Spor o sociální dávky vyústil v násilí. Ilustrační foto

Spor o sociální dávky vyústil v násilí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kvůli dávkám zfackoval místostarostku. Místo vězení teď půjde pracovat

  • 22
Dvě stě padesát hodin obecně prospěšných prací musí odpracovat pětatřicetiletý Milan Kotlár z Albrechtic v Jizerských horách za to, že loni v listopadu nafackoval místostarostce obce Anně Kuřátkové. Zaútočil na ni kvůli sociálním dávkám. Hrozily mu čtyři roky vězení.

"Myslím, že tak nízký trest je ostuda především proto, že útok byl hodně brutální hlavně směrem na mého manžela. Chybělo opravdu málo, aby skončil s těžkým úrazem," vysvětluje místostarostka Albrechtic Anna Kuřátková, na niž byl útok romské rodiny kvůli sociálním dávkám pro jejich nemocnou dceru namířen.

Trestním příkazem odsouzený Milan Kotlár loni 15. listopadu vykopl vstupní branku u rodinného domu Kuřátkových a se skupinou Romů se nahrnul ke vstupním dveřím. Nejdřív se dvě ženy s místostarostkou dohadovaly o penězích, které stát vyplatil na opatrovnictví jejich schizofrenní dcery.

Když ve svých požadavcích neuspěli, přivolali čtyřiatřicetiletého statného Roma, který dal místostarostce dvě facky, a když se jí chtěl manžel zastat, srazil ho k zemi.

"Chtěl do něj kopnout, ale trefil se do přepravek se dřevem. Ty pak vzal a hodil je na manžela, který je naštěstí stihl odrazit," popsala útok Kuřátková.

Spor vznikl již v roce 2010,  kdy rodina nesvéprávné jednačtyřicetileté Marcely Demeterové přišla na radnici s tím, že se o svou dceru nemohou starat. Žena trpí schizofrenií, napadala je nebo si vymýšlela, že ji otec znásilnil. Soud svěřil opatrovnictví obci a Marcelu dostala na starost místostarostka, které se pro ni podařilo vymoci zpětně důchod.

Na účtu Marcely se rázem objevilo šedesát tisíc korun. Když se to její rodiče dověděli, chtěli dceru i peníze zpět. Než opatrovnický soud stihl rozhodnout, přišli si v polovině listopadu pro peníze sami.

Trest je odpovídající, myslí si mluvčí soudu

Útočníkovi hrozily za násilí proti úřední osobě a porušování domovní svobody až čtyři roky odnětí svobody. Proto se trest 250 hodin obecně prospěšných prací zdá Anně Kuřátkové mimořádně nízký.

Jiného názoru je mluvčí Okresního soudu v Jablonci nad Nisou Jaroslav Kněř. "Trest odpovídá činům, kterých se odsouzený dopustil. Podle mého názoru je lepší, než kdyby dostal podmínku. Navíc mu stále hrozí, že když vše do dvou let neodpracuje, půjde za každou neodpracovanou hodinu na den do vězení," uvedl Kněř.

"Jsem ráda, že to mám za sebou. S výškou trestu nesouhlasím, ale každý trest je lepší než žádný. Trošku na tom celém případu také nechápu, že soud o trestu pana Kotlára rozhodl již v srpnu, ale my se to dozvěděli až na naši žádost v listopadu," dodala Anna Kuřátková.


Video