Zřícená část nákupního centra Westgate Mall, konkrétně parkoviště (26. září

Zřícená část nákupního centra Westgate Mall, konkrétně parkoviště (26. září 2013) | foto: AP

Teroristé si před útokem pronajali v Keňském centru obchod, tvrdí zdroje

  • 0
Ozbrojenci, kteří v sobotu nairobské nákupní centrum, se na krveprolití připravovali zřejmě dlouho. Dokonce si možná pronajali v centru obchod a mohli tak do něj nepozorovaně propašovat zbraně. Tyto hypotézy zmiňují různá média s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním. Ty jsou vesměs anonymní.

Keňští i zahraniční vyšetřovatelé stále sbírají v nákupním centru důkazy a keňské úřady zatím k detailům teroristického útoku v podstatě mlčí. Alespoň oficiální zdroje. Světová média se tedy snaží sama dopídit toho, jak se povedlo teroristům zaskočit bezpečnostní složky a čtyři dny jim v nákupním centru vzdorovat.

Třeba televize CNN na svém webu píše, že ozbrojenci si už před rokem pronajali v nákupním centru malý obchod. O této možnosti hovoří i další média, byť uvádějí jiné časové rozpětí. Třeba britská BBC tvrdí s odvoláním na svůj zdroj v keňských bezpečnostních složkách, že atentátníci si obchod pronajali tři týdny před útokem.

List The Independent k podobné hypotéze přidává argumenty, že radikálové byli vyzbrojeni nejen granáty a kalašnikovy, ale také údajně kulomety, granátomety i improvizovanými výbušnými zařízeními. A s nimi by nemohli jen tak do nákupního centra projít.

Nedorozumění mezi bezpečnostními složkami?

Podle dostupných informací totiž do něj vtrhli normálními vchody. A jestliže si pronajali nějaké místnosti v nákupním centru, mohli si tam zbraně ukrýt. A získali by tak nejspíše i plány rozsáhlého komplexu, ve kterém se prý velmi dobře orientovali.

Podobně jako The Independent uvažuje i už zmíněná BBC. Ta navíc zmiňuje i v Keni hojně rozšířenou korupci, která mohla teroristům napomoci. Díky té mohli získat od úřadů falešné osobní doklady, bez kterých by si nemohli obchod pronajmout.

V osudný den extremisté přijeli k nákupnímu centru dvěma vozy a vtrhli dovnitř. Ještě v sobotu pak v jednom okamžiku změnili údajně taktiku. Vytáhli těžké kulomety a využili momentu, kdy kontrolu nad zásahem přebírala od policie armáda, řekl BBC nejmenovaný zdroj.

Kolují také zvěsti, že právě tento moment provázelo nedorozumění mezi ozbrojenými složkami. Šéfové různých keňských bezpečnostních složek byli už v pondělí povoláni před parlamentní komisi, aby vysvětlili, co se tehdy dělo. "Lidé musí vědět konkrétní chyby v bezpečnostním systému, které možná tento útok umožnily," řekl BBC šéf parlamentního výboru Ndung'u Gethenji.

Zatím stále není potvrzeno, kolik teroristů se na útoku podílelo. Keňská vláda zatím potvrdila, že pět útočníků je mrtvých a jedenáct lidí bylo zadrženo. Tři z nich už ale byli propuštěni. A hovoří se také o tom, že některým teroristům se během zásahu podařilo převléct a z centra vyklouznout.

K útokům se přihlásilo somálské radikální hnutí Šabáb, které jako motiv uvádí pomstu Keni za vojenskou ofenzivu v Somálsku proti islamistům. Zároveň tvrdí, že detaily ozbrojenců útočících v Nairobi neprozradí.

Šabáb se snaží v Somálsku vytvořit islamistický stát, v poslední době ale prohrává v boji s jednotkami Africké unie a právě Keni, které se v roce 2011 vydaly na pomoc slabé centrální somálské vládě. Od začátku vojenské operace Keni hrozí útoky, několik jich už zřejmě i provedl, ale jen menšího rozsahu.

Při teroru v nairobském obchodním centru Westgate zemřelo nejméně 67 lidí, včetně cizinců. Keňský Červený kříž tvrdí, že dalších šest desítek lidí se pohřešuje. Panují proto obavy, že se jejich těla ještě najdou v centru, jehož část se zřítila. Úřady naopak tvrdí, že nemají zprávy o dalších pohřešovaných.

Za zřícení části centra jsou prý zodpovědní vojáci

A zmatky panují i kolem této události. Vysoký vládní činitel (opět pod příslibem anonymity) agentuře AP řekl, že za zřícení části centra jsou zodpovědní vojáci. Nikoliv útočníci. Potvrdil, že vojáci použili uvnitř budovy ruční granáty, neupřesnil však, co pád části komplexu způsobilo.

Šabáb ve středu prohlásil, že zemřelo 137 rukojmích a za jejich smrt mohou vládní síly. Protože prý nemohly komando Šabábu porazit, použily prý proti němu plyn, a aby "zakryly svůj zločin", postaraly se o zřícení budovy. Trosky tak pohřbily důkazy a všechny rukojmí. Vládní mluvčí Manoah Esipisu toto tvrzení rozhodně popřel. Trval mimo jiné na tom, že se horní patra centra Westgate zřítila kvůli požáru, který založili teroristé.

Nicméně panuje přesvědčení, že odpor útočníků ukončil právě kolaps části objektu. Při něm však mohla část rukojmích přijít o život. Vládní činitel AP k tomu řekl, že pitva těl nalezených pod troskami ukáže, zda zemřeli při zřícení budovy, nebo je předtím zavraždili teroristé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video