Lidé přehazovali své děti přes plot, líčí svědci. V Nice vládl chaos

  • 1041
Nejméně 84 lidí zemřelo poté, co řidič náklaďáku vjel do davu ve francouzském Nice. K útoku došlo na promenádě, kde v tu chvíli stovky lidí slavily výročí pádu Bastily. Svědci popisují, že na místě propukla absolutní panika a chaos. Někteří lidé vyděšeně naskákali do moře, jiní přehazovali své děti přes plot, aby je dostali vozu z cesty.

Reportér místního deníku Nice Matin Damien Allemand popsal, že byl přímo na nábřeží, kde sledoval ohňostroj ukončující oslavy výročí pádu Bastily v roce 1789. V tu chvíli však uslyšel hluk a pláč.

„O zlomek vteřiny později se šílenou rychlostí přiřítil obrovský bílý náklaďák, který zatáčel, aby srazil co nejvíce lidí,“ popsal Allemand podle stanice BBC. „Viděl jsem těla, která podél cesty létala jako kuželky. Slyšel jsem zvuky a pláč, které nikdy nezapomenu,“ dodal.

„Zničehonic nic jsme uviděli lidi prchající podél Anglické promenády. Nekončilo to. Mám na mysli rodiny, stovky a stovky lidí. Pak najednou začali lidé utíkat z jiného směru. Nikdy jsem neviděl takový chaos, hysterii, děs a nedostatek informací o tom, co se děje,“ popsal pro The Guardian americko-palestinský spisovatel Ismali Khalidi, který do Nice přijel navštívit svou sestru.

Dění na promenádě sledoval z hotelu Negresco, ze kterého se jen o pár minut později stala provizorní ošetřovna.

Útok v Nice

Ozbrojený muž v náklaďáku urazil téměř dva kilometry a jel rychlostí asi 50 kilometrů za hodinu. Podle svědků pak z vozu vystoupil a začal střílet do lidí. Jeho život ukončila policejní střelba.

Policisté však podle svědků k zastavení chaosu příliš nepřispěli. „Přibíhali k nám lidé, podle kterých je policisté vyzývali, aby utíkali, neřekli jim však proč. Lidé tak běželi, aby si zachránili život, aniž by měli jakékoli další informace,“ popsal chaotické dění Khalidi.

Ulicí podle něj probíhala spousta turistů, která také sledovala ohňostroj. Rodiče nesli své děti. „Viděli jsme muže, který v podstatě přehodil své děti přes plot a pak skočil za nimi,“ popsal.

Lidé se schovávali v přeplněných restauracích

Další policisté a hasiči prý na místo dorazili až za 25 minut. V davu vládl zmatek. „Hrála tam živá hudba, všude byli lidé, šťastná atmosféra, všechno bylo v pořádku. A najednou k nám začali přibíhat tisíce lidí, kteří křičeli, brečeli, absolutně se neovládali - neměli jsme jinou možnost, než se k nim přidat,“ uvedla australská turistka Sophie Sanderlands. Dav ji zavlekl na náměstí Place Masséna.

„Na zemi byly kočárky, lidé byli namačkáni v restauracích. Další lidé se do těch restaurací nemohli dostat, nepustili je dovnitř, protože už tam nebylo místo,“ dodala.

Útok v Nice si podle poslední oficiální bilance vyžádal nejméně 84 mrtvých. V kritickém stavu zůstává 18 lidí. Podle francouzských médií byl řidič náklaďáku jednatřicetiletý muž tuniského původu, vyšetřovatelé to však zatím nepotvrdili. Policisté prý ve voze našli atrapy střelných zbraní a nefunkční granáty. Muž měl u sebe i nejméně jednu funkční pistoli, se kterou opakovaně střílel.

Francouzská média rovněž uvádějí, že policie útočníka znala, ne však v souvislosti s terorismem. V minulosti ho prý vyšetřovala kvůli násilné činnosti a držení zbraní.

Francouzský prezident François Hollande útok označil za „bezpochyby teroristický“ a řekl, že „islámským terorismem je ohrožená celá Francie“. V reakci na útok Francie vyčlenila na bezpečnostní opatření deset tisíc vojáků navíc a prodlužuje o čtvrt roku výjimečný stav, který měl skončit 26. července a původně byl vyhlášen v souvislosti s terorem v Paříži.

Teroristický útok v jihofrancouzském Nice

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue