Americká věznice Alcatraz

Americká věznice Alcatraz | foto: Alcatraz PR

Z Alcatrazu utekli na člunu z pláštěnek. Mohli přežít, spočítali vědci

  • 38
Většina pokusů o útěk z proslulé věznice Alcatraz u San Franciska selhala již ve svých počátcích. Tři bankovní lupiči, kteří v roce 1962 uprchli na člunu, se však nikdy nenašli a předpokládalo se, že zemřeli na moři. Nová studie oceánských proudů ukazuje, že měli šanci na přežití.

Bankovním lupičům Franku Morrisovi a bratrům Johnu a Clarenci Anglinovým se 11. června 1962 po několikaměsíční snaze podařilo naostřenými lžícemi a vidličkami odškrabat zeď kolem kovového krytu ventilace a prolézt do nepoužívané chodby pro údržbáře.

Aby si vězeňská stráž nevšimla, že zmizeli, vyrobili z mýdla, toaletního papíru a vlasů hlavy, které místo sebe položili na postel. Z ostrova odpluli na nafukovacím člunu, který vyrobili z pláštěnek. Policie je nikdy nenašla a dosud zůstává záhadou, jestli přežili. FBI případ po sedmnácti letech uzavřela s tím, že se vězni utopili v chladné vodě.

Pokud však Miller a Anglinovi vyrazili v pravý čas, mohl se jim únik povést, ukazuje počítačová simulace nizozemských vědců. Klíčovou roli totiž sehrály oceánské proudy, které experti zkoumali. Simulace původně nevznikala kvůli Alcatrazu, ale možnému riziku, které pro továrny v Sanfranciské zátoce představuje stoupající hladina oceánu.

Uprchlíci z Alcatrazu John William Anglin a Frank Lee, kteří se nikdy nenašli.

Vězni vyrobili hlavy z mýdla, toaletního papíru a vlasů.

„Můj kolega Olivier Hoes pracoval na hydraulickém modelu s názvem 3Di,“ řekl BBC Rolf Hut z Technické univerzity Delft. „Pracoval na simulaci proudů v oblasti Sanfranciského zálivu a mě napadlo, že bychom mohli znovu analyzovat to, co se stalo v roce 1962.“

Padesát virtuálních člunů každých třicet minut

Odborníci virtuálně zkoumali různé scénáře útěku. „Nevěděli jsme, kdy přesně vězni své čluny spustili na vodu, ani přesné místo,“ vysvětluje Fedor Baart ze společnosti Deltares, která se na výzkumu delftské univerzity podílela. 

„Rozhodli jsme se proto vypustit 50 'člunů’ každých třicet minut mezi osmou hodinou večerní a čtvrtou hodinou ranní z několika možných míst, odkud by bylo možné z Alcatrazu utéct. Pak jsme sledovali, kam doplují. Člunům jsme dodali efekt pádlování, předpokládali jsme totiž, že by vězni pádlovali, jak se blížili pevnině.“

Simulace útěku

Simulace Technické univerzity Delft ukazuje, jak by člun v různou dobu unášel proud. Z animace na webových stránkách univerzity je patrné, že úspěch Franka Morrise a bratrů Anglinových závisel na čase, kdy vypluli.

Miller a Anglinovi by udělali nejlépe, kdyby vypluli v půl dvanácté, pak by totiž jejich člun nejspíš přistál severně od mostu Golden Gate. Trosky opuštěného člunu by dokonce dopluly na ostrov Angel, kde se skutečně našlo pádlo a osobní věci bratrů.

Kdyby však vězni vyrazili už před jedenáctou, jejich šance na přežití by podle Baarta byla prakticky nulová, protože by je silný proud strhl na moře. Dosud se předpokládalo, že vypluli kolem desáté hodiny, to ale podle nizozemských expertů není pravděpodobné. Zbytky člunu by totiž proud unesl jinam.

Dobře by nedopadla ani příliš pozdní plavba. Ani po jedné hodině ranní by se totiž uprchlíkům nepodařilo přistát a pokud by do té doby nezahynuli kvůli vyčerpání a podchlazení, s rozbřeskem by je zřejmě našla policie.

Květiny na Den matek

Podle FBI bylo teoreticky možné, aby se tři trestanci dostali na ostrov Angel, kvůli chladu a oceánským proudům to však vyšetřovatelé nepovažovali za pravděpodobné. Vězni navíc plánovali na pevnině ukrást oblečení a auto, ale žádná podobná loupež krátce po jejich útěku nebyla hlášena. Příbuzní uprchlých vězňů však podle svých slov dostali mnoho nepodepsaných pohlednic a matka bratrů Anglinových na Den matek pravidelně dostávala květiny.

Zajímavostí je, že se na útěk chystali čtyři vězni. Allen West  však nestihl odstranit mříž a ostatní na něj nečekali. Nechali mu sice menší člun, veslo a záchrannou vestu, ty však West ve tmě neviděl. Protože měl za to, že se nemá z ostrova jak dostat, vrátil se nakonec zpět do své cely. Když útěk vyšel najevo, West ochotně pomáhal ve vyšetřování. Díky tomu nebyl z útěku vůbec obviněn. Podle jejich příběhu byl v roce 1979 natočen film Útěk z Alcatrazu s Clintem Eastwoodem v hlavní roli.

MAPA: Věznice Alcatraz v kaliforském San Francisku

V historii Alcatrazu je zaznamenáno 14 pokusů o útěk, uprchnout zkoušelo celkem 36 lidí, oficiálně však všechny selhaly. Většinu trestanců stráže ještě na ostrově zadržely nebo je zastřelily.

Jediný, kdo doplaval až na břeh, byl v roce 1962 John Paul Scott, i toho však policie vyčerpaného a podchlazeného dopadla. I jeho přežití nahrálo spekulacím o tom, že bratři Anglinové a Frank Morris nemuseli při svém pokusu zahynout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue