Ledové koryto pro olympijské hry v Soči

Ledové koryto pro olympijské hry v Soči | foto: Profimedia.cz

Útoky ve Volgogradu oživily obavy o bezpečnost olympijských her v Soči

  • 59
Bezpečnostní opatření připomínají manévry. Olympioniky i návštěvníky bude chránit bezpečnostní zóna, desetitisíce vojáků a policistů i bezpilotní letouny. Útoky ve Volgogradě však vzbuzují pochybnosti o tom, zda jsou tato opatření dostatečná a zda se olympiáda nestane místem tragédie.

Volgograd leží zhruba 690 kilometrů vzdušnou čarou od Soči. Tedy relativně nedaleko města, v němž už za šest týdnů bude hořet olympijský oheň.

Toto černomořské letovisko se však zároveň rozprostírá v blízkosti neklidného severního Kavkazu. A vůdce čečenských povstalců Doku Umarov v létě vyzval spolubojovníky, aby hry překazili. "Vyzývám vás, všechny mudžahedíny z Tatarstánu, z Baškortostánu i z Kavkazu, abyste použili co největší sílu na cestě Alláhově a narušili toto satanské tančení na kostech našich předků," prohlásil.

A byť ještě v neděli večer nebylo jisté, zda ve Volgogradu opravdu útočili následovníci Umarova, atentát oživil obavy o bezpečnost zimních olympijských her v Soči. (o útocích ve Volgogradu více zde)

Putin slíbil nejbezpečnější hry

Prestižní sportovní svátek, na němž si osobně zakládá ruský prezident Vladimir Putin, vypukne už 7. února. Organizátoři se dušovali, že se v Soči odehrají "nejbezpečnější olympijské hry v historii".

Jak konkrétně tedy Moskva hodlá zajistit klid? Předně: vláda povolala k ochraně desetitisíce vojáků a policistů. Soči od okolního světa odřízne bezpečnostní zóna, jež se potáhne až 100 kilometrů do Černého moře a 40 kilometrů do vnitrozemí. Už měsíc před zahájením her do oblasti nebudou smět žádná auta, vyjma rezidentů a vozů s povolením.

Na ulicích vyrostou checkpointy, zostřené kontroly budou samozřejmě i na nádražích a letištích. V horách nad městem vznikne navíc jakási zakázaná zóna. Hranice se separatistickou gruzínskou Abcházií budou zcela uzavřeny.

Kromě policistů budou střežit Soči i tisíce bezpečnostních kamer a nad městem mají kroužit bezpilotní letouny, což je v dějinách olympijských her bezprecedentní.

Ruská tajná služba FSB si také pořídila dva sonary, jež mají v Černém moři odhalit pohyb ponorek a spolu s pobřežní stráží zabránit případnému útoku z moře.

Návštěvníci budou kromě vstupenek na sportovní kolbiště potřebovat podle agentury AP také speciální průkaz, jejž získají na základě cestovního pasu. Kritici ovšem varují, že zrovna toto konkrétní opatření teroristům v útoku nezabrání, jelikož měli dost času, aby se v Soči usídlili, a návštěvnický průkaz nepotřebují. Opatření zahrnují i další kontroverzní prvky - například tajné služby údajně vyvinuly systém, jenž jim umožní snáze kontrolovat telefonní a internetovou komunikaci. Úřady také zakázaly demonstrace po dobu her.

Soči se tedy proměnilo v nedobytnou pevnost, nicméně další místa v Rusku zůstávají navzdory zvýšeným bezpečnostním opatřením zranitelná, jak dokazují útoky ve Volgogradu. Přičemž radikálové mohou chtít využít tuto jedinečnou příležitost v podobě olympiády a přilákat ke svému boji pozornost světa. A nemusí to být nutně jen útokem v samotném Soči.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video