Íránští protestující před britskou ambasádou.

Íránští protestující před britskou ambasádou. | foto: Reuters

Útok na britskou ambasádu řídilo íránské vedení, míní velvyslanec

  • 109
Britský velvyslanec v Íránu Dominick Chilcott je přesvědčený o tom, že úterní vyplenění britské ambasády nebylo náhodnou akcí obyčejných lidí. Příkaz měl přijít shora, myslí si. Podle něj není náhoda, že při brutálním útoku zmizely z budovy počítače a mobilní telefony.

Britský velvyslanec v Íránu Chilcott to řekl BBC. Útok davu byl reakcí na mezinárodní sankce vůči zemi, která pokračuje ve svém jaderném programu.

"Írán není zemí spontánních demonstrací, které končí útokem na cizí ambasádu. Takové věci se tam dělají jenom se souhlasem a podporou státu," pochybuje Chilcott o tom, že byl útok akcí několika lidí. Takovou verzi připojil Teherán ke své oficiální omluvě.

Úterního útoku se zúčastnilo několik set radikálních studentů, kteří se značnou brutalitou a za provolávání výkřiků "Smrt Anglii!" zpustošili ambasádu. Její osazenstvo stačilo utéct.

Britsko-íránské vztahy byly podle místopředsedy britské vlády Nicka Clegga incidentem velmi poškozeny. Londýn po útoku odvolal personál zastupitelského úřadu z Teheránu a ministerstvo zahraničí v pátek vykázalo z Británie íránské diplomaty. V noci na sobotu dorazili letadlem íránských aerolinek do vlasti.

Podle Chilcotta i některé podrobnosti útoku nasvědčují tomu, že incident nebyl jen neplánovaným vyústěním demonstrace. "Zdálo se to být nenávistným a bezmyšlenkovitým vandalismem, jenže to tak docela bezmyšlenkovité nebylo.

Vztahy Íránu se Západem jsou na bodě mrazu

Sebrali všechny elektronické přístroje - mobilní telefony, osobní počítače, všechno, z čeho by šlo získat informace o tom, s kým jsme mluvili a co jsme dělali," uvedl velvyslanec.

Podle něj někteří z nejvyšších Íránců podcenili britskou reakci. "Určití členové vlády, kterým se líbí konfrontace, protože to podle nich lidi sjednocuje, si špatně spočítali, jak ostře může Británie zareagovat. Pravděpodobně nečekali, že pošleme domů lidi z jejich ambasády," řekl Chilcott.

Clegg prohlásil, že "se stalo něco opravdu špatného, jestliže íránské úřady dovolily těm lidem obsadit objekty velvyslanectví", a že nejen Británie ale i jiné evropské země zareagovaly bez zaváhání odvoláním velvyslanců.

Velvyslance povolaly ke konzultacím Německo, Francie a Nizozemsko. Norsko svůj úřad v Teheránu dočasně uzavřelo z bezpečnostních důvodů. "Neznamená to, že s Íránem rušíme všechny diplomatické vztahy. Neznamená to, že polevíme v úsilí hledat diplomatické řešení problému íránského jaderného programu," sdělil Clegg.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video