Policejní fotografie zastřelených teroristů po útocích v indické Bombaji v roce 2008. Při atentátech tehdy zahynulo přes 170 lidí.

Policejní fotografie zastřelených teroristů po útocích v indické Bombaji v roce 2008. Při atentátech tehdy zahynulo přes 170 lidí. | foto: The Hindu

Útočníci z Bombaje leželi přes rok v márnici. Jejich těla nikdo nechtěl

  • 17
Více než rok ležela těla devíti útočníků, kteří mají na svědomí teror v Bombaji v listopadu 2008, v místní márnici. Nikdo je totiž nechtěl. Indičtí muslimové je odmítli pohřbít ve svých hrobech a Pákistán, kde se zřejmě na útok připravovali, se zase neměl k jejich převzetí.

Indické úřady devět atentátníků pohřbily v tichosti až letos v lednu a teprve nyní to oznámily. "Neviděl jsem potřebu déle uchovávat těla. Rozhodli jsme se je tedy pohřbít," prohlásil v úterý podle serveru Times of India ministr vnitra státu Maharaštra RR Patil. Detaily o pohřbení ale neprozradil.

V Bombaji zaútočili teroristé, přes sto lidí zabili. Stovky dalších zranili. V hotelu Tádž drželi rukojmí. (27. listopad 2008(Prezident muslimské rady v Indii už loni v listopadu navrhoval, aby hroby teroristů byly na "neznámém místě". "Věříme, že jejich činy by neměly být nikým velebeny ani uznávány. Pokud budou mít hrobky, tak se na ně turisté budou chodit dívat a lidé o nich mluvit. To nechceme," uvedl Ibrahim Tai.

Indické úřady se snažily vyřešit problém s těly devíti atentátníků přes rok. Pákistán je odmítl převzít, přestože připustil, že se teroristé na útoky připravovali částečně na jeho území. Odmítá ovšem i nadále, že by útočníci z Pákistánu pocházeli.

"Zbývá už jen jedna otázka: Kasáb"

Indičtí muslimové zase nechtěli vrahy 166 lidí pohřbít na svých hřbitovech, protože atentátníci zabíjeli nevinné lidi a porušili tím učení islámu. Po pitvě tedy putovala těla devíti teroristů do nemocniční márnice v Bombaji, kde nabalzamovaná čekala v tajnosti na pohřeb.

Rok po útocích v Bombaji prošly po "Drželi jsme to úmyslně v utajení před médii a dalšími lidmi. Nyní zbývá jen jedna otázka, a tou je jediný přeživší terorista Muhammad Adžmál Kasáb," podotkl Patil.

Desátý terorista z Bombaje totiž na rozdíl od svých kompliců přežil a nyní se spolu s dalšími dvěma podezřelými zodpovídá ze svých činů před soudem. Rozsudek nad ním by měl padnout v květnu.

Indie za pachatele označila islamistickou organizaci Laškar-e-Taíba, která má sídlo v Pákistánu, a obvinila pákistánskou rozvědku ze zapojení do akce. Islámábád podíl zpravodajských služeb popřel. Indicko-pákistánské vztahy jsou tak od útoků na Bombaj ještě více vyostřené (tyto dvě asijské jaderné mocnosti spolu svedly od roku 1947 už tři války).

Teror v Bombaji

Atentátníci zaútočili 26. listopadu 2008 na několik bombajských objektů, většinou míst vyhledávaných cizinci - například luxusní hotely Tádž a Oberoi, restauraci Kafé Leopold, židovské centrum či nádraží.

Po tři dny v některých z nich zadržovali a zabíjeli rukojmí. Akci nepřežilo 166 lidí a zemřelo i devět teroristů. Živého se podařilo dopadnout jen jednoho z atentátníků. - více o útocích se dočtete zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video