Útokům počítačových virů je možné čelit

- Minulý týden zachvátil svět zhoubný počítačový virus ILOVE YOU. Ochranné programy ho bohužel nebyly schopné odchytit, protože šlo o zcela nový typ viru. Nicméně tento atak a jeho následné mutace postavily uživatele před zásadní otázku: jak těmto nebezpečím čelit. Viry obecně představují nepříjemnou realitu současnosti. Během několika okamžiků dokážou vymazat pevný disk, a připravit tak uživatele o plody několikaleté práce.

Aby se uživatel vyhnul nebezpečí, měl by pravidelně zálohovat svoje data a mít připravené instalační disky s programy pro případ, že by došlo k nejhoršímu a bylo nutné systém reinstalovat. Řada uživatelů ovšem bezpečnostní opatření ignoruje a nebo na ně zapomene. Náhlý útok viru je pro ně překvapením. Ovšem ani v případě, že byl systém napaden viry, není všechno ztraceno - většina z nich není zcela destruktivních a je možné je ze systému zase "vyhnat". Útok viru je možné zjistit na základě neobvyklého chování - počítač se například nedá nastartovat a informuje, že nemá systémový disk, nebo systém začne neočekávaně kolabovat.

Zachovejte klid
Prvním pravidlem je vyhnout se panice. Není třeba hned formátovat celý disk a zničit všechna data - poplach mohl být zbytečný a chybným krokem je možné způsobit hrozivé škody. Virus se může v počítači "zabydlet" a šířit se dál jen příležitostně a je možné, že si ho po dlouhou dobu ani nevšimnete. V případě, že se počítač chová "zvláštně", je dobré obstarat si antivirový program a provést kompletní analýzu počítačových souborů. Je přitom nutné mít nejnovější soubory s definicí virů - už dva měsíce starý soubor nemusí obsahovat informace o novém viru, který právě v počítači řádí. U každého antivirového programu jsou podrobné instrukce, jak program použít - je třeba je podrobně prostudovat a respektovat. Antivirový program by měl být na pozadí počítače spuštěn trvale - hlídá tak systém.

Informujte přátele, poraďte se s odborníky
V případě, že máte podezření na infikaci virem, je vhodné upozornit známé a přátele, se kterými si vyměňujete soubory - ať už na disketách a nebo e-mailem. Tímto virem mohou být infikováni také. Pokud zničíte viry na svém počítači, ale vaši přátelé ne, můžete být brzy infikováni podruhé. Respektujte také varování přátel - včasná reakce může zastavit nebo alespoň zabrzdit lavinovité šíření virů. Pokud si netroufáte pustit se do boje s virem sami, je lepší počítač vypnout a informovat správce sítě nebo kontaktovat firmu, zabývající se záchranou dat. Cena se sice může vyšplhat i na tisíce korun, ale data bývají často cennější. Vhodnou firmu ve vaší blízkosti doporučí prodejce výpočetní techniky.

V příští příloze Věda a počítače, která vyjde 19. května, uveřejníme rady, jak předcházet škodám způsobeným viry.

Kde najít antivirové programy?
AVG. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. . www.avg.cz
Norton Antivirus. .. .. .. .. .. .. . www.symantec.com
A vast!. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. . www.avast.cz
Antiviral Toolkit Pro. .. .. .. .. .. .. .. .. www.avp.com
VirusScan. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. www.mcafee.com
Antivirus Toolkit. .. .. .. .. .. . www.drsolomons.com
F-Prot Antivirus. .. .. .. .. www.f-prot-antivirus.com


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video