Pohled na Ústí nad Labem z nové lanovky na Větruši

Pohled na Ústí nad Labem z nové lanovky na Větruši | foto: Karel PešekMF DNES

Ústí je krásné, tvrdí navzdory kritikům jeho někdejší hlavní architekt

  • 24
Jan Jehlík byl v 90. letech minulého století hlavním architektem Ústí nad Labem. Město od té doby hlavního architekta nemá. "Ústí je krásné," hodnotí dnes Jehlík město, o kterém si mnozí myslí pravý opak.

Jak jste spokojen se současnou podobou městského centra v Ústí?
Spokojen, nikdo z odborníků nepředpokládal, že 15 let od schválení regulačního plánu centra, jehož autorem byl Roman Koucký, mimo jiné autor Mariánského mostu, bude tento plán zrealizován. Stejně tak byl naplněn jeden z cílů tehdejšího územního plánu a Programu rozvoje města - vrátit život do centra. Málokdo si už uvědomuje, jak bylo tehdy centrum zničené a neživotné.

Stejně tak možná nikdo netuší, že Ústí má jako jediné velké české město de facto nově vystavěné centrum, ale s kvalitami center historických.

Jan Jehlík

Jan Jehlík

V současné době působí jako vedoucí Ústavu urbanismu na Fakultě architektury ČVUT.

Ve své odborné činnosti se Jan Jehlík zaměřuje zejména na fyzickou stavbu měst, vazbu mezi architekturou a urbanismem a navrhování veřejného prostoru.

V letech 1991 - 1996 působil na magistrátu města Ústí nad Labem jako hlavní architekt města a vedoucí stavebního odboru.

V letech 1996 - 2007 vedl vlastní architektonickou kancelář.

Veřejnost zná jeho práci například díky paláci Zdar na Mírovém náměstí, na němž spolupracoval se zahraničními architekty.

Co je podle vás na nově vznikající ústecké architektuře špatně?
Nic konkrétního mě nenapadá, je strukturovaná ve standardním rozložení spektra, jako jinde v Česku i ve světě, od špatné po dobrou. Smutné ale je, že město nevypisuje architektonické soutěže, tím všechna kulturní evropská města zkvalitňují své prostředí. Stejně tak je špatné, že nemělo zájem ovlivnit kvalitu architektury nového hotelu na Větruši. Projekt, podle kterého se staví, ukazuje opravdu úpadkový způsob stavění, to ani architekturou nelze nazvat.

Je podle vás Ústí hezké město?
Je krásné - bez ironie a přehánění. Jeho podstata je mimořádná, jen je třeba ji nepotlačovat, či dokonce neničit. Krajinná konfigurace, poloha u soutoku, centrum sevřené kopci, hlavní ulice jako kříž historických směrů jasně orientující město, silné charaktery čtvrtí, solidní výstavba 19. a počátku 20. století, kvalitní solitéry z přelomu tisíciletí - a šlo by pokračovat. Zdůraznil bych ale potřebu udržet či posilovat charakter čtvrtí, kvalitu veřejného prostoru i staveb či pěší a cyklistickou vazbu na okolí. A nenechat obytné město přetlačit automobilovou dopravou.

Jaký vztah máte ke zdejším sídlištím?
Vyrostl jsem v paneláku. Sídliště jsou jednou z urbanistických forem a forem bydlení, jejich kvalita je hlavně v množství zeleně a slušné vybavenosti. Kromě zateplování je třeba i tohle udržet. Problém je parkování, devalvuje právě onu pobytovou kvalitu. Bude nutné postavit parkovací domy či zakopat auta pod zem. Samotné domy by bylo dobré udržet v estetice, v jaké vznikly, ne jim dávat ty směšné barevné kabátky. De facto jde o funkcionalistické objekty a tak je třeba se k nim chovat, i ty mohou být pohledné.

Líbí se vám, jak dnes Ústí vypadá?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 16. září 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1057
Ano
Ano 443

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video