Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) byl 30. ledna v Praze uveden premiérem...

Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) byl 30. ledna v Praze uveden premiérem Bohuslavem Sobotkou (uprostřed) do svého úřadu. Vpravo je odcházející ministr Martin Pecina. | foto: ČTK

Chovanec chce přidat policistům. Lessy už mu nabídl svou rezignaci

  • 173
Milan Chovanec počítal s tím, že bude ve vládě řešit, jak stát zrychlí stavbu dálnic. Místo toho má na stole rébus, kdo bude novým policejním prezidentem. "Budu se snažit o velmi rychlou dohodu a ukončení dvojvládí, které tu bylo," řekl Chovanec při uvedení do úřadu. Sešel se již s Petrem Lessym, čeká ho i schůzka s Martinem Červíčkem.

Lessy už mu nabídl svou rezignaci. "Ocenil jsem jeho chlapské gesto," prohlásil nový šéf resortu vnitra. Chovanec je jedním z deseti nových ministrů, které premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek uvádí do funkce. Premiér od Chovance čeká stabilizaci policie, která podle něj byla decimována rozpočtovými škrty. Počet policistů se podle něj nesmí snižovat. "Rádi bychom zlepšili jejich odměňování," řekl Sobotka.

To potvrdil i Chovanec, jehož čeká jednání s ministrem financí Andrejem Babišem o tom, jak zlepšit spolupráci mezi policií, daňovou správou a Finančně analytickým útvarem ministerstva financí. Babiš již ve středu při uvedení do úřadu řekl, že chybou bylo zrušení finanční policie (o uvedení Babiše více zde).

ON-LINE z uvádění ministrů

"Pro mě je důležité, aby tady byl policejní prezident, jehož pozici nebude moci nikdo zpochybnit. Mně vůbec nebude vadit, když se přihlásí i pánové Lessy a Červíček, a vůbec mi nebude vadit, když komise doporučí, aby se jeden z nich vrátil. Rozhodně nehodlám přitáhnout bočním vstupem nějakého svého spřáteleného policistu," řekl už minulý týden Chovanec MF DNES po audienci na Hradě u prezidenta Miloše Zemana.

Kde skončí pošta, zastaví se život

Bývalému stínovému ministru dopravy ČSSD Chovancovi určil premiér další důležitou agendu na ministerstvu vnitra, kvůli níž u Sobotky lobbovali i hejtmani.

"V žádném případě vláda nebude chtít zhoršovat dostupnost poštovních služeb zejména ve venkovských regionech," řekl Sobotka po jednání s hejtmany. Před letošními komunálními volbami to nepochybně bude citlivé téma.

Chovanec odmítá privatizaci České pošty, je i proti výraznějšímu uzavírání jejích poboček v menších obcích. Sám dobře ví, jaký je to problém. Ještě před pár dny byl hejtmanem Plzeňského kraje, než se tohoto místa vzdal a přepustil ho Václavu Šlajsovi. "Chceme udržet pobočkovou síť. Kde skončí Česká pošta, kde skončí škola, obchod, tam končí život," řekl ve čtvrtek ráno nový ministr vnitra Milan Chovanec.

Chovanec je jedním ze sedmnácti členů nové koaliční vlády Bohuslava Sobotky, kterou ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman (více o jmenování vlády najdete zde). A také jedním z deseti, kteří ve čtvrtek přebírají úřad od svých předchůdců z kabinetu Jiřího Rusnoka.

Podívejte se, jaké priority si Chovanec před nástupem do funkce určil:

31. října 2013

Právě Chovanec si musel ráno nejvíc přivstat. Převzetí úřadu od Martina Peciny mu vládní "minutovník" naplánoval na osmou hodinu ranní. "Přespal jsem tady v Praze," řekl iDNES.cz Chovanec, který je z Plzně. Brzké vstávání tedy nebylo tak strašné. I Sobotka řekl, že je zvyklý vstávat ještě dřív.

"Snažil jsem se udělat, co jsem mohl," zhodnotil své působení v resortu Pecina. Nastoupí do strojírenské firmy Alta. "Celý profesní život dělám ve strojírenství, pokud zrovna nejsem ministrem vnitra," uvedl Pecina, který byl ministrem vnitra také ve Fischerově úřednické vládě od května 2009 do července 2010.

Sobotka pochválil Zaorálka, Kohout sám sebe

Před devátou hodinou byl do úřadu uveden ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Čekání na premiéra Sobotku si u vchodu do Černínského paláce krátil rozhovorem se svým předchůdcem Janem Kohoutem a byl v dobré náladě.

Podle Sobotky nastupuje do čela diplomacie zkušený odborník. "Česká republika bude úspěchy v této oblasti zatraceně potřebovat, v předchozích letech byla destruována naše pozice ve světě. Hlavní úkol je obnovit dobrou pověst Česka jako spolehlivého a srozumitelného partnera v rámci mezinárodního společenství," řekl premiér. Zdůraznil například spolupráci se sousedními zeměmi.

Kohout se pochválil za svou více než půlroční misi na ministerstvu. Zmínil například větší důraz na ekonomickou diplomacii. V té chce pokračovat i Zaorálek. "Zatím je ale roztříštěná a chaotická, je nutné to sjednotit. Musíme být také srozumitelnější v oblasti lidských práv. Vyjadřovali jsme se k nim, jen když se nám to hodilo," řekl nový ministr.

Uvádění ministrů

8:00 - Milan Chovanec (vnitro)
8:40 - Lubomír Zaorálek (zahraničí)
9:20 - Martin Stropnický (obrana)
10:00 - Marian Jurečka (zemědělství)
10:40 - Antonín Prachař (doprava)
11:25 - Věra Jourová (místní rozvoj)
13:50 - Svatopluk Němeček (zdravotnictví)
14:30 - Michaela Marksová-Tominová (sociální věci)
15:10 - Helena Válková (spravedlnost)
16:00 - Jan Mládek (průmysl)

Podle něj je nutné, aby se Česká republika co nejaktivněji účastnila jednání o směřování EU. "V této zemi deset let po vstupu do Unie panuje představa, že Brusel je něco jako Moskva. Neseme ale odpovědnost za to, jak toto společenství vypadá," podotkl Zaorálek. Plnit své úkoly se prý bude snažit, seč mu budou síly stačit.

Nový ministr uvedl, že Kohoutovi nabídl spolupráci v oblasti ekonomické diplomacie, jedná se o post poradce. Kohout řekl, že má několik nabídek a zatím se o svém dalším působení nerozhodl.

Do večera uvede Sobotka do úřadu ještě osm ministrů. Už ve středu po prvním jednání nového koaličního kabinetu ČSSD, hnutí ANO a lidovců byli uvedeni vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a nový ministr financí Andrej Babiš. Uvádění ministrů do úřadů skončí v pátek - na konec si Sobotka nechal Richarda Brabce (životní prostředí), Marcela Chládka (školství) a Daniela Hermana (kultura).

Sobotka ani nechce využít lhůtu třiceti dnů, které má podle ústavy na to, aby jeho vláda požádala Sněmovnu o důvěru. Stihnout to chce již kolem poloviny února. Jeho vláda se ve Sněmovně opře o 111 poslanců sociální demokracie, ANO a lidovců. Získat důvěru by tak pro ni nemělo být problémem (více o prvním jednání vlády zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue