Poničené Aleppo (27. června 2015).

Poničené Aleppo (27. června 2015). | foto: Reuters

Islámský stát použil v bojích jedovatý plyn, tvrdí kurdské milice

  • 62
Islámský stát použil koncem června v severovýchodní Sýrii a Iráku zatím blíže neupřesněný jedovatý plyn. Uvedla to v noci na sobotu agentura Reuters s odvoláním na kurdské milice a exilové organizace monitorující dění v Sýrii a Iráku.

Kurdští bojovníci byli terčem útoků jedovatým plynem 28. a 29. června v provincii Hasaká, řekl mluvčí kurdských milicí YPG Redur Xelil. Podle něj je to první případ tohoto druhu. Zatím není jasné, jaký plyn radikálové použili.

Bojovníci IS podle něj ostřelovali „podomácku vyrobenými chemickými projektily“ město Hasaká, které je správním střediskem stejnojmenné provincie, a pozice kurdských milicí severovýchodně od něj u města Tal Brak. Žádný z bojovníků, kteří byli zasaženi, nezemřel, protože byli rychle převezeni do nemocnice, dodal mluvčí.

„Vojáky pálil krk, nos a oči. Měli těžké bolesti hlavy, bolely je svaly a měli poruchy soustředění a pohybu. Dlouhodobé vystavení chemickým zbraním taktéž způsobilo zvracení,“ citovala agentura Reuters z prohlášení YPG. Kurdové nyní vyšetřují použití chemických zbraní společně se zahraničními experty z britské organizace zabývající se výzkumem ozbrojených konfliktů.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že má poznatky o tom, že Islámský stát použil 28. června v severovýchodní Sýrii nějaký jedovatý plyn. Podle ní se dvanáct kurdských bojovníků otrávilo.

Dvě organizace sídlící v Londýně a monitorující dění v Sýrii a Iráku tvrdí, že chemické zbraně Islámský stát použil i proti civilistům. Podle nich je poprvé použil již 21. či 22. června, a to proti iráckým pešmergům na kontrolním stanovišti u Mosulské přehrady. „Charakter a následky této látky jsou totožné jako bývají v případě použití chlóru,“ uvádějí organizace.

Jednotky YPG ve svém prohlášení uvádějí, že v posledních čtyřech týdnech od islamistů získaly plynové masky, což dokazuje, že islamisté „jsou připraveni a vybaveni na chemickou válku“.

Proti islamistům v Sýrii a Iráku svými nálety pomáhají spojenci vedení Spojenými státy. Bílý dům uvedl, že se obával toho, že Islámský stát použil chemické zbraně. USA se snaží získat další informace.

Islámský stát

Kurdské úřady již počátkem roku obvinily Islámský stát z použití chemických zbraní. Fronta an-Nusrá, která je napojena na al-Káidu a bojuje v Sýrii, v minulosti obvinila Islámský stát, že má barely chlóru.

Sebevrah se odpálil mezi lidmi slavícími konec ramadánu

V pátek při výbuchu automobilu napěchovaného výbušninami v převážně šíitském městě Chán Baní Saad, které leží severně od Bagdádu, zemřelo podle BBC nejméně osmdesát lidí. Mezi mrtvými je řada dětí. Auto vjelo na trh, kde lidé slavili konec ramadánu. Několik budov se při výbuchu zhroutilo.

Islámský stát ve svém prohlášení uvedl, že stojí za útokem, který je odplatou za zabití sunnitských muslimů na severu Iráku ve městě Havídža. Jeho bojovník vjel se třemi tunami výbušnin mezi dav lidí, kde se odpálil. Islamisté tvrdí, že zabil stovku lidí.

Záchranáři se snaží dostat těla obětí z trosek a podle listu The Independent panují obavy, že počet mrtvých poroste. Ředitel policie Ahmad at-Tamímí uvedl, že útok je „zničující“. „Někteří lidé používali krabice na zeleninu, když se snažili sesbírat ostatky dětí,“ dodal.

Provincie Dijála, kde se útok stal, vyhlásila třídenní smutek a zrušila všechny slavnostní akce spojené s koncem ramadánu. Parky v provincii jsou zavřené, aby se předešlo možným dalším útokům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video