Miroslav Lidinský, který nyní kandiduje na předsedu Úsvitu, během vojenské mise...

Miroslav Lidinský, který nyní kandiduje na předsedu Úsvitu, během vojenské mise v Afghánistánu, kdy sloužil ve speciální jednotce SOG | foto: Facebook Miroslava Lidinského

Bojoval proti Talibanu v Afghánistánu, teď zkusí vrátit voliče Úsvitu

  • 288
Trumfem hnutí Úsvit v boji o znovuzískání důvěry voličů má být muž, který v Afghánistánu bojoval jako příslušník Útvaru speciálních operací SOG proti islamistickým radikálům z Talibanu. Dvaačtyřicetiletý Miroslav Lidinský je jedním ze čtveřice kandidátů do čela Úsvitu a doporučuje ho šéf poslanců Marek Černoch, jenž vedl rebelii proti Tomiu Okamurovi.

„Domnívám se, že naše vláda nepřikládá patřičný důraz hrozbám, které se pojí s Islámským státem a nelegální imigrací na straně jedné, a na straně druhé hrozbám, které se pojí s krajní pravicí a s dalšími stranami, které se prezentují jako radikální a se symboly šibenic znemožňují konstruktivní politickou diskusi,“ řekl Lidinský.

Dal tím najevo, že v případě jeho zvolení do čela Úsvitu na sobotní konferenci hnutí neuhne od razantního kurzu vůči imigrantům. Zároveň se ale distancoval od toho, když se na akci proti přijímání uprchlíků za účasti Okamury na Václavském náměstí v Praze objevily dvě makety šibenice - podle účastníků protestu pro české politiky.

Miroslav Lidinský při nasazení v provincii Hilmand v Afghánistánu v jednotce SOG

Lidinský, který bude mít při volbě šéfa Úsvitu tři soupeře - poslance Karla Fiedlera, Petra Adama a tajemníka hnuti Jana Zilvara - začal s Úsvitem spolupracovat poměrně nedávno, když se stal bezpečnostním poradcem šéfa poslanců hnutí Černocha.

„Necítím se jako žolík Úsvitu, nebyl jsem příznivcem práce v nějaké politické straně, protože jsem se nikdy necítil zavázán, kromě plnění rozkazu, k tomu, abych poslouchal názory, se kterými nemusím souhlasit, ale spolupráce s panem Černochem, Lankem a Kádnerem mě přesvědčila, že to jsou lidé, kterým není osud České republiky lhostejný,“ řekl iDNES.cz.

Líbila by se mu volební spolupráce s Konvičkou

Sám za sebe se nebrání úzké spolupráci s Martinem Konvičkou a sdružením Islám v České republice nechceme, ve kterém se Konvička angažuje. Učil také na Jihočeské univerzitě, kde působí i Konvička. Lidinský odmítá názory těch, kdo Konvičku vidí jako extremistu a říká, že chce spolupracovat se subjekty, které se nebudou chovat populisticky.

V afghánském pekle přišel o nohu. Příběh českého speciála

„Pevně věřím, že společnými silami dokážeme zabránit krokům, které mohou vést k naprosto katastrofálním následkům pro nás a naše děti. Mnoho lidí si stále reálně neuvědomuje celosvětovou hrozbu v podobě terorismu, radikálního islámu a nelegální migrace, která je provázána s organizovaným zločinem,“ tvrdí Lidinský, který v roce 2007 při boji proti Talibanu přišel o jednu nohu.

Protitanková střela vypálená z jeskyně mu explodovala pod nohou, když „čistil“ zákopy nepřítele za bojovou linií. Měl téměř amputované chodidlo, rozdrcený kotník a přetrženou tepnu. O život nepřišel, nohu mu ale lékaři nezachránili. Poručík ve výslužbě získal Stříbrného a Bronzového kříže ministra obrany, medaili Karla Kramáře za hrdinství a další vyznamenání. Nyní je jeho vášní golf. Je předsedou České golfové asociace hendikepovaných.

Kandidát na nového šéfa Úsvitu přímé demokracie, veterán války v Afghánistánu Miroslav Lidinský,

„Podporuji Úsvit v jeho tlaku na vládu, aby došlo k uzavření našich hranic pro ilegální imigranty,“ napsal nedávno Lidinský na svém facebookovém profilu. Jeho kandidatura na šéfa Úsvitu není jeho prvním dotykem s vysokou politikou. Zkoušel loni kandidovat do Senátu na Pelhřimovsku, jako nestraník s podporou miniaturní OK strany, ale v obvodě, kde je od vzniku Senátu neporazitelný sociální demokrat Milan Štěch, byl bez šance. Skončil v poli poražených, když v prvním kole volby dostal 2,82 procenta hlasů.

Věří, že ať získá jakoukoli pozici ve vedení „nového Úsvitu“ bez Okamury, který má nyní už nikoli pouhých devět, ale zatím 155 členů, bude Úsvitu prospěšný. „Jsem připraven bez ohledu na to, jak dopadne volba, být součástí Úsvitu, který bude mít prvotní cíl, aby občané této země byli dál svobodní a aby nežili ve strachu,“ řekl iDNES.cz Lidinský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video