"Budeme usilovat o to, abychom se dostali ke konkrétním fakturám za jednotlivé pracovní úkony," prohlásil Karel Nepraš ze Strany zelených. Jinými slovy se chce podívat na účty, kolik přesně a co stálo.
Rekonstrukce si vyžádala celkem 82,8 milionu korun. Šest milionů dalo město a zbytek tvoří evropské dotace. Největší údiv u kritiků budí lavičky, z nichž některé stály 60 tisíc, skluzavka za 580 tisíc nebo 12 kašen celkem za 4,5 milionu.

Zrekonstruované Městské sady v Ústí nad Labem - v pozadí je vidět kruhové pískoviště s osmi lavičkami.
"Ptám se, k čemu budou sloužit," uvedl ústecký ekonom a předseda zdejší Strany zelených Miroslav Florian. Tvrdí, že nic z uvedeného park nepotřeboval.
"Proč z něj dělat něco víc, co vzhledem k lokalitě a charakteru toho místa nikdo neocení? Mně jako uživateli parku připadalo, že by se měl pročistit, prosvětlit a měly by se z něj odstranit rizikové stromy. Nic víc," doplnil Florian.
Kritici také poukazují na to, že město nevyvolalo veřejnou diskuzi, jak mají "nové" Městské sady vypadat.
"Především se mělo uvažovat, co nového tam udělat. Rekonstrukce byla vedená bez veřejné diskuze, systém selhal na začátku," říká Nepraš. Peníze se podle něj měly rozprostřít mezi víc parků, protože i další vyžadují renovaci.
Radnice faktury za park neukáže
Magistrát se brání tím, že rekonstrukce podléhala standardnímu výběrovému řízení, podle čehož také vypadá cena.
"Při prohlídce parku není samozřejmě vidět celý rozsah prováděných prací, neboť některé činnosti jsou zakryté a díky sadovým úpravám není znám ani původní stav parku," tvrdí mluvčí magistrátu Ivana Solničková.
Jisté zatím je, že žádný audit rekonstrukce, který by ukázal efektivnost vynaložených prostředků, nebude. "Město o něm nikdy neuvažovalo ani ho nikdo nežádal. Není třeba," uvedla Solničková.
Místo toho magistrát sčítá první škody. U dvou laviček už někdo urval opěradla a sedátka, několik dalších je posprejovaných. "Věc předáme policii. Teprve poté nahlásíme škody pojišťovně," uvedla Solničková.