Dvaatřicetiletý Brit Andreas Christopheros před třemi lety přežil útok...

Dvaatřicetiletý Brit Andreas Christopheros před třemi lety přežil útok kyselinou. Spolu s ostatními oběťmi těchto útoků žádá, aby pachatelé dostávali tvrdší tresty. Napadení totiž ve Velké Británii rapidně přibývá. (nedatováno) | foto: Reuters

Britové se bojí útoků kyselinou, oběti volají po tvrdých trestech

  • 332
Útoků kyselinou v Londýně rapidně přibývá. Žíravinu dostatečně silnou na to, aby oběť zabila nebo jí zničila celý život, si ve Velké Británii může koupit kdokoliv a v kterémkoliv obchodě s domácími potřebami. Oběti těchto útoků proto volají po změně. Požadují, aby se prodej kyseliny omezil a aby soudy pachatelům útoků dávaly mnohem tvrdší tresty.

Dvaatřicetiletý Andreas Christopheros šel před třemi lety otevřít domovní dveře. Myslel si, že klepe poslíček, který mu měl doručit vánoční dárky. Místo toho za dveřmi stál neznámý muž. „Tohle je pro tebe, kámo,“ řekl Christopherosovi a chrstl mu do obličeje kyselinu.

„Bolest byla nepopsatelná,“ říká Brit ve svém domě v městečku Truro na jihozápadě Anglie, ve kterém se útok odehrál. Jeho ženu a matku tehdy lékaři v nemocnici varovali, že jejich blízký nemusí přežít noc. Přežil, ale za sebou má dnes více než deset operací, při kterých mu lékaři odebrali kůži z lebky a krku. Další operace ho nejspíš čekají, píše agentura Reuters.

Útočníci na mopedu v Londýně v noci napadli kyselinou pět lidí

Nejhorší podle Christopherose je, že přišel o oční víčka. Spánek je teď pro něj doživotní boj. „Nemít oční víčka je pravděpodobně ta nejmučivější věc, kterou jsem si kdy procházel. Nejste schopní se schovat před světlem. Nemůžete totiž zavřít oči,“ popisuje otec čtyřletého syna. Christopheros se přitom nestal obětí pouze útoku, ale i tragického omylu. Útočník šel tehdy pomstít svou příbuznou, která byla předtím sexuálně napadena, spletl si však dům.

Typickou britskou obětí je muž

Christopheros a další oběti útoků kyselinou nyní vyzývají britskou vládu i soudy, aby pachatele těchto napadení trestaly přísněji. „Myslím si, že má Británie v této otázce naprosto špatnou strategii. Pevně věřím, že by každý pachatel útoku kyselinou, ať už byla jeho oběť zraněna vážně nebo ne, měl dostat doživotí nebo minimálně dvacet let,“ míní Christopheros.

Případů totiž rapidně přibývá. Británií otřásl útok z poloviny července, kdy dva mladíci na mopedu napadli v Londýně pět lidí (psali jsme zde). Problémem jsou podle listu London Evening Standard především ve východním Londýně. Předseda tamní městské rady Darren Rodwell už dokonce vyzval obchody, aby vysoce koncentrované žíraviny měly za pultem a neprodávaly je nikomu, kdo „vypadá mladě“.

Kurýři doručovací firmy Deliveroo už dokonce odmítají jezdit do konkrétních částí Londýna. Mají strach. Nejen z útoků kyselinou, ale i krádeží. Firma jim proto pořídila například helmy s kamerou, píše tentýž list.

Britská policie v Londýně za loňský rok eviduje rekordních 454 napadení a jen za prvních šest měsíců letošního roku jich přibylo dalších 282. Podle neziskové organizace Acid Survivors Trust International je ve Velké Británii dokonce nejvyšší míra útoků kyselinou na světě.

Oběťmi jsou přitom většinou muži, čímž se ostrovy vymykají od případů evidovaných ve zbytku světa. Tam je typickou obětí žena napadená zhrzeným expřítelem či uraženým členem rodiny (jeden z takových případů najdete například zde). Jedním z důvodů, proč tomu je v Británii jinak, je podle organizace i to, že se žíravina stává zbraní kriminálních gangů.

V letech 2011 až 2016 došlo ke 2 078 útokům kyselinou, pouze ve 414 případech však byli jejich pachatelé obviněni:

03.srpna 2017 v 10:08, příspěvek archivován: 03.srpna 2017 v 14:44

There have been 282 Crimes using corrosive substances in London so far this year. More here: https://t.co/QjzLqPHE9Q via @CassLGarrison https://t.co/zfdEpll9HS

Žíravina je v různých formách snadno dostupná v obchodech s domácími potřebami i na internetu a litr 96procentní kyseliny podle Reuters stojí ve Spojeném království méně než 15 liber (zhruba 400 korun). „Litr je dost na to zničit život tuctu lidí, možná více. Každý si to může koupit,“ podotýká Christopheros.

Na rozdíl od nože nebo zbraně musí policie držiteli kyseliny dokázat, že si ji koupil se záměrem někomu ublížit. Držiteli nože naproti tomu hrozí minimálně šestiměsíční trest, pokud se u něj najde dvakrát.

Volání obětí vyslyšelo britské ministerstvo vnitra, které slibuje, že upraví pravidla pro prodej kyseliny v obchodech, že se bude žíravina u soudů považovat za nebezpečnou zbraň a že proměnou projdou i vynášené rozsudky. Muž, který napadl Christopherose, údajně dostal nejdříve doživotní trest. Po odvolání jej však soud podle Christopherose snížil na šestnáct let s tím, že po osmi letech může být útočník za dobré chování propuštěn.

„Tři soudci se shodli na tom, že by to nemělo být doživotí, protože pachatele nepovažují za nebezpečí pro společnost. To je nejspíš nejméně pochopitelná část celého příběhu,“ vypráví Christopheros. „Byl to plánovaný útok,“ dodává.

Útoků kyselinou přibývá. Londýn ochromil před měsícem:

14. července 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue