„Teroristovi, který se vyhodil do povětří včera v Gaziantepu, bylo přibližně 12 až 14 let,“ řekl Erdogan v televizi. K útoku se dosud žádné uskupení nepřihlásilo, Erdogan však již dříve usoudil, že ho „pravděpodobně“ má na svědomí radikální uskupení Islámský stát (IS).
Turecké úřady nejprve informovaly o dvou desítkách obětí a bilanci postupně zvyšovaly. Atentátník se podle místních médií odpálil během obřadu, který se konal v sobotu večer pod širým nebem ve městě Gaziantep zhruba 65 kilometrů od syrských hranic.
„Odsuzujeme zrádce, kteří připravili a spáchali tento útok,“ zdůraznil guvernér oblasti Ali Yerlikay. V oblasti letos v květnu sebevražedný atentátník zabil dva policisty.
Svatby se podle agentury AFP zúčastnilo mnoho Kurdů, zejména žen a dětí, a řada z nich přišla o život, což posílilo spekulace o tom, že útok je dílem islamistů. Mnoho z nich považuje Kurdy za nepřátele; v sousední Sýrii kurdské milice bojují s IS. Podle stanice BBC si atentátník vzal na mušku svatebčany tančící v ulicích.
Erdogan dnes ráno v prohlášení uvedl, že nedělá „žádný rozdíl“ mezi kazatelem v exilu Fethullahem Gülenem, kterého viní z nepovedeného pokusu o převrat v Turecku z půlky července, kurdskými povstalci a IS coby „pravděpodobným strůjcem atentátu v Gaziantepu“.
„Naše země, náš národ mohou jen zopakovat jediné poselství těm, kteří na nás útočí: Prohrajete!“ zdůraznil prezident.
Také turecký premiér Binali Yildirim v prohlášení atentát odsoudil a slíbil, že země překoná období „dábelských“ útoků. „Svatební slavnost se změnila v místo zármutku,“ řekl šéf kabinetu.
Džihádisté v Turecku útočí stále častěji
Bombové útoky jsou v Turecku v posledních dnech stále častější. Trojice výbuchů, které otřásly ve středu a ve čtvrtek východem Turecka, si vyžádala celkem 14 mrtvých a více než 220 zraněných.
Teroristické hnutí Islámský stát na konci června udeřilo také na Atatürkově mezinárodním letišti v Istanbulu. Sebevražedný útok si tehdy vyžádal 44 obětí a 239 zraněných. Podle vyšetřovatelů za ním stáli Čečenec, Uzbek a Kyrgyz hlásící se právě k IS. Dva se odpálili před letištní budovou, třetímu se díky následnému chaosu podařilo vběhnout až do odletové haly (psali jsme zde).
Deset mrtvých a 15 zraněných v lednu zůstalo po útoku mladého Syřana, který se odpálil mezi zahraničními turisty v historickém centru města. I tehdy vláda útok připsala takzvanému Islámskému státu. Džihádisté jsou vedle Istanbulu aktivní také v turecko-syrském pohraničí nebo v hlavním městě Ankaře. Loni v říjnu si tam teroristický útok vyžádal přes sto obětí.

Město Gaziantep leží asi 64 kilometrů od hranic se Sýrie, nedaleko syrského Aleppa
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz