Utržené lodě ohrožovaly Děčín

Rozvodněná Vltava se postupně sklidňuje, jen v hlavním městě klesla úroveň řeky během noci na čtvrtek více než o metr. Situace se uklidňuje i v jižních Čechách. Nejhorší za sebou už má také Znojmo. Klid pomalu nastává u Vranovské přehrady, voda se přesouvá na Břeclavsko. Záplavová vlna se však přesunuje na sever, krize vrcholí v Mělníku na soutoku Labe a Vltavy, na nejhorší se připravují Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. Drama prožíval Děčín, který ohrožovaly utržené lodě.

Děčín ohrožovaly utržené lodě
Dva remorkéry, které se kolem sedmé ráno utrhly v přístavu Krásné Březno na Ústecku, se řítily na Děčín. URNA se snažila plavidlo se 400 tunami nákladu potopit, to se však zachytilo asi sto metrů od nového mostu v Děčíně a naráželo do jedoho z mostních pilířů. Loď se nepodařilo poslat ke dnu ani po odpálení dvou náloží, nakonec do ní hasiči začali napouštět vodu a podařilo se ji potopit.

Do města plula i další prázdná loď, která však byla vysoká a mohla by vážně zkomplikovat průtok Labe pod mostem. Tu záchranáři chytili a ukotvili v Choraticích na Děčínsku. Loď se ale opět utrhla a záchranáři museli odstřelit její přední a zadní část. Torzo pak proplulo Děčínem, aniž by způsobilo škodu.

Při odstřelu utržené lodi v Děčíně zemřel 53letý muž. Neuposlechl výzvy a zůstal stát v nebezpečné zóně, kde ho zasáhl kus železa. Muž byl na místě mrtev. Podle děčínského okresního policejního ředitele Františka Pelanta se po tragédii zpřísnila bezpečností opatření. "Koho tam najdeme, můžeme vyvést," řekl. Podle zpravodaje MF DNES odstřel lodi pozorovalo asi šedesát lidí a na nábřeží se pohybovaly další desítky lidí.

Také v Děčíně dosahovala hladina asi deseti metrů. Problémy tam záplavy působily u pošty, mototechny a viaduktu, kde hráz z pytlů nedrží a propouští vodu. Domy jsou zaplaveny hlavně na levém břehu při odtoku řeky z Děčína. "Nějaké razantnější škody to nedělá," uvedl Jiří Rous z tiskového oddělení děčínské radnice.

Hladina stoupá rychlostí deset centimetrů za hodinu a večer by měla dosáhnout asi 11,2 metru.

V Ústí voda stále stoupá
Hladina Labe v Ústí nad Labem časně ráno překročila hranici deseti metrů a dál stoupá. "Podle předpokladů výška hladiny měla být 11 metrů, pravděpodobně se to nahoře rozlívá," řekl kolem páté ráno ČTK dispečer ústecké pobočky Povodí Labe. "Voda stoupá asi deset centimetrů za hodinu," dodal.

Vodohospodáři čekají, že Labe bude v Ústí kulminovat kolem pátečního poledne.

Remorkéry, které se utrhly v přístavu Krásné Březno na Ústecku, poškodily v nedalekých Neštěmicích vysokotlaký plynovod. Pracovníci Severočeské plynárenské museli do potrubí zastavili přívod plynu.

Rozvodněné Labe zaplavilo asi tři čtvrtiny areálu největšího tuzemského výrobce průmyslových hnojiv, lovosické Lovochemie. "Je tu jeden ostrůvek, který je suchý. Jinde je jeden až 1,5 metru vody," řekl ČTK generální ředitel firmy Luděk Peleška. Veškeré chemikálie včetně čpavku už dříve společnost zajistila. "Všechny sklady jsou utěsněné, takže jim voda nevadí," dodal Peleška.

Do Ústí nad Labem zamířilo na pomoc osm záchranářů se čluny ze Zlína a také několik strážníků z Mostu. Na ostraze opuštěných domů, z nichž byli evakuováni lidé do bezpečí, se vedle policie podílejí i vojáci. "Žádný případ rabování dosud nebyl hlášen," řekl mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek.

Neratovice zahalil chlor
V Neratovicích byl odpoledne vyhlášen chemický poplach. Ze zaplavené Spolany unikl jedovatý chlór. I v nedalekem Kostelci vyzývali, aby si lidé utěsnili okna. "Záchranáři se snaží najít místo úniku a zjistit kolik jedu lidem hrozí," řekl iDNES středočeský hejtman Petr Bendl. Podle něho na místo míří vojáci, kteří se pokusí chlorový mrak zneutralizovat.

Obce ohrožené únikem chloru z neratovické Spolany byly podle mluvčí krizového štábu Středočeského kraje o nebezpečí informovány. Jedná se o obce: Lobkovice, Jiřice, Kostelec, Záryby a Brandýs.

Další únik jedu už zaznamenán nebyl. Kromě úniku chloru se ve Spolaně utrhl zásobník s pěti tunami mazutu. Letecká přeprava zajišťovala přepravu přípravků a sorbentů, které mají mazut zachytit.

Spolana se ve čtvrtek ocitla téměř celá pod vodou. Areálem v noci zazněl výbuch, když expolodoval zbytek zplodin v takzvané polní fléře, hořáku, který upouští přebytečný plyn. Výbuch nezpůsobil žádné škody ani nikoho nezranil.

V Neratovicích stoupá voda od řeky nejen přímo, ale dostala se také obloukem od zatopené Spolany až na rozhraní Neratovic a Libiše. Také na tomto místě bylo nutné evakuovat několik rodinných domků. I Libiš je do značné míry zaplavena vodou. Do centra města by se ovšem voda dostat neměla.

Mělník zaplavuje přes deset metrů vody
Zlomové odpoledne čeká ve středu Mělník na soutoku dvou největších českých řek - Labe a Vltavy. Tehdy by měla hloubka vody ve městě dosáhnout 10,5 metru. Desetimetrovou hranici překročilo Labe v Mělníku už ve středu ráno.

Nápor vody nevydrželo v obci Zálezlice na Mělnicku deset domů, v Kozárovicích pobořila povodeň dvě stodoly. V celém okrese bylo podle policistů evakuováno na 5000 lidí.

Labe už zaplavilo obce Kly, Obříství, Libiš a částečně Neratovice v úseku pod Mělníkem. V noci museli policisté a hasiči evakuovat také 16 lidí z obce Tuhaň. Situace je dramatická i na Labi za Mělníkem, kde rozvodněná řeka zaplavila částečně obce Liběchov, Vliněves i Dolní Beřkovice.

V Mělníku není průjezdný žádný most a je možné odsud jezdit pouze ve směrech na Mladou Boleslav a Mšeno. Voda zaplavuje městskou část Mlazice a ohrožuje Pšovku.

Z jižních Čech voda mizí
Na jihu Čech se situace zvolna uklidňuje. Obyvatelé Českého Krumlova se probudili do poněkud veselejšího rána než v minulých dnech. Voda ve Vltavě klesla proti bodu kulminace před dvěma dny o dva metry a lidé mají to nejhorší za sebou. Důvod k velké radosti však přesto není, protože povodeň ještě neskončila a její následky jsou katastrofální. "Stav ohrožení stále trvá," řekl ČTK starosta města Antonín Princ.

S výjimkou Lužnice už v jižních čechách klesají hladiny všech řek. Voda stoupá na střední Lužnici, což je úsek mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem. Podle hydrometeorologů by Lužnice mohla během čtvrtka dosáhnout nejvyššího bodu.

Vzestup řeky ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku se pravděpodobně zastavil. Voda, která zaplavila město místy do více než dvoumetrové výšky, však zůstane v ulicích možná i týden, řekl místostarosta Jaromír Novák.

Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, stále trvá na Vltavě v Březí a Českých Budějovicích, na Malši v Pořešíně a Roudném, na Lužnici v Klenovicích a Bechyni a na Otavě v Písku.

Otevírají se mosty přes Dyji
Na Znojemsku voda klesá, zprovozněny byly Mosty přes Dyji v Oblekovicích, Sedlešovicích a Tasovicích. Trvale v provozu zůstává most v Hrádku. Naopak ve Strachoticích je most stále uzavřen.

Znojmo má nejhorší za sebou, hladina Dyje klesá. Ve středu zde voda zaplavila několik ulic a strhla jednu z lávek ve městě. Situace se uklidňuje na horním toku řeky u Vranovské přehrady, odkud odtéká 170 metrů krychlových za sekundu. Při průchodu povodňové vlny byl průtok dvojnásobný.

Povodeň se v dalších hodinách a dnech přesune na Břeclavsko. U obce Jevišovice se dá předpokládat, že voda značně zatopí pole. Dyje se pak spolu s rozvodněnou Jihlavou vtéká do tří nádrží Nové mlýny, kde nyní platí druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost.

Vodohospodáři na Nových mlýnech z preventivních důvodů snižují hladinu, aby dílo zachytilo co největší množství vody. Podle odborníků se na Břeclavsku může částečně zmírnit síla povodně. Jsou zde totiž lužní lesy, kde se voda může rozlít.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video