Na policisty v Bruselu zaútočil Hicham Diop, bývalý voják a kickboxer.

Na policisty v Bruselu zaútočil Hicham Diop, bývalý voják a kickboxer. | foto: koláž iDNES.cz

Policisty v Bruselu pobodal bývalý voják, pro islamisty vítaný rekrut

  • 74
Středeční útok na policisty v Bruselu má na svědomí bývalý člen belgické armády. Uniformu svlékl před sedmi lety. Tajné služby už dlouho věděly, že je v kontaktu s radikálními islamisty ze Sýrie. Současní i bývalí vojáci z Evropy jsou pro verbíře džihádistů lákavou kořistí, nemusí už investovat do výcviku.

Ještě před sedmi lety byl Hicham Diop připravený položit svůj život za Belgii. Ve středu se však o život pokusil připravit dva policisty. Při rutinní kontrole dokladů v Bruselu strážce zákona pobodal a pokusil se jim sebrat zbraň.

Na útěku ho postřelila jiná hlídka, jednomu z policistů Diop při zatýkání zlomil nos (psali jsme zde). „Tři strážníci už se mohli vrátit domů, jeden zůstává v nemocnici přes noc,“ uvedl pro server La Capitale Bernard Clerfayt, starosta bruselského předměstí Schaerbeek.

Islámský stát

„Z dosavadních poznatků máme důvod se domnívat, že jde o teroristický čin,“ prohlásil ve středu šéf bruselské prokuratury Eric Van Der Sypt.

Diop skončil ve vazbě a kriminalisté prohledali dům, kde žije s manželkou a dětmi. Nenašli zbraně ani výbušniny. Ve čtvrtek ho prokuratura obvinila ze dvou trestných činů: Pokusu o vraždu v souvislosti s terorismem a podílu na činnosti teroristické skupiny.

Jeho blízcí nevěří, že by Diop chtěl vraždit. „To není možné, pane. Můj syn je slušný člověk. Nekouří, nepije, nebere drogy. Má zdravé tělo i duši. Hodně sportuje. Je to táta od rodiny, který se znamenitě stará o své děti. Musíte se mýlit, pane,“ řekla reportérovi serveru DHnet.be útočníkova matka.

Islamisté velí k nečekaným úderům

Tajné služby však Hichama Diopa znají jinak. Třiačtyřicetiletý muž, bývalý kickboxer, byl podle úřadů dlouhodobě v kontaktu s radikálními islamisty z Iráku a Sýrie.

Ti v posledním roce změnili taktiku. V západních zemích už se tolik nesoustředí na pečlivě organizované útoky proti předem vybraným cílům. Verbují jednotlivé útočníky, hlavně z řad potomků muslimských přistěhovalců, a vyzývají je k menším, nepředvídatelným úderům.

„Na co čekáte? Zbraně a auta jsou všude a cíle už čekají na to, až je zasáhnete. Dokonce můžete použít i jed, otravte vodu a jídlo alespoň jednoho z nepřátel Alláha,“ vyzývala po loňských útocích v Paříži na videu teroristická organizace Islámský stát (psali jsme o tom zde).

Od svých stoupenců v Evropě chtěla, aby každý zabil alespoň jednoho člověka. Útok na bruselské policisty není v Belgii ojedinělý, další se v srpnu odehrál například před policejní stanicí v Charleroi (psali jsme zde). Vlnu několika samostatných útoků, ať už nožem nebo podomácku vyrobenou bombou, zažilo v létě i Německo. Hicham Diop mohl být další v řadě.

Hicham Diop (vlevo) se kromě vojenské kariéry věnoval i kickboxu:

Islámský stát vábí vojáky, kterým už výcvik zaplatila Evropa

Lidé jako Hicham Diop - bývalí či dokonce současní členové evropských armád - jsou pro verbíře džihádistů lákavou kořistí. Pokud se nechají svést na cestu „svaté války“ proti Západu, mohou okamžitě začít útočit. Jejich výcvik už ze svých daní zaplatili občané, proti nimž mají nově bojovat.

Odpadá tak nutný trénink, kvůli němuž noví džihádisté často odjíždějí přímo do Sýrie. Ten je přitom nákladný a vzhledem k přísnějším kontrolám na hranicích se může zkomplikovat bojovníkova cesta zpět do Evropy.

Hrozí jim navíc odhalení: buď si náhlého „zmizení“ radikalizovaného člověka všimnou jeho blízcí, přátele či sousedé, nebo jej tajné služby odhalí v Turecku.

Kromě lákání muslimů, kteří na Západě už absolvovali vojenský výcvik, začalo hnutí Islámský stát v posledních měsících budovat tréninková střediska i v Evropě.

Střelnice už provozuje v horách jižního Balkánu - třeba v Bosně, těsně za hranicemi EU (psali jsme zde).

Německá vláda navíc koncem srpna zveřejnila znepokojivou zprávu, podle níž se teroristická hnutí snaží zajistit novým stoupencům výcvik přímo pod křídly Bundeswehru. Rekruti džihádistů se do armády hlásí na takzvanou krátkodobou službu. Berlín kvůli tomu pověřil tajné služby, aby každého zájemce o výcvik, včetně dobrovolných záložáků, prověřil (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video