Ústí už nechce další Matiční

  • 4
Už to tu jednou bylo: Ústí se před čtyřmi lety proslavilo zdí v Matiční ulici, oddělující bílé od Romů, po celém světě. Bude se situace opakovat? Vypadá to, jako by se čas vrátil o čtyři roky zpátky. Jako by stále platilo, že v Ústí nad Labem za nejspolehlivější předvolební kartu platí problém "nepřizpůsobivých". Kdo z politiků slíbí nejjednodušší řešení, má vyhráno.

V roce 1998 to dokázala místní ODS - její obhajoba slavné zdi v Matiční ulici ji tehdy dovedla k jednoznačnému vítězství. Tentokrát to zkusil náměstek ústeckého primátora Václav Pucherna, lídr kandidátky Strany zelených a Bloku demokratických stran. Slíbil, že město vyčistí od neplatičů nájmů. Od těch, kteří zneužívají sociální dávky nebo jen dělají příliš velký hluk. Chce je vystěhovat do provizorních buněk za město.

Politicky korektní výraz "nepřizpůsobiví" kryje jasnou tajenku Pucherna mluví o Romech a všichni v Ústí tomu rozumějí. Ve stotisícovém Ústí žije zhruba deset tisíc Romů. Jsou soustředěni do několika čtvrtí (Neštěmice, Předlice, Mojžíř) a většina obyvatel města s nimi ani nemusí přijít do kontaktu. S jednou výjimkou. Tou je centrální Mírové náměstí, oblíbené místo mimo jiné překupníků drog.

Jisté však je, že se Ústí roku 2002 od toho před čtyřmi lety zjevně liší. Ne snad, že by tu dnes vládla rasová idyla. Většina místních politiků si však už nepřeje, aby se jejich město opět stalo pro celý svět symbolem rasismu jako při aféře s Matiční.

Volte slova
Obyvatelé Ústí jsou na pověst rasistů mimořádně citliví a sláva, kterou jejich městu zeď v Matiční přinesla, je vůbec netěší. A snad ještě méně měli místní lidé rádi, když jim do jejich věcí mluvili novináři, nebo dokonce politici z Prahy. Pro komunální politiky naopak každá pražská intervence znamenala body.

Snad každý si tu dodnes pamatuje na čtyři roky starou televizní debatu tehdejšího primátora Ladislava Hrušky (ODS) se zmocněncem vlády pro lidská práva Petrem Uhlem.

Pro Hrušku to byl absolutní triumf: pár týdnů po debatě v ústeckém divadle, připomínajícím atmosférou fotbalový stadion, ODS suverénně vyhrála komunální volby.

Změnila se také ústecká ODS, favorit voleb. Její nový kandidát na primátora Petr Gandalovič plán "odsunu" odmítá. Je zjevné, že mu jde o pověst Ústí, chce přilákat investory. Ti však do města, kde chce jeden z vrcholných politiků zatočit s "nepřizpůsobivými", nepřijdou.

"Koncentrace problémových obyvatel na jedno místo ničemu nepomůže, nechceme druhý Chanov," připomíná Gandalovič osud známého mosteckého sídliště. "Všichni ale musí dodržovat pravidla, jinak musí nést následky.Vidím cestu ve spolupráci se sociálními pracovníky. Zákon by se měl také změnit tak, aby sociální dávky nikdo nemohl zneužívat namísto placení nájemného," dodává.

Lídr ODS pečlivě volí slova, jde o citlivé téma. Bývalý konzul v New Yorku Gandalovič dobře ví, jakou pověst Česko ve světě svou Matiční získalo. Stejně tak si nemůže dovolit být vůči Romům ještě vstřícnější: každé "neuvážené" slovo se draze platí voličskou přízní.

To Vladimír Kozubek, primátorský kandidát sociálních demokratů, je radikálnější: "Segregace, vystěhování, Romové proti bílým... Kdo nemá co říct, klesá takhle nízko a přináší jednoduchá řešení, laciné taháky pro voliče," říká Kozubek. Může si to dovolit snáze: ČSSD volby v Ústí nejspíš nevyhraje.

Kde je slavná Matiční
V zapadlé krátké uličce na periferii města se kdysi střídala televize CNN s mezinárodními delegacemi. Dnes by Matiční možná nepoznaly. Kde jsou děti? Ulice jich byla vždy plná. Ještě nedávno si na ně stěžovali lidé z protější ulice. Vadil jim hluk a také špína z protějších domů pro neplatiče - model sestěhování "nepřizpůsobivých" už v Ústí jednou zkusili a zjevně se nepovedl.

"Děti si hrají v komunitním centru," říká Josef Lacko, obyvatel ulice, který tu vede jeden ze zájmových kroužků. Děti docházejí do domu, který byl vykoupen za peníze, které jako odměnu za zbourání zdi poslala do Ústí vláda. Ulice je na příkaz primátora pod bedlivějším dohledem strážníků, romské asistentky si chodí hrát s dětmi a doučovat je. A podobná je situace v Předlicích.

Zdejší škola, opět plná romských dětí, má jedno z nejmodernějších hřišť ve městě. "To jsou správné recepty, jenže bohužel nevyhrávají volby," říká vicepremiér Petr Mareš. "Kdyby se ale povedlo skutečně nepřizpůsobivé odstěhovat, jak to na tom místě bude asi vypadat za pět let?" 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video