Trestní oznámení na premiéra podává šéf Úsvitu Miroslav Lidínský | foto: ČTK

Úsvit podal trestní oznámení na Sobotku kvůli dohodě s Turky o migrantech

  • 126
Opoziční Úsvit se rozhodl podat trestní oznámení na premiéra Bohuslava Sobotku pro obecné ohrožení, sabotáž a maření úkolů úřední osoby z nedbalosti. A to proto, že nerespektuje usnesení Sněmovny, podle nějž má odmítnout za Českou republiku dohodu Evropské unie s Tureckem, která má přibrzdit příliv imigrantů do Evropy.

Trestní oznámení Městskému státnímu zastupitelství v Praze podávají lídr Úsvitu-Národní koalice Miroslav Lidinský a lídr Bloku proti islámu Martin Konvička. Premiér podle nich podepsal fakticky bianco šek pro příliv zatím neupřesněného počtu osob z Turecka podle přerozdělovacího mechanismu, tedy kvót, a tím podle trestního oznámení ohrozil obranyschopnost a vnitřní bezpečnost České republiky.

Čeští poslanci 22. března odmítli významnou část dohody EU s Tureckem. Sněmovna na návrh Miroslavy Němcové z ODS odmítla zrušení vízové povinnosti pro Turky při cestách do Evropy. „Je to v rozporu s postojem vlády,“ komentoval to tehdy lakonicky Sobotka (ČSSD). (více zde) „Těžko můžeme měnit dohodu, která už byla uzavřena na úrovni všech 28 členských zemí Evropské unie,“ dodal o den později s tím, že jeho mandát pro jednání v Bruselu schválila vláda.

Itálie se chystá na jarní vlnu migrantů, pašeráci inzerují na Facebooku

Turecký premiér Ahmet Davutoglu na summitu s lídry zemí EU souhlasil s tím, že Ankara bude brát zpět migranty, kteří nemají nárok na azyl. Podle dohody jsou od 20. března do Turecka vraceni uprchlíci, kteří se přes Egejské moře dostanou na řecké ostrovy. Za každého Syřana mezi nimi si má EU z Turecka vzít jednoho syrského občana, aby snížila nápor na humanitární situaci v Turecku. (více zde)

„Jsme jediná země z visegrádské čtyřky, která bruselské kvóty fakticky akceptuje. Zatímco Slovensko se o kvóty soudí, Maďarsko vypisuje referendum a Polsko kvóty odmítlo natvrdo,“ řekl poslanec Úsvitu Martin Lank. Lidinský dodal, že jeho straně vadí, že se vláda nijak nezabývá žádostí občanů o vypsání referenda ke kvótám. „Vláda nesmí ignorovat podpisy čtvrt milionu občanů,“ uvedl v úterý ve Sněmovně Lidinský.

Vláda schválila půl miliardy pro Turecko, pokud země migranty uhlídá

Úsvit odmítá fakt, že trestní oznámení může být označeno za bezpředmětné, protože jde od premiéra Sobotky o politický postoj vyjádřený na půdě Sněmovny. „Vláda se zodpovídá Poslanecké sněmovně a Poslanecká sněmovna úkoluje vládu, není možné, aby si vláda dělala co chce,“ řekl Lank.

Podávat trestní oznámení za politické postoje, to už tu bylo

U jiné opoziční strany TOP 09 našel Sobotka zastání. „Podávat trestní oznámení pro politické postoje, to už tady kdysi bylo. Policie by to měla během několika minut odložit,“ reagoval na snahu Úsvitu kriminalizovat premiéra za podporu dohody EU s Turky šéf poslanců TOP 09 František Laudát.

Lídr poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola nechtěl trestní oznámení kvůli nerespektování vůle Sněmovny komentovat. „Nechceme ale zrušit vízovou povinnost pro turecké občany,“ řekl Mihola. A to podle něj zejména ne už v polovině letošního roku, dodal. Lidovečtí poslanci byli mezi těmi, kteří podpořili návrh usnesení od poslankyně ODS Miroslavy Němcové, že má česká vláda odmítnout významnou část dohody s Turky - zrušení víz pro turecké občany při cestách do zemí Evropské unie.

„Chceme se vrátit k tomu usnesení Sněmovny. Je naprosto nepřijatelné a nebezpečné, když ho premiér odmítá,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Šéf strany Petr Fiala řekl, že o trestním oznámení na premiéra v této věci slyší poprvé a že si není jisté, zda má šanci. „Já chci premiéra, který hájí zájem České republiky, ne Angely Merkelové,“ řekl Fiala.

Podívejte se, jak probíhá záchrana uprchlíků z moře:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video