Teroristický útok na istanbulském letišti si vyžádal nejméně 36 mrtvých a asi...

Teroristický útok na istanbulském letišti si vyžádal nejméně 36 mrtvých a asi 150 zraněných (29. června 2016) | foto: AP

Letiště v Istanbulu bylo chráněné dobře, teroristy to však neodradilo

  • 325
Útok na letiště v Istanbulu znovu ukázal, jak těžké je zastavit teroristy. Na Atatürkově letišti jsou důkladné bezpečnostní kontroly, i přesto se útočníci dostali dovnitř a zavraždili nejméně 41 lidí. Podle expertů se takovým útokům zcela zabránit nedá.

Trojice teroristů si za svůj cíl vybrala jedenácté nejrušnější letiště světa, které má přísnější bezpečnostní kontroly než leckterý jiný vzdušný přístav. Na Atatürkově letišti v Istanbulu musí cestující projít hned dvojí bezpečnostní kontrolou. První u vstupu do letištního terminálu a druhou za pasovou kontrolou, uvádí CNN.

Kontrolou projdou i všechna podezřelá vozidla u příjezdu na letiště asi půl kilometru od terminálu. „Vozidla musí projet takovým velkým obloukem. Tam stojí ozbrojení muži, policie nebo armáda. Nikdy jsem ale neviděl, že by někoho kontrolovali,“ řekl iDNES.cz cestovatel Marek Malimánek, který byl na letišti v Istanbulu v posledních měsících hned několikrát.

Podle CNN může být bezpečnostní slabinou letiště přízemí příletové haly, i tam však návštěvníci kontrolami projít musí.

Podle tureckých úřadů zaútočili dva z teroristů uvnitř letiště. První se podle informací The New York Times odpálil v přízemí, zatímco druhý útočník se dostal až do prvního patra. Poslední výbuch byl potom na parkovišti ještě před bezpečnostní kontrolou.

Podobným útokům nelze zcela zabránit

Letiště po celém světě se od 11. září 2001 snaží zabránit tomu, aby se útočníci dostali do letadla a převzali nad ním kontrolu. Teroristé se však novým bezpečnostním omezením postupně přizpůsobili a útočí nyní na cíle na letištích, například před bezpečnostní kontrolou.

To se ukázalo například v roce 2011, kdy na moskevském letišti Domodědovo zabil útočník 37 lidí. Dvacetiletý mladík z Ingušska Magomed Jevlojev se dostal do příletové haly, kde odpálil nálož. Přímo na místě zahynulo 35 lidí a do nemocnic bylo převezeno dalších sedm desítek. K útoku se tehdy přihlásil vůdce severokavkazských islamistů Doku Umarov.

Podobný model využili i teroristé při nedávném útoku na bruselské letiště. Dva bomboví atentátníci zde zavraždili 16 lidí, zatímco třetí útočník se odpálil přibližně o hodinu později ve stanici metra Maalbeek. Útoky byly nejhorší v belgické historii a celkem si vyžádaly 32 životů. Přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát.

Podle bývalého pracovníka CIA Boba Baera, který se specializuje na bezpečnost na Blízkém východě, takovým útokům nelze zcela zabránit. „Tyhle letiště nemůžete ochránit na sto procent... Zvláště v Turecku, kde má IS svoje buňky všude,“ uvedl.

Když k útoku došlo, snažili se bezpečnostní pracovníci dělat, co mohli. Na dva útočníky stříleli, aby zabránili většímu masakru. Cestující se snažili směřovat hlouběji do letiště, kde měli být více v bezpečí. Mine Lyidincová takhle strávila ukrytá u brány číslo 224 asi čtyři hodiny, zatímco z dálky slyšela exploze. „Bezpečnostní pracovníci udělali svou práci přesně tak, jak měli,“ uvedla svědkyně události.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue