Útoky v Keni spojil s Prahou omyl

  • 99
Jako mylné se ukázalo spojení atentátů v Keni s loňským nálezem protitankové střely v Praze. List Daily Telegraph s odvoláním na izraelskou tajnou službu Mosad napsal, že existuje spojitost mezi výrobními čísly odpalovačů raket nalezených v Mombase a střelou z ruzyňského letiště. Česká policie i armáda tvrzení odmítají. Podle západních tajných služeb kenští útočníci koupili v Somálsku rakety Sam-7 vyrobené v Číně.

U pražského ruzyňského letiště byla 18. října 2001 nalezena protitanková střela RPG-75. Spekulovalo se, že měla zasáhnout izraelský cíl. Deník Právo upozornil, že dva dny před objevem odlétal z Prahy izraelský ministr zahraničí Šimon Peres.

V keňské Mombase najeli 28. listopadu 2002 tři sebevrazi s autem plným výbušnin do hotelu. Zabili 14 lidí. Jen chvíli předtím minuly dvě rakety Sam-7 izraelské charterové letadlo startující z Mombasy. Stroj s 261 pasažéry po šesti hodinách bezpečně přistál v Tel Avivu.

"Na základě informací, které mám, vylučuji na devadesát procent nějakou spojitost," řekl iDNES mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. "Armáda nezaznamenala žádné zmizení podobné zbraně," podotkl Řepka, podle něhož o případu ví více policie.

Vyšetřováním nálezu střely se zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který spolupracoval i s rozvědkami. "Zabývali jsme se mnoha vyšetřovacími verzemi včetně Perese, ale žádná se nepotvrdila," uvedla policejní mluvčí Blanka Kosinová.

PŘEČTĚTE SI

RPG 75 - více o střele nalezené v Praze-Ruzyni
SAM-7 - střely použité v Keni (anglicky)

Policie odmítla souvislost mezi objevem střely v Praze s atentáty v keňské Mombase. "Je potvrzeno, ze výrobcem v Ruzyni nalezené střely je český podnik Zeveta Bojkovice," podotkla Kosinová.

Tiskový odbor českého ministerstva zahraničí nebyl schopen možnou spojitost obou případů komentovat. Šéf diplomacie Cyril Svoboda je i s mluvčím Karlem Borůvkou na pracovní návštěvě Polska.

Podle zdrojů ze západních tajných služeb byly rakety Sam-7 odpálené v Keni vyrobeny v Číně. Útočníci je zřejmě koupili v Somálsku.

"Jsou velmi snadno k sehnání v Mogadišu i jinde na jihu země. Je prakticky jisté, že pocházejí odtamtud," řekl Egypťan Mustafá Hasún, který pracuje jako poradce OSN pro otázky bezpečnosti ve východní Africe, britskému listu The Times.

Deník Daily Telegraph spojil oba případy s odvoláním na izraelskou výzvědnou službu Mosad. "Výrobní čísla odpalovačů raket z Keni je spojují s pražským nálezem," napsali britští novináři.

List také tlumočil přesvědčení českých úřadů, že loňský podzimní nález byl součástí neúspěšného pokusu sestřelit Perese. Vyšetřování policie přitom nepotvrdilo, že by střela byla připravena k útoku na konkrétní cíl.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Za útokem v Keni jsou možná Somálci

Sebevrazi zaútočili v Keni na Izraelce

Ke střele se nikdo nehlásí

Nález střely posílí ostrahu Ruzyně

Hebrejský list Jediot Achronot napsal, že zbraně byly v obou případech vyrobeny v roce 1974 v továrně u Moskvy. Podle keňské policie byly tamní raketomety přetřeny na modro, aby se skrylo výrobní číslo.

S potížemi při zjišťování výrobního čísla se potýkali i čeští vyšetřovatelé. Na protitankové střele, nalezené na okraji pole v obci Kněževes asi kilometr od přistávací dráhy číslo 24, bylo totiž číslo vypilováno.

Česká armáda z místa nálezu usoudila, že zbraň by nemohla letadlo sestřelit, protože má dostřel jen 750 metrů. "Mířenou střelbou by letadlo pravděpodobně nezasáhla," řekl na podzim náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Zbraň však byla plně funkční, což prokázalo její odpálení ve vojenském prostoru Libavá.

V Izraeli sílí podezření, že za keňskou akcí je teroristická síť Al-Kajda Usámy bin Ládina. "Není pro to ale žádný konkrétní důkaz," podotkl ministr obrany Šaul Mofaz. Pražský podzimní nález spojoval Izrael s libanonským hnutím Hizballáh.

Horní snímek zachycuje protitankovou střelu RPG-75, nalezenou na podzim 2001 u pražského ruzyňského letiště. Spodní fotografie ukazuje jeden z odpalovačů raket, nalezených po atentátech v keňské Mombase.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video