Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ondřej Surý, MF DNES

Ústní státní maturity nezvládly už stovky středoškoláků

  • 472
Ministerstvo školství dosud vyhodnotilo výsledky ústní maturitní zkoušky u více než 9 800 žáků středních škol. Podle ministra Josefa Dobeše v ústní státní maturitě neuspělo sedm procent z nich, patnáct procent studentů nebylo ke "zkoušce dospělosti" vůbec připuštěno.

"Vše okolo maturit probíhá hladce, chtěl bych znovu poděkovat učitelům a ředitelům škol, že to zvládají navzdory administrativní zátěži," zhodnotil ministr školství Josef Dobeš své pracovní návštěvy středních škol.

Dobeš uvedl, že nyní je vyhodnoceno deset procent ústních zkoušek státních maturit, což jsou výsledky od zhruba 9 800 studentů. "K ústním zkouškám nebylo připuštěno patnáct procent studentů. Školy jsou výrazně přísnější a zodpovědnější než v minulých letech. Například v roce 2008 to byla jen tři procenta," uvedl Dobeš.

Z těch maturantů, kteří byli k ústním zkouškám připuštěni, jich neprošlo 7 procent, tedy přes 680 žáků.

"Celkem 21 procent neúspěšných, sečteme-li nepřipuštěné a neúspěšné studenty, se zdá jako velké číslo. Ale teprve nyní nám do ústních zkoušek nastupují gymnázia, výsledky se ještě změní," avizoval ministr s tím, že celkové číslo neúspěšných maturantů by mohlo klesnout na 15 procent, protože se připojí ještě velmi kvalitní školy.

Školám pošle devět milionů

Dobeš potvrdil, že od příštího školního roku začnou maturity na konci dubna písemkami a teprve poté proběhnou ústní zkoušky. "Je to tak, abychom měli výsledky písemných zkoušek v květnu a ty mohly být předpokladem pro studium na vysokých školách," vzkázal Dobeš.

Taková podoba státních maturit se zakonzervuje na dva roky. "Za tři roky očekávám, že tu bude odvaha přijmout povinnou zkoušku z matematiky a po čtyřech letech překlopíme rychlou počítačovou metodu zkoušek ze základních škol na střední školy," prozradil svou strategii ministr.

Dobeš reagoval i na stížnosti škol, že musí kvůli státním maturitám utratit kupy peněz za papír a podobné potřebnosti. "Vypočítali jsme výdaje, momentálně to vychází na 120 korun na žáka, v celostátním objemu to vychází na 9 milionů korun. Školám to dělá velké problémy," přiznal Dobeš.

Z úspor ministerstva školství chce 9 milionů korun vyčlenit a školám je poslat. "Za tuto administrativní podobu nejsou zodpovědné školy, ale politici, kteří o tom rozhodli v roce 2008. My jsme připravení pomoci. Školy v tomto nebudou bity," uzavřel Dobeš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video