Janina Putniorzová (vlevo) a Ewa Santariusová nahrály na diktafon starostu Českého Těšína, který je chtěl uplatit.

Janina Putniorzová (vlevo) a Ewa Santariusová nahrály na diktafon starostu Českého Těšína, který je chtěl uplatit. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Usvědčily starostu z korupce. Zbytečně

  • 137
Pomocí svazku bankovek podstrčeného úplatnému úředníkovi "řeší" své problémy podle průzkumu SC&C pro MF DNES více než třetina lidí. O tom, jaké je sebrat odvahu a bojovat proti úplatnému starostovi, vypráví zubní laborantka Janina Putniorzová.

VOLEBNÍ SERIÁL: Co strany slibují?

Čtyřiatřicetiletá Janina Putniorzová je se svou kamarádkou Ewou Santariusovou už nějaký čas pravidelně k vidění na schůzi zastupitelstva Českého Těšína. Obě ženy sem chodí už pár měsíců: zajímá je, kdy zastupitelé odvolají z funkce těšínského starostu Jindřicha Sznapku. Ženy ho totiž už loni v říjnu usvědčily z korupce. Jenže Sznapka městu vládne dál.

Vystoupit proti starostovi chtělo velkou odvahu. Janina Putniorzová obdiv odmítá. "To, jak jsme se zachovaly my, by mělo být normální. Přála bych si, aby to jednou fungovalo tak, že nebudou divní ti, kteří na korupci upozorní, ale naopak ti, kteří korumpují," říká.

Oč vlastně šlo? Radnice se rozhodla rozprodat obecní byty. Jenže pro prodej nastavila úplně jiné podmínky než v předchozích kolech privatizace. Nájemníci zkrátka neměli šanci si byty koupit. Obyvatelé Těšína si vymohli referendum a v něm naprostá většina podpořila prodej bytů přímo nájemníkům. Lidé také žádali, aby si město v prodávaných domech ponechalo nebytové prostory. Starosta Sznapka ustoupil, ale jenom ve věci nájemníků. A tak začala nová podpisová akce na záchranu nebytových prostor.

Putniorzová, Santariusová a také další lidé, kteří v prodávaných bytech bydlí, sehnali přes 2200 podpisů a petici předali Sznapkovi. Tehdy se starosta ozval poprvé. "Nejdřív vyhrožoval, byl vulgární. Kolegyně mu přestala zvedat telefon. Ale starosta našel způsob, jak se ,domluvit‘. Pozval si oficiálně všechny nájemníky z jejího domu, a tím pádem i ji. Nájemníkům nabídl, aby si koupili nebytový prostor, který k domu patří, s tím, že vše záleží na Ewě a mně," vybavuje si Putniorzová nátlak.

Po schůzce s nájemníky už starosta jednal jen se Santariusovou. "Tam už bylo zřejmé, jakým způsobem chce svých plánů docílit. Vyhrožování nepomohlo, tak zkusil korupci," podotýká Putniorzová.

To už měla Santariusová v kabelce zapnutý diktafon a starostu si nahrávala. Stejně jako jeho nabídku na další schůzce, že z obou žen udělá své místostarostky. Dál už ženy se starostou jednaly pod dohledem policie, které vše nahlásily. Sznapka jim podepsal dohodu o tom, že získají posty místostarostek. A na další schůzce 21. října jim předal i úplatek ve výši sto tisíc korun.

Policie případ vyšetřuje a premiér Jiří Paroubek rozpustil těšínskou buňku ČSSD, ze které starosta pocházel. "Jenže pro starostu se nezměnilo nic, ve funkci zůstává, a tedy může s ostatními tunelovat majetek dál," zlobí se Putniorzová.

Podle ní by občané měli mít možnost v podobných případech starostu ihned odvolat. "Teď nemají lidé v období mezi volbami vůbec žádnou možnost komunální politiku ovlivnit - a to je špatně," míní Putniorzová.

Dejte hlas straně, která vás přesvědčila

logo ČSSDČSSD

"Případ těšínského starosty, který skončil jeho vyloučením z ČSSD a rozpuštěním místní stranické organizace, lze řešit jedině v rámci standardních pravidel zastupitelské demokracie," říká šéf Sněmovny Lubomír Zaorálek. "Nebude-li v Česku zavedena přímá volba starostů občany, bude vždy záležet jen na zastupitelstvu, zda ho odvolá. Do budoucna chceme zřídit speciální justiční orgány pro boj s korupcí, které by dokázaly podobné případy řešit rychleji. Počítáme také se zavedením takzvaného testu integrity, kterým by byli průběžně testováni na korupci pracovníci veřejné správy."
>> pro ČSSD hlasujte zde

logo ODSODS

"Máme nejpromyšlenější projekt boje proti korupci. Zaměříme se na prevenci, průhlednost rozhodování státní správy a na zpřísnění postihů za úplatkářství," slibuje Ivan Langer, stínový ministr vnitra. "Chceme, aby na internetu úřady musely zveřejňovat veškeré údaje o svém rozhodování. Také zřídíme zvláštní soudní tribunály a státní zastupitelství pro boj proti korupci. Počítáme i se zavedením speciálních agentů, kteří budou pod dohledem soudu shromažďovat důkazy. Lidé odsouzení za korupci navíc budou muset prokazovat, jak svůj majetek získali, jinak jim propadne."
>> pro ODS hlasujte zde

logo KDU-ČSLKDU-ČSL
 
"Uplácení se nesmí vyplácet. To je heslo, s nímž jdeme do voleb," říká Jaroslav Kopřiva, expert KDU-ČSL. "Budeme požadovat prověření a zabavení veškerého nečistého majetku. Pravomocně odsouzení pachatelé za korupci či hospodářskou kriminalitu budou muset prokazovat, a to do koruny, jak svůj majetek získali. Pokud se ukáže, že majetek nabyli nelegálně, stát jim ho zabaví. Plánujeme také reformu policie tak, aby dobře fungovala, byla důvěryhodná a nezkorumpovatelná. Právě na příkladu Českého Těšína je vidět, že policie musí postupovat mnohem razantněji a rychleji."
>> pro KDU-ČSL hlasujte zde

logo KSČMKSČM

"Paní Putniorzová má pravdu, že situace, která nastala v Českém Těšíně, je neúnosná. My prosazujeme, aby bylo možné zastupitele odvolávat při podobných podezřeních těmi, za které kandidovali," tvrdí poslankyně KSČM Zuzka Bebarová-Rujbrová. "K omezení korupčního prostředí chceme přispět zákonem o majetkových přiznáních, díky němuž bude možné dohledat ,špinavé‘ peníze. Počítáme také s rozšířením působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu, aby dohlížel i na radnice a krajské úřady. Dále prosazujeme tvrdší postup soudů tak, aby se více využívalo trestu propadnutí majetku."
>> pro KSČM hlasujte zde

logo Strany zelenýchStrana zelených

"Situace, kdy starosty kontroluje jen jim podřízené zastupitelstvo, není správná. Navrhujeme hned několik opatření," uvádí Petr Štěpánek, expert Strany zelených na korupci. "Prvním je přímá volba starostů a hejtmanů. V Těšíně by si tak lidé zvolili svého starostu, zastupitelstvo by jim nemohlo vnutit podezřelou osobu. Také chceme rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu tak, aby mohl dohlížet i na obce, kraje a městské firmy, zkrátka na veškeré subjekty hospodařící s veřejnými prostředky. Plánujeme i reformu policie, aby se na podobné případy vyčlenil specializovaný útvar."
>> pro SZ hlasujte zde

VÝSLEDKY ANKETY NAJDETE ZDE

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video