Poslanci Marek Černoch, Petr Ädam a Karel Fiedler zvolení za Úsvit. Tři z 10...

Poslanci Marek Černoch, Petr Ädam a Karel Fiedler zvolení za Úsvit. Tři z 10 poslanců zvolených za Úsvit, kteří se rozhodli založit novou stranu inspirovanou Národní frontou. Okamura byl proti | foto: Petr Topič, MAFRA

Utopené stamiliony při čerpání peněz z EU vyburcovaly opozici

  • 33
Kdo může za to, že Česká republika zaplatí ze svého stovky milionů korun, aby nepřišla o šanci získat stamiliardy z Evropské unie, budou mimořádně řešit poslanci. Opoziční strany Úsvit, TOP 09, ODS a KSČM to chtěly řešit už na řádné schůzi Sněmovny, která začala v úterý, ale vládní koalice tomu zabránila.

O zařazení bodu, kde by vláda musela vysvětlit, kdo je viníkem toho, že ČR zaplatí minimálně 252 milionů korun za monitorovací systém evropských dotací z peněz českých daňových poplatníků, i když mělo šanci, že by to proplatila Evropská unie, požádali poslanci Úsvitu (více čtěte zde). Monitorovací systém je nutný kvůli čerpání peněz z fondů EU ve výši 650 miliard korun.

Ještě před hlasováním poslance Úsvitu podpořil i exministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek. Vzkázal vládním poslancům, že když neumožní projednávání tohoto bodu, vyvolá opozice mimořádnou schůzi, kde se o utopených stamilionech korun, kvůli nimž se přela dvě ministerstva vedená ministry za ANO, stejně bude diskutovat.

Přesně to se stalo. Aby se problém monitorovacího systému pro evropské fondy dostal na řádnou schůzi, bylo 76 ze 174 přítomných poslanců. S opozicí hlasovali Igor Jakubčík z ČSSD a lidovec Ludvík Hovorka, ale vládní strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL požadavek opozice smetly. (detail hlasování zde)

„Na poslaneckém klubu jsme se dohodli, že budeme chtít po ministrech Babišovi a Šlechtové vysvětlení a vyvození odpovědnosti. Kdo z nich může za utopené stovky milionů? Přece nad tím nemůžeme jen mávnout rukou. Jelikož neprošel mimořádný bod, společně s ostatními kolegy z opozice svoláme mimořádnou schůzi,“ řekl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Monitorovací systém evropských fondů má být podle pondělního rozhodnutí vlády nově financován ze státního rozpočtu a ne ze zdrojů EU. Předcházel tomu ostrý spor mezi ministerstvem pro místní rozvoj, které vede Karla Šlechtová, a mezi auditory z ministerstva financí vedeného šéfem ANO Andrejem Babišem. Podle Kalouska vláda svým rozhodnutím přiznala, že tendr na systém byl „cinklý“.

Před pár dny Šlechtová překvapila, když na tiskové konferenci ostře vystoupila proti zprávě z auditu, který označila za neprofesionální a opřený o spekulace. Ostře se opřela do Babišova prvního náměstka Lukáše Wagenknechta.

„Nedostali jsme žádný prostor. My jsme šli na auditní orgán vypořádat naše připomínky a auditní orgán nám dal zamašličkovanou verzi auditní zprávy. Trvá, že my se domníváme, že by ta auditní zpráva neprošla mezinárodními standardy, jak se píší auditní zprávy,“ zopakovala Šlechtová i v pondělí po jednání vlády své výhrady k práci kontrolorů z ministerstva financí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video