Milan Šarapatka odešel k poslaneckého klubu Úsvitu. Ten má teď místo původních čtrnácti už jen jedenáct členů

Milan Šarapatka odešel k poslaneckého klubu Úsvitu. Ten má teď místo původních čtrnácti už jen jedenáct členů | foto: MAFRA

Úsvit přišel o poslance, jemuž vadila už výzva venčit prasata u mešit

  • 58
Milan Šarapatka je už třetím poslancem, který opustil klub Úsvitu přímé demokracie. Poté, co byli Tomio Okamura a Radim Fiala z klubu vyloučeni, Šarapatka odešel sám. Klub má teď už jen jedenáct členů. Už dříve Šarapatka kritizoval Okamuru za to, že sdílel na Facebooku text vyzývající k venčení prasat u mešit.

Poslanci Šarapatkovi vadí nejasnosti ve finančních záležitostech Úsvitu. „Ve chvíli, kdy spolu hlavní aktéři sporu v přímém přenosu vedou spor nikoli o politických vizích, ale o zneužití mnoha desítek milionů korun, nepovažuji nadále za možné spojovat své jméno s hnutím Úsvit přímé demokracie,“ uvedl Šarapatka.

Kvůli sporným věcem ve financování Úsvitu byl v úterý z klubu vyloučen Okamura. Hnutí po něm žádá, aby také vrátil přes tři čtvrtě milionu korun, a rozhodlo se vypovědět smlouvy na osobní prezentaci Okamury se společnostmi ATM a 10 minutes (více o vyloučení předsedy Úsvitu z klubu čtěte zde).

Naopak Okamura obvinil poslance, kteří se mu vzepřeli a hnutí fakticky ovládli, že puč proti němu spustilo, když se pokusil vypovědět smlouvu se společností Celsianus, kterou Úsvit před zvolením do Sněmovny uzavřel na doporučení bývalého ministra dopravy za Věci veřejné Víta Bárty. Smlouva firmě Celsianus garantuje polovinu peněz od státu pro Úsvit za celé volební období (více o okolnostech smlouvy s firmou Celsianus zde).

Šarapatka se již v lednu distancoval od spolupráce na zahraniční politice hnutí Úsvit. Reagoval tak na výzvy Okamury na Facebooku, aby lidé obtěžovali muslimy v Česku tím, že si pořídí prasata a budou je venčit u mešit (podrobnosti zde).

Okamura se tehdy bránil, že jen sdílel text jednoho ze členů hnutí. Nyní na Šarapatkův odchod z klubu reagoval, že mu rozumí. Šarapatka byl jedním ze dvou poslanců, kteří se zdrželi hlasování při vyloučení Okamury a Fialy z klubu. Tím druhým byl Karel Pražák. Devět poslanců bylo pro, jediný Jaroslav Holík byl proti.

Na Okamuru se také ve středu otevřeným dopisem obrátil místopředseda poslaneckého klubu Petr Adam. „Členové strany nejsou Vašimi zaměstnanci a promiňte, poslanci nejsou užiteční idioti. Bohužel se tak většina z nás mnohdy cítila. Prohlásil jste, že s nikým z nás se stejně do budoucna nepočítá, kromě Radima Fialy a možná i Marka Černocha na pozici Vašeho řidiče. To není spekulace, to je skutečnost potvrzená dvěma svědky,“ napsal Adam.

Okamura to popřel. „Pučisté na mě budou už celý život házet bláto a špínu a mně nezbývá, než si utřít obličej a jít dál,“ prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video