Pomstili jsme proroka, slavili střelci. Kreslíři se smrti báli už dlouho

  • 623
Útočníci, kteří ve středu dopoledne vtrhli do redakce francouzského časopisu, po útěku z budovy oslavovali. Jeden ze střelců vykřikoval, že pomstili proroka Mohameda. Do redakce vpadli během dopolední porady, kdy jsou všichni novináři v práci. Pod hrozbou smrti jim otevřela jedna z kreslířek.

Ozbrojence do redakce časopisu Charlie Hebdo vpustila jedna z karikaturistek. „Když jsem šla vyzvednout dceru do školky, přijeli před budovu dva maskovaní lidé. Brutálně nám vyhrožovali, chtěli dovnitř a nahoru do redakce,“ popsala reportérům deníku L’Humanité kreslířka Corinne Reyová.

První čtyři potvrzené oběti teroristického útoku v Paříži. Nahoře jsou zleva šéfeditor časopisu Stéphane Charbonnier a karikaturista Georges Wolinski, dole kreslíři Bernard Verlhac a Jean Cabut.

„Zadala jsem vstupní kód,“ přiznala novinářka, která publikuje pod přezdívkou Coco. Muži podle ní mluvili perfektně francouzsky a řekli jí, že jsou z teroristické sítě al-Káida.

„Vtrhli přímo do redakce a spustili palbu. Viděl jsem dva zakuklence v černém. Křičeli ‚Alláhu akbar‘, ukazovali k obloze a zastřelili policisty před budovou. Byl to opravdový masakr,“ řekl francouzskému rádiu Europe 1 novinář Martin Boudot.

Boudot pracuje v produkční společnosti, která sídlí ve stejné budově jako magazín Charlie Hebdo. Útok podle něj trval zhruba pět až deset minut (více o něm zde).

Islamisté vzali redakci útokem ve chvíli, kdy se konala pravidelná porada. Většina redaktorů a kreslířů byla proto pohromadě v zasedací místnosti.

I proto jsou podle francouzského listu Le Figaro mezi oběťmi útoku hned čtyři významní kreslíři týdeníku - Jean Cabut (publikoval pod pseudonymem Cabu), Bernard Verlhac (Tignous), Georges Wolinski a Stéphane Charbonnier. Poslední jmenovaný, který se pod články a komiksy podepisoval jako Charb, byl šéfredaktorem časopisu.

Francouzská veřejnoprávní televize na Twitteru uvedla, že další obětí střelby je ekonom Bernard Maris. Pracoval pro rozhlasovou stanici France Intern a v časopisu Charlie Hebdo měl vlastnický podíl. Zemřeli rovněž dva policisté, kteří redakci hlídali. Časopis a jeho šéfeditor měli přidělenou policejní ochranu.

Novináři se schovávali na střeše

„Všichni jsme se toho okamžiku báli a teď skutečně přišel,“ řekla britské BBC bývalá redaktorka časopisu Fiamnetta Vennerová. Redakci už v roce 2011 zničil Molotovův koktejl, útok se však tehdy obešel bez obětí.

„Všechny naše přátele, kteří dnes zemřeli, zachováme v našich srdcích. Myslím, že právě probudili celý národ, protože zmizela generace umělců a novinářů,“ doplnila Vennerová.

„V kancelářích časopisu Charlie Hebdo ležela spousta těl. Přímo před námi,“ vzpomíná Boudot na okamžiky, kdy jej policisté vyváděli z rozstřílené budovy.

Společně s kolegy se před útočníky schoval na střeše, strážci zákona pak nechali celý dům vyklidit. Uvnitř zůstali jen záchranáři a hasiči, kteří postřeleným přímo v redakci poskytovali první pomoc.

„Jeden z mých kolegů viděl, jak zasáhli policisty. Stáhli jsme železnou mříž,“ vypráví Elisa, prodavačka v jednom z obchodů přes ulici. „Pomstili jsme proroka Mohameda! Zabili jsme Charlieho Hebda,“ volal na ulici jeden ze střelců.

Útočníci podle svědků po útoku nasedli do černého auta a odjeli pryč. Další z kolemjdoucích rozhlasu řekli, že jejich Citroën C3 během zběsilého úprku srazil chodce. Auto později opustili uprostřed křižovatky a zmizeli v ulicích Paříže.

Čtenář iDNES.cz natočil pátrání po teroristech ve čtvrti Porte de Pantin:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue