Útok v britském Manchesteru
Koncertní halou v Manchesteru otřásl v pondělí večer výbuch. Při explozi zahynulo nejméně 22 lidí a dalších 59 bylo zraněno. Mezi mrtvými jsou děti. Podle policie se odpálil sebevražedný atentátník. Situaci po útoku sledujeme v on-line reportáži.
Vážení čtenáři, vážené čtenářky, online reportáž k útoku v Manchesteru je pro dnešek u konce. Vývoj událostí nadále sledujeme v běžném zpravodajství.
Železniční nádraží Victoria Station, které se nachází v blízkosti Manchester Areny, bude v důsledku včerejšího teroristického útoku na několik dní uzavřeno.
Některé evropské metropole zhasnou dnes o půlnoci světla ozařující jejich nejznámější památky, aby tak uctily 22 obětí pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru. Ve tmě se například ocitne pařížská Eiffelova věž nebo římské Koloseum.
V Římě kromě Kolosea nebude osvětlena slavná barokní fontána di Trevi a také městská radnice. Berlín, který v minulosti ozařoval Brandeburskou bránu, naopak žádná opatření nechystá.
Češi budou moci kondolovat blízkým obětí nočního útoku v Manchesteru od středy na britském velvyslanectví v Praze. ČTK to oznámil mluvčí ambasády Jiří Šebek. Britská velvyslankyně Jan Thompsonová zároveň poděkovala Česku za podporu.
Kondolenční knihu za oběti útoku otevře velvyslanectví ve svém sídle v Thunovské ulici v centru Prahy ve středu 24. května od 14:00 do 17:00 a ve čtvrtek 25. května od 10:00 do 12:00.
Zhruba 20 minut po 18:00 místního času (19:00 SEČ) drželi lidé na náměstí svatého Alberta minutu ticha za oběti. Manchesterský starosta Eddy Newman předtím řekl, že obyvatelé města si navždy oběti atentátu zapamatují a budou čelit teroristům spoluprací na budování soudržné a přitom rozmanité společnosti. „Nás je mnoho, jich je málo,“ zdůraznil Newman.
Šéf manchesterské policie Ian Hopkins upozornil na obětavou práci záchranářů a obyčejných dobrovolníků, kteří pomáhali se zraněnými. Podle něj obyvatelé města prokázali, nakolik jim záleží na druhých a na těch, kteří jsou v nouzi. Také poděkoval zbytku světa za projevenou účast.
Na náměstí svatého Alberta v Manchesteru se k pietní akci za oběti útoku shromažďují tisíce lidí. Lidé nosí svíčky a kytky, mají s sebou také transparenty s nápisem Miluji Manchester.
Dvaadvacetiletý Abedi měl podle BBC libyjské předky, sám se však narodil v Manchesteru. Měl nejméně tři sourozence, všichni se narodili v Anglii. Rodina údajně žila na více místech, mimo jiné na manchesterském předměstí Fallowfield, kde dneska policie provedla zátah. Sousedé uvedli, že rodina někdy z oken vyvěšovala libyjské vlajky.
Policie nyní zjišťuje, zda Abedi jednal sám, nebo byl součástí nějaké teroristické organizace.
Policie jako sebevražedného útočníka oficiálně jmenovala 22letého Salmana Abediho.
Shrnutí dosavadního vývoje:
- Sebevražedný atentátník zřejmě jednal sám. Úřady ho dosud oficiálně nejmenovaly, některá média však s odkazem na své zdroje uvádí, že šlo o 23letého Salmana Abediho.
- K útoku se přihlásil Islámský stát, ten se nicméně hlásí k většině útoků na Západě.
- Policie provádí zátah na předměstích na jihu Manchesteru, kde v souvislosti s útokem zatkla třiadvacetilého muže. Na jednom z míst také provedla kontrolovanou explozi.
- Zatím jsou známá jména tří obětí - osmiletá Saffie Rose Roussosová, osmnáctiletá Georgina Callanderová a 26letý John Atkinson.
- Několik lidí se po útoku stále pohřešuje, mezi nimi i dva Poláci.
Zpravodajská televize CBS News s odvoláním na své zdroje uvádí, že pachatelem útoku je 23letý Brit Salman Abedi. Stejnou informaci následně přinesla agentura AP s odvoláním na americké úřední zdroje. Úřady tuto zprávu ovšem zatím oficiálně nepotvrdily.
Také britský princ William v prohlášení uvedl, že je spolu se svou manželkou Catherine a bratrem Harrym včerejším útokem šokován a rozesmutněn. Rovněž poděkoval všem obyvatelům Manchesteru za jejich sílu a slušnost.
V jižním Manchesteru, kde policie v souvislosti s útokem zadržela třiadvacetiletého muže, stále probíhá policejní zátah, píše The Guardian. Místní obyvatelé nesmějí opuštět své byty, pokud je totiž opustí, policie už je nevpustí dovnitř.
Královská dětská nemocnice v Manchesteru na Twitteru zveřejnila snímky krabic s jídlem, které jim po útoku nosí místní obyvatelé i firmy. „Jsme ohromeni dary pro rodiny a zaměstnance,“ uvedla nemocnice.
Policie jmenovala třetí oběť útoku jako šestadvacetiletého Johna Atkinsona, píše BBC.
Britská premiérka Mayová dorazila do dětské nemocnice v Manchesteru, aby navštívila některé ze zraněných, hlásí z místa reportér The Guardian.