Josef Bryks za svého působení v RAF.

Josef Bryks za svého působení v RAF. | foto: Archiv

Utýrali ho v lágru, jeho ženě odpírají vdovský důchod

  • 63
Válečný hrdina Josef Bryks zemřel v komunistickém lágru. Od komunistických soudců dostal třicetiletý trest vězení. Bryks byl režimu nebezpečný, za války bojoval proti nacismu v britském Královském vojenském letectvu (RAF). Komunistické zákony však otravují Bryksově manželce Trudie život i dnes.

Trudie totiž podle nejnovějšího verdiktu Vojenského úřadu sociálního zabezpečení "nemá nárok na vdovský důchod", přestože Bryks zemřel v nelidských podmínkách uranových dolů na fatální infarkt myokardu.

Týž úřad se dovolává zákonů z roku 1957 (shodou okolností rok Bryksovy smrti), když říká, že "nárok na vdovský důchod by Bryksova manželka měla, pokud by její manžel zemřel na úraz v ozbrojených silách".

V zajetí totalitního práva
"Bryks holt blbě zemřel. Kdyby ho umlátil bachař, tak by Trudie vdovský důchod dostala," říká s roztrpčením veterán Tomáš Sedláček.

Křivda na rodině válečného hrdiny Josefa Brykse není zdaleka jediným případem necitlivého jednání státu vůči lidem, kteří za jeho osvobození nasazovali život. "Absurdit, kdy totalitní paragrafy křivdily lidem v padesátých letech a tytéž zákony jim znovu ubližují i dnes, když by měli být za strádání odškodňováni, znám víc," říká advokát Jan Černý.

Úředníci ministerstva obrany se podle něj drželi striktně zákonů. A křivdit budou lidem pokaždé, když se postižení začnou dovolávat spravedlnosti podle stále platného "komunistického práva". Většina paragrafů byla totiž sepsána v letech totality.

Advokát Černý má přesto východisko: "Určitě by šlo prokázat souvislost mezi infarktem Brykse a jeho mnohaletým utrpením v uranových dolech. Rozumný soudce by to nepochybně uznal."

Vojenský úřad sociálního zabezpečení si nicméně v zamítnutí žádosti Trudie Bryksové o vdovský důchod vede svou: "Bryksovy zdravotní potíže se objevily několik měsíců před úmrtím, což svědčí o obecné chorobě, nikoliv o úrazovém ději."

Advokát Bryksovy manželky Lubomír Müller jim však připomíná precedentní rozhodnutí z roku 1976, podle něhož je infarkt pracovním úrazem, pokud mu předcházelo fyzické a psychické trauma. A Bryks strávil v komunistickém lágru devět let.

"Pokud věc dospěje až k soudu a ten rozhodne, že vdovský důchod můžeme vyplácet, tak to uvítáme i jako příklad pro další obdobné kauzy," říká mluvčí obrany Andrej Čírtek. A přiznává, že ministerstvu zákony z padesátých let nedávají žádný manévrovací prostor.

Ministerstvo obrany vyplatilo od roku 1990 Trudie Bryksové 457 000 korun. Požadavky na další odškodnění leží u soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video