Lidí, kteří jsou kvůli zbytečným zmatkům naštvaní, přibývá. Ilustrační foto.

Lidí, kteří jsou kvůli zbytečným zmatkům naštvaní, přibývá. Ilustrační foto. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Už i ČSSD se hádá o poplatky

  • 220
Sliby na předvolebních billboardech ČSSD zněly tak jasně! "Zrušíme poplatky." Výsledkem hesla, s nímž sociální demokraté vyhráli volby, je však zmatek, jaký se v porevolučním zdravotnictví dá srovnat s máločím.

Čtyři kraje mají svůj vlastní odlišný způsob, jak ve svých nemocnicích či lékárnách vracejí poplatky. Zbylých devět krajů má jiný, pro změnu společný model.

Pacienti doposud nemuseli rozlišovat, co je krajská nemocnice, a co ne, a řídili se jen tím, která je blíž nebo má lepší jméno. Teď řeší, kde musí platit a kde ne.

"Sháněl jsem si informace po sousedech, ale nikdo nevěděl. Volal jsem do špitálu a tam si mě předávali jako horký brambor. Tak jsem šel nazdařbůh do nemocnice a zíral jsem jako blázen, že se tu kvůli třiceti korunám pořádají manévry. Je to pitomost," kroutí hlavou plzeňský živnostník Jaroslav Šedina.

Není sám. Lidí, kteří jsou kvůli zbytečným zmatkům naštvaní, přibývá.

"K jistým excesům, kdy se pacienti oháněli volební agitací sociální demokracie, došlo," připouští Stanislav Schafer, náměstek ředitele Vojenské nemocnice v Olomouci, kde se poplatky platit musí a pacienti to nedokázali pochopit.

"Situace není ideální...

Ředitelka plzeňské fakultní nemocnice a šéfka Asociace nemocnic Jaroslava Kunová to shrnuje výstižně: "Podle mého z toho už ani ČSSD nemůže mít radost. Zmatky, které jsou s rušením poplatků spojené, se už začínají obracet proti nim."

Co kraje oželí?

Středočeský kraj

Na poplatky půjde část peněz z rozpočtu na dopravu.

Jihomoravský kraj

Oželí sto milionů korun určených na koupi domu v Praze, kde měla být "moravská ambasáda".

Moravskoslezský kraj

Počítá se 120 miliony korun, které měly jít původně na podporu letiště v Mošnově.

Pardubický kraj

Vyčlenil 65 milionů korun z rezerv, peníze tedy mohou chybět při nenadálých událostech.

A sociální demokraté to dobře vědí. Nahlas si sice hlavu popelem posypat nechtějí, ale že udělali chybu, která jim odebírá voličské body, už opatrně uznávají.

"Není to ideální," říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Samozřejmě to mělo být připraveno tak, aby hejtmani neměli s ničím starost," dodává.

Na otázku, čí je to vina, je podle mnohých oslovených členů ČSSD jednoduchá odpověď: "O úkol, že to připraví, se přihlásil sám David Rath," říká stručně Škromach.

... ale my ji vyřešíme!"

Jenže Rath to neudělal a na schůzku šéfů krajů svůj model, jak poplatky zrušit bez chaosu, nepřinesl.

"My jsme jako Asociace krajů vznikli v prosinci, neměli jsme čas se tím zabývat. Logicky má ve straně tyto věci na starosti stínový ministr zdravotnictví," říká také šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Stínovým ministrem je Rath.

"Já takový úkol nedostal," hájí se Rath. "Ale manuál pro Středočeský kraj jsme zpracovali a poskytli kolegům. Že si oni řekli: Naši právníci nám radí něco jiného a vy tady stát nebudete, až se budeme zodpovídat, tak za to já nemůžu," říká.

Sociální demokraté si uvědomují, že kvůli poplatkům zbytečně ztrácejí voličskou přízeň. A chtějí to řešit. "Jsem domluvený s předsedou Paroubkem, že se poplatky bude zabývat předsednictvo strany teď po sjezdu a zkusíme najít stejný model pro všechny," říká Rath.

Optimistický je i místopředseda Škromach. "Já myslím, že se naši kluci a děvčata už na krajích rozhlédli a že to půjde."

Kde se odpouštějí poplatky

Přehled zařízení, ve kterých za pacienty hradí poplatky kraj

Zádrhelem, který může sehrát roli, jsou však i vztahy v ČSSD. Třeba plzeňská hejtmanka Milada Emmerová, která razí vlastní model poplatků, se nemá ráda s Rathem. Přispěl k jejímu odchodu z postu ministryně zdravotnictví a sám ji nahradil. Zřejmě by jen stěží přijala návrhy z Rathovy pracovny.

A stejně tak se nedá označit za Rathova přítele pardubický hejtman Radko Martínek, který v pondělí vyzval lidi, aby poplatky pokud možno hradili. - čtěte První hejtman ČSSD ustoupil a prosí lidi: Plaťte poplatky

Další díl poplatkového chaosu se dá čekat zanedlouho. "Zlínský kraj, kde teď mají výjimky, bude mít schůzi zastupitelstva, kde se systém změní," říká hejtman Hašek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue