Pokud by se zavřeli všichni potencionálně nebezpeční pacienti do léčeben, jejich počet by byl desetkrát vyšší. Ilustrační snímek

Pokud by se zavřeli všichni potencionálně nebezpeční pacienti do léčeben, jejich počet by byl desetkrát vyšší. Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MF DNES

Není možné držet všechny schizofreniky v léčebnách, říkají odborníci

  • 713
Od počátku roku zavraždili schizofrenici nejméně čtyři lidi a další tři se pokusili zabít. Mezi oběťmi jsou i dvě děti. Odborníci tvrdí, že nikdy nebude možné podobným útokům zcela zabránit. Současný vyšší počet útoků připisují náhodě, ale i benevolentnějším nařízením pro léčebny.

První letošní obětí schizofrenika byla rok a půl stará holčička z Frýdku-Místku. Tu na konci ledna zabila agresivní sousedka, která předtím pobodala i její babičku. Útočnice se několikrát se schizofrenií léčila na psychiatrii a rodina se ihned po neštěstí ptala, proč lékaři nebezpečnou ženu pustili na svobodu. (více zde)

"Nesmíme tu pacienty držet proti jejich vůli, když to nevyžaduje jejich aktuální zdravotní stav," bránil se tehdy šéf opavské psychiatrické léčebny Ivan Drábek, kde se útočnice léčila několikrát před vraždou a kam se nakonec vrátila.

Poté následovaly pokusy o vraždu. V březnu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku vrazil muž nůž do hrudi ženy, jež šla náhodou kolem. Tvrdil, že ho navedly hlasy. O několik dní později zastřelil policista schizofrenika v Otrokovicích poté, co na hlídku zaútočil sekyrou. (více zde)

V květnu pak schizofrenní žena vzala jako rukojmí dívku ze základní školy v Havířově, když předtím pobodala vychovatelku. Jak školačka, tak pobodaná žena naštěstí přežily. (více zde)

Naposledy útočili schizofrenici ve středu a zůstali po nich tři mrtví. (více zde) Opět se nabízí otázka, zda neměli být v léčebnách, pod dozorem. 

Odborníci: Podobným útokům se nedá zcela zabránit

"Obávám se, že riziku podobného útoku se nevyhneme nikdy. Schizofrenikovi můžeme nařídit léčení, ale pokud lékař vyloženě nevidí indicie toho, že by pacient mohl ublížit sobě nebo jiným, tak ho nelze násilím hospitalizovat. Kdybychom měli hospitalizovat preventivně každého, kdo může být potenciálně nebezpečný, bylo by to desetkrát víc lidí než nyní," řekl iDNES.cz viceprezident České lékařské komory (ČLK) Zdeněk Mrozek.

Další podrobnosti o schizofreniiČtěte v pátek 15. 6. 2012

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Právě na ČLK se obrátili pacienti, kteří si stěžují na to, že současná léčba není dostatečně účinná. "Pacienti navrhují britský model léčby, kdy pacienti nejsou na lůžkách, ale v komunitách, kde je sledují komunitní sestry. Podobné případy, jako jsou ty středeční, se ovšem dějí i ve světě, kde je jiný druh péče než u nás," uvedl Mrozek.

On sám vidí zvýšený počet útoků spíše jako společenský než medicínský problém. "Psychiatričtí pacienti často končí na ulici, kde je pro lékaře téměř nemožné k nim proniknout. Proto je extrémně těžké zjistit, zda se jejich stav zhoršuje. Myslím, že s rostoucí lhostejností ve společnosti se bude tento problém jen zvětšovat," je přesvědčen Mrozek.

Podle soudního znalce a psychologa Jiřího Jelena je vyšší počet útoků schizofreniků v poslední době spíše náhoda. "Obecně se dá říct, že duševně nemocných v populaci nijak nepřibývá," řekl Jelen.

"Problém je v tom, že opatření a nařízení pro těžké psychiatrické pacienty jsou stále tolerantnější a benevolentnější. Dřív bylo třeba běžné, že pokud schizofrenik něco vážnějšího provedl, měl pak soudem nařízené pravidelné kontroly. Od toho se upustilo," dodal.

Za nejnebezpečnější Jelen považuje paranoidní schizofreniky, kteří často slyší hlasy, které jim přikazují něco udělat. "Problém je i v tom, že takovíto pacienti sami sebe vnímají jako zdravé, a pokud je nikdo nekontroluje, neberou léky, což jejich stav jen zhoršuje," vysvětlil Jelen.

Také šéf pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích Martin Hollý říká, že současný vyšší počtů útoků schizofreniků nelze označit za trend. Rady, jak se v případě napadení bránit, jsou podle něj stejné jako u jakéhokoli jiného agresora.

"Platí obecné zásady - udržovat si odstup, vyhýbat se očnímu kontaktu a někdy je nejlepší obranou útěk," uvedl Hollý.

Ministerstvo chystá reformu

Ministerstvo zdravotnictví ústy svého mluvčího Vlastimila Sršně tvrdí, že česká psychiatrie potřebuje rychlou reformu. "Chystáme revizi odborné psychiatrické péče, jak té lůžkové, tak ambulantní," řekl mluvčí.

Ministerstvo chce peníze na projekt,  který s reformou pomůže, získat z Bruselu. "Jsme teprve v počátcích, ale doufáme, že reforma bude na podzim připravená, a myslím, že to bude svým způsobem přelom v psychiatrii," uvedl Vlastimil Sršeň.

, ,

Video