Jihokorejské válečné lodě zakotvené u ostrova Jonpchjong. (25. listopadu 2010)

Jihokorejské válečné lodě zakotvené u ostrova Jonpchjong. (25. listopadu 2010) | foto: AP

Útok na souseda možná nařídil samotný Kim, před palbou prý byl na základně

  • 63
Jižní Korea posílí vojenskou přítomnost na pěti svých ostrovech ve Žlutém moři, které leží poblíž KLDR. Rozhodla se tak po úterním severokorejském dělostřeleckém útoku na ostrov Jonpchjong. Při útoku zemřeli čtyři lidé. Podle jihokorejských médií ho nařídil samotný Kim Čong-il. Jihokorejský ministr obrany rezignoval.

"Vláda rozhodla značně zvýšit svou vojenskou přítomnost, a to včetně pozemních jednotek, na pěti ostrovech ve Žlutém moři," oznámil náměstek pro veřejné záležitosti Hong Sang-pyo.

"Na řešení severokorejských hrozeb se rovněž vyčlení více peněz z rozpočtu a vytvoří se nová pravidla, jak reagovat na provokace KLDR," pokračoval podle britské stanice BBC.

K rozhodnutí zvýšit počet vojáků na ostrovech, které leží v blízkosti KLDR, přistoupil Soul po pondělním útoku Severokorejců na ostrov Jonpchjong. Při ostřelování zemřeli čtyři lidé a dalších osmnáct utrpělo zranění. (více o ostřelování jihokorejského ostrova zde)

Incident stál hlavu i jihokorejského ministra obrany Kim Te-jonga. Kvůli ostré kritice za nezvládnutí situace podal rezignaci, kterou prezident I Mjong-bak dopoledne přijal. Už zjara Kim Te-jong málem přišel o místo, když severokorejské torpédo potopila jihokorejskou korvetu. O život tedy přišlo 46 lidí a podle mnohých armáda zareagovala pozdě a špatně.

Podle jihokorejského deníku Čungang základnu, z níž Severokorejci útočili, navštívil krátce před palbou vůdce Kim Čong-il se svým nástupcem a synem Kim Čong-unem. List spekuluje, že útok zřejmě nařídil sám Kim Čong-il, aby synovi získal větší podporu u armády. Informovala o tom ČTK.

Jihokorejská žena prochází mezi troskami domů zničených severokorejským raketovým útokem.(25. listopadu 2010)Jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong na návštěvě ostrova Jonpchjong. (25. listopadu 2010)Střepiny dělostřeleckých granátů, kterými KLDR zaútočila na jihokorejský ostrov Jonpchjong. (25. listopadu 2010)

Severokorejská tisková agentura však v pondělí oznámila, že Kim Čong-il byl v provincii Hwanghe namdo na návštěvě rybářů a že ho doprovázely armádní špičky včetně syna.

KLDR útok klade za vinu i USA

Ve středu KLDR pohrozila, že je připravena k dalším útokům a že pondělní útok byl jen nutnou reakcí na pokračující "jihokorejské vojenské provokace", kterými míní manévry ve sporných vodách Žlutého moře.

Část odpovědnosti za útok na Jonpchjong přiřkla i Spojeným státům, které údajně "pomáhají vytvořit nelegální mořskou hranici mezi oběma Korejemi", píše BBC. USA a Jižní Korea od neděle do středy plánují společné námořní cvičení svých armád.

"V telefonickém rozhovoru s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou jsme se dohodli, že prostřednictvím cvičení vyšleme v reakci na nedávnou událost na sever jasnou zprávu," uvedl podle Reuters mluvčí jihokorejského šéfa diplomacie.

CVIČENÍ ZNEPOKOJUJE ČÍNU

Nad společným cvičením Jižní Koreje a USA vyjádřila znepokojení Čína, která je kvůli napětí na Korejském poloostrově v neustálém kontaktu s Washingtonem.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej prohlásil, že je třeba obnovit šestistranné rozhovory a přesvědčit Pchjongjang, aby zanechal jaderného vyzbrojování. Dodal, že všechny strany zúčastněné ve sporu na Korejském poloostrově by měly dělat více pro uklidnění situace. Na Čínu tlačí Spojené státy a jejich regionální spojenci, Jižní Korea a Japonsko, aby pomohla k uklidnění situace na Korejském poloostrově.

Čínský premiér Wen Ťia-pao řekl, že je Čína "proti jakékoli vojenské provokaci" na Korejském poloostrově. Čína je hlavním spojencem KLDR a USA ji vyzvaly, aby dala Severní Koreji najevo, že existují mezinárodní pravidla, která je nutno dodržovat.

Tento týden měl přijet do Soulu podle původního plánu čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch', ale Jižní Korea oznámila, že je návštěva odložena.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video