Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Utajený předpis: jedno pivo za volantem nemusí policie trestat

  • 86
Policie bude možná v budoucnu mírnější při posuzování požívání alkoholu za volantem. Ministerstvo dopravy vydalo metodický pokyn, podle kterého by měla tolerovat dechový test při hodnotách nižších než 0,24 promile alkoholu, což odpovídá vypití asi půllitru piva.

Důvodem je poznatek odborníků, podle kterých měřicí přístroje ukazují značné odchylky od skutečné obsahu alkoholu v krvi i mezi opakovanými zkouškami, informovala Česká televize

Soudní znalec v oboru toxikologie Jaroslav Zikmund, který laboratorně porovnával promile v krvi podnapilých osob vzhledem k předchozím policejním měřením, dospěl k závěru, že odchylky se mohou pohybovat v rozmezí jedno až dvě promile.

"Mám provedeno tisíc měření, kde jsem došel k tomu, že odchylky mohou být až plus 0,7 promile, ale i 2,3 promile," upozornil Zikmund. K podobnému zjištění před časem dospěl podle ČT i Český metrologický institut.

Podle znalců rozdíly v měřeních nejsou chybou přístrojů, nýbrž specifických podmínek při měření. "Může tam být zima nebo naopak teplo, řidiči můžou být šokem nebo útěkem rozdýcháni, takže to bývá ovlivněno," řekl Zikmund.

Výsledkem debat je ministerské nařízení správním orgánům, aby při trestání body či pokutou u usvědčených odečetly z naměřeného čísla 0,24 promile. Teprve výsledek hodnoty po tomto odečtení má být trestán.

"Neznamená to, že v Česku přestal platit absolutní zákaz pití alkoholu před jízdou. Povolili jsme jen toleranci do 0,24 promile pro dechovou zkoušku," upozornil MF DNES mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

A jak tedy bude vypadat praxe? Pokud řidič nadýchá méně než 0,24 promile a řekne, že před jízdou nepil, bude na policistovi, jak to vyřeší. "Může udělat opakovaný test, vyžádat si krevní zkoušku, nebo také řidiči uvěřit," upozornil Kupka.

Václav Špička z autoklubu proti novince nic nenamítá. "Jen v Praze je za rok asi 700 případů, kdy někdo nadýchá do 0,24 promile a tvrdí, že nepil. V laboratoři pak řeknou, že nelze požití alkoholu prokázat. Stojí to čas, peníze a efekt žádný," upozornil Špička.

Naopak expert na dopravu Jaroslav Hořín se obává, že zavedení tolerance povede k tomu, že řidiči budou mnohem více před jízdou pít.

ČT informovala, že podle nové metodiky se bude navíc přistupovat k odběru krve v případě, že se výsledek dvou po sobě jdoucích dechových zkoušek v pětiminutovém intervalu bude lišit o víc než deset procent.

"My jsme to upravili s tím, že je pro nás nepřijatelné, aby řidič stál půl hodiny na stanovišti a každých pět minut prováděl dechovou zkoušku. Proto jsme uvedli, že u těchto rozporů bude proveden odběr krve," řekl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

,

Video