Divočáky ve městě vítá málokdo. Ilustrační foto

Divočáky ve městě vítá málokdo. Ilustrační foto | foto: Michal Folta, MF DNES

Ústí chtělo zahnat divočáky smrdutou pěnou. Zahrádkáři ji rozkradli

  • 51
Jen pár týdnů vydržela na stromech a plotech v okrajových částech Ústí nad Labem speciální pěna, která měla udržet daleko od ulic města divoká prasata. Zahrádkáři pěnu oloupali a odnesli, aby ochránili hlavně své zahrady. Samotná pěna je přitom k ničemu.

"Zlodějům je pěna, kterou odcizili, úplně na nic. Jen poškodili stovky ostatních slušných domkářů a zahrádkářů," zlobí se náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

Město letos v létě vyslyšelo stesky lidí, kterým divočáci ničili zahrádky a děsili je pobíháním mezi domy. Podle myslivců hledají divočáci na pozemcích města klid, kterého se jim v lese nedostává.

Radnice koupila takzvané pachové ohradníky, které tvoří speciální pěna Duftzaun. Ta obsahuje základní pachovou látku. Plně funkční je ale až po třech týdnech, kdy se k ní přidává účinný pachový koncentrát.

Než ji ale odborná firma stihla aplikovat, v pachovém ohradníku nadělali lidé díry široké až několik set metrů. Aby přitom divočáci nepronikali do města, musí být od sebe kusy pěny vzdálené maximálně deset metrů.

Pachový ohradník nefunguje

"Za velkou částí čtvrtí Střekov a Brná bude nutné hráz pachových ohradníků obnovit. Pachový koncentrát tam tedy bude možné aplikovat až za další tři týdny," poznamenala Kailová.

Aplikace pachových ohradníků u Velkého Beranova na Vysočině.

Aplikace pachových ohradníků u Velkého Beranova na Vysočině.

Škoda, která městu vznikla, není příliš velká. Dohromady činí jen asi tisíc korun. Město přesto nechce celou věc nechat jen tak.

"Je jasné, že se krádež pěny dokazuje těžko. Museli bychom pachatele chytit při činu. Odbor životního prostředí nebo městská policie se na nenechavé zahrádkáře přesto zaměří," řekl mluvčí města Milan Knotek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video