Indiánka - ilustrační foto.

Indiánka - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Uvěznění indiáni nejedí už 54 dní. Chtějí změnit chilské zákony

  • 23
Chilští indiáni odsouzení na základě protiteroristických zákonů už 54 dní dobrovolně hladoví. Chtějí, aby země přepsala zákony, které je poslaly za mříže. Poté, co desítky indiánů shodily až 18 kilo, prezident Piňera slíbil, že legislativu změní. Hladovku drží také tisíce vězňů ve Venezuele. Vadí jim přeplněné cely.

Indiáni z kmene Mapuče chtějí, aby vláda prezidenta Sebastiána Piňery změnila protiteroristické zákony pocházející z období diktatury v letech 1973 až 1990.

Vězni zhubli o 15 až 18 kilogramů a nejméně tři z nich museli být hospitalizováni. Prezident Piňera hladovkáře v pátek vyzval, aby protest ukončili a apeloval také na jejich příbuzné a blízké, aby je od dalšího hladovění odradili.

"Chtěl bych požádat všechny, kdo si dělají starosti o zdraví protestujících, aby nám pomohli ukončit tuhle hladovku," prohlásil Piňera a dodal, že jeho vláda příští týden předloží dva zákony, které mají reformovat protiteroristickou legislativu a vojenský soudní systém.

Podle dosavadního zákona jsou činy považované za teroristické trestány mnohem tvrdšími tresty a podezřelí mohou být souzeni vojenským soudem, pokud se jejich případ týká bezpečnostních sil. Hladovějící indiáni byli odsouzeni právě na základě protiteroristických zákonů.

Mapučové, kterých je více než 600 tisíc, jsou nejpočetnějším indiánským kmenem v Chile. Celé roky vedou kampaň proti vládě a farmářům o svou původní půdu v jižním Chile, o kterou přišli počátkem 19. století při vzniku nově vytvořených států Argentiny a Chile.

V poslední době je ale jejich boj čím dál tím násilnější. Mimo jiné zapalují pole farmářů či těžkou techniku a další zařízení těžařů dřeva. Skupiny na ochranu lidských práv ovšem viní chilskou armádu a policii z užívání nadbytečné síly při zásazích proti indiánům.

Vězni ve Venezuele: Cely jsou přeplněné a bijí nás

Hladovku drží také vězni v jihoamerické Venezuele, i když z jiných důvodů. Tamní věznice jsou podle nich přeplněné a špatně se s vězni zachází. Ve věznici Tocorón ve státě Aragua na severu Venezuely se vzdalo jídla na 3 400 vězňů, protože jejich věznice je údajně stavěná jen pro 600 osob. Stěžují si i na pomalé rozhodování soudů, které podle nich stojí právě za přeplněností zařízení.

Dalších více než 1 130 hladovkářů si odpykává tresty ve Vista Hermosa v jihovýchodním státě Bolívar a zbývajících osm desítek připadá na věznici La Mínima ve státě Carabobo rovněž na severu země.

Teoreticky mohou venezuelské věznice pojmout 12 tisíc vězňů, avšak v zemi je trestanců registrováno téměř 33 tisíc. Hladovkáři ve všech třech věznicích také požadují lepší podmínky pro přijímání návštěv a zlepšení zdravotních služeb.

Podle advokáta jednoho z vězňů v La Mínima dozorci trestance bijí, ničí jejich osobní věci a ruší návštěvy jejich blízkých po útěku jednoho z vězňů minulý týden.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video