Útok Palestinců má čtyři oběti

  • 314
Palestinci zastřelili čtyři Izraelce. Podle internetového vydání deníku Haarec se to stalo při dvou oddělených incidentech. Mezi mrtvými je jedno dítě. Nejméně tři z obětí jsou členy téže rodiny. K akci se přihlásily Brigády mučedníků od Al-Aksá. Izrael požádal mezinárodní společenství, aby smrt osadníků odsoudil stejně ostře jako izraelský útok na Gazu.

Při prvním útoku pachatelé stříleli na izraelský automobil na silniční křižovatce u Hebronu. Jela v ní rodina z osady Pesagot. Tři její členové včetně holčičky zahynuli, jeden byl zraněn.
 
Titíž útočníci pak nasedli do svého vozu a o tři kilometry dál, poblíž osady Karmel, začali pálit na další izraelský vůz. Zabili jednoho židovského obyvatele Hebronu a dva další zranili.
 
Izraelští vojáci začali prohledávat okolí. Útočníci byli podle všeho z palestinské obce Jatta nedaleko Hebronu.

Incidenty se udály těsně před začátkem židovského svátku šabat a silnice byly relativně prázdné.

Izraelští vojáci opět vytáhli do akce
Několik izraelských jednotek proniklo do pásma Gazy v blízkosti židovské osady Necarim. Zničily dvě kovodílny a policejní stanice. Vojáci se také střetli s ozbrojenými Palestinci. Útoku podle izraelské armády předcházelo odpálení palestinské rakety Kásam.

Sedm izraelských tanků, dva obrněné transportéry, tři buldozery a džíp proniklo v pátek ráno do vzdálenosti asi půldruhého kilometrů od hranice s Izraelem. O útoku informovaly palestinské bezpečnostní a zdravotnické zdroje.

Operace směřovala proti jižnímu předměstí pásma Gazy Zejtun. Izraelští vojáci zničili dvě kovodílny a policejní stanice. Ostřelovali i další budovy.

Vojáci se také střetli s ozbrojenými Palestinci. Přestřelku ukončil přelet dvou vrtulníků izraelské armády. Při boji byli zraněni tři Palestinci, jeden z nich těžce.

Izraelská armáda odmítla vpád do pásma Gazy komentovat. Omezila se na prohlášení, že útoku předcházelo odpálení palestinské rakety typu Kásam asi pět kilometrů od pásma Gazy.

"Raketa dopadla do kibucu Sa'ad ležícím na izraelském území, asi 15 metrů od jednoho domu, avšak nikdo nebyl zraněn," prohlásil mluvčí izraelské armády.

Jde o první izraelskou vojenskou akci po pondělním bombardování Gazy, při němž zahynulo 15 lidí, včetně devíti dětí. Izrael při útoku zlikvidoval vůdce Hamasu Sáliha Šihadu, který měl být podle mylné informace rozvědky v době útoku jen s jedním spolupracovníkem.

Následně při útoku ozbrojených Palestinců na projíždějící auto u židovské osady Alej Zahav jižně od Nábulusu zahynul v noci na čtvrtek jeden Izraelec. Druhý židovský pasažér byl těžce zraněn. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
OSN útok Izraelců odsoudila
Pondělní útok v Gaze, při němž kromě vůdce Hamasu zahynuli i civilisté, odsoudil prakticky celý svět. Na čtyřicet zástupců členských států OSN s větším či menším důrazem kritizovalo během jednání Rady bezpečnosti OSN o situaci na Blízkém východě postup Izraele.

Dokonce i zástupce Izraele prohlásil, že armáda nepředvídala rozsah vedlejších škod, které letecký úder vyvolá. "Kdybychom to předem věděli, nikdy bychom neprovedli takovou operaci," dodal izraelský velvyslanec u OSN Aaron Jakob.

Peres: Výsledek útoku nepodporuji
Debata o smyslu akce proti Šihadovi se rozpoutává i v Izraeli. Jedním z nejkritičtějších byl ve středu sám izraelský ministr zahraničí Šimon Peres. "Nepodporuji výsledek útoku," řekl.

"Všem je nám velice líto civilních ztrát, zejména mrtvých dětí. Nechci omlouvat chyby, ale chci jen říci, že útok na Šihadu místního bin Ládina - byl v minulosti už osmkrát zrušen a odložen právě kvůli tomu, že by to bývalo ohrozilo životy civilistů," dodal Peres. Upřesnil také, že celá akce musí být podrobně vyšetřena.

Ještě krátce po útoku ho izraelský premiér Ariel Šaron označil za velký úspěch. Později uvedl, že Izrael prý nevěděl, že vůdce Hamasu je obklopen civilisty. Pokud by to věděl, zvolil by jiné prostředky k jeho likvidaci.

"Informace dodané bezpečnostními službami nenaznačovaly nic o tom, že by Šihada žil obklopen civilisty," uvedl Šaron podle jeruzalémského rozhlasu.

Sami Izraelci se však ptají, jak je možné, že nikoho nenapadlo, jakou destrukci vyvolá tunová puma shozená přímo na obytnou zástavbu.

"Ústřední chybou bylo, že jsme použili zbraň, o níž každý, kdo se účastnil schvalovacího procesu, musel vědět, že může ohrozit civilisty žijící v tom místě," řekl ve středu předseda obranného výboru izraelského Knessetu Chaim Ramon. Dodal, že to byla sice vojenská chyba, ale že ozbrojené síly nemohly vyslat letouny F-16 k útoku na obydlenou oblast bez politického schválení.

Izraelskou akci, kterou odsoudily USA, Británie, EU i OSN, kritizují i místní sdělovací prostředky. Vojenský analytik izraelského rozhlasu Ron Ben-Jišaj upozornil v rozhovoru pro agenturu Reuters, že ničivý účinek pumy byl navíc zdvojnásoben tím, že explodovala mezi hustou zástavbou domů.

"Jsou věci, které země prostě nemůže udělat, pokud nechce riskovat, že bude nařčena ze státního terorismu," prohlásil levicový poslanec Jossi Sarid.

Agentury zaznamenaly i fakt, že sám duchovní vůdce hnutí Hamas, slepý šejch Ahmad Jasín, den před izraelským útokem prohlásil, že hnutí zváží, zda nezastaví sebevražedné útoky proti Izraeli, jestliže ten stáhne své jednotky z okupovaných palestinských měst. Po ničivém útoku oznámil, že "budou stovky nových operací, které přinesou smrt stovkám civilistů". 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video