se prý někdo taky porval, ale tak brutální útok, k němuž tu došlo před měsícem, nechápe. "Nikdy se tady v Boru nic takového nestalo. Nemyslím, že jsou tu tak vyhrocené vztahy jako třeba ve Varnsdorfu nebo Šluknově. Já třeba bydlím v paneláku s cikány, kteří jsou slušní a v pohodě," podotkla Svobodová.

Romové mají strach vycházet

Radikálové však slušné Romy od útočníků z baru nerozlišují. V sobotu si Nový Bor vybrali jako jedno z měst svého "turné" (více o pochodu najdete zde). Jediný Rom, který byl v ulicích města vidět, byl strážník městské policie.

"Romové mají obrovský strach. Bojí se jít do města, mezi lidi. Mám sousedku - Romku, která se bála jít vůbec nakoupit. Musela jsem to udělat za ní," podotkla Svobodová.

Řešení napjaté situace to jen ztěžuje. "Chceme, aby to přestalo. Malé děti a ženy jsou totálně psychicky zničené. Bojí se chodit nakupovat dětem jídlo. Mají strach vycházet, strach z toho šíleného davu. To musí přestat," poznamenal Pavel Botoš z romského občanského sdružení Forum.

Botoš zdůrazňuje, že útok v novoborském baru občanská sdružení odsoudila. "Útočníky má ale řešit policie a státní zastupitelství. Nemůže to přeci řešit Dělnická strana," říká Botoš.

Soužití Romů s místními podle něj v Novém Boru nebylo nikdy vyhrocené. "To dělají radikálové. Na nás prostě vláda 20 let zapomněla. Dneska děti mají rodiče, příbuzné, které nikdy neviděli pracovat. Nemají vzory, režim, nauku práce jako naše generace. Já v roce 1989 ještě tvrdě pracoval," uzavírá Botoš.

Že se situace kolem soužití Romů a majority vyhrotila až teď, potvrzuje i jedna z místních obyvatelek Alena Šonská. "Dříve jsme s nimi vycházeli bez problémů. Třeba v obchodě si vzali něco na dluh a poté to přišli zaplatit. Mladí cikáni měli autoritu před staršími - a to už dnes bohužel neplatí," popisuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video