V Africe je nejvíce alarmující situace v  Somálsku. Ilustrační foto

V Africe je nejvíce alarmující situace v Somálsku. Ilustrační foto | foto: Reuters

Nejvíce učitelů zabijí v Kolumbii, Somálci musí místo školy bojovat

  • 7
Při studiu může jít často i o život. Potvrzuje to nová studie nazvaná Vzdělání pod útokem. Podle ní učitelé po celém světě za poslední čtyři roky čelili tisícům násilných útoků.

Podle nové zprávy se vraždy, únosy a zastrašování studentů a učitelů odehrávají v sedmdesáti zemích světa. Pachateli tohoto násilí byli nejčastěji povstalci, zločinecké gangy, teroristické skupiny, ale i vládní síly. Mezi nejproblematičtější kontinenty patří Afrika, Asie a Jižní Amerika, píše server BBC.

Nejnebezpečnějším místem pro studující ženy je Pákistán, jak ostatně dokazuje případ statečné dívky Malalaj (její příběh si přečtěte zde). Kolumbie si vysloužila označení nejnebezpečnější země světa pro učitele. Za uplynulé čtyři roky jich bylo na území tohoto státu zabito až 140.

V Africe je nejvíce alarmující situace v  Somálsku, kde děti čelí obrovskému tlaku školu opustit a stát se vojáky. Mezi problematické africké země patří i Nigérie. Není výjimečné, že ozbrojenci vyvedou učitele před třídu, a tam je zastřelí ránou do hlavy. Tento týden zde dokonce zahynulo 29 chlapců při útoku na internátní školu.

"Není to jen zabíjení, co šíří strach a maří životy. Nelítostné ničení škol v některých oblastech zbavuje celé věkové skupiny dětí šance na vzdělání," říká Brendan O'Malley, šéf výzkumného projektu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video