Ústecký strach má oči na 7,6 metrech

  • 56
Hladina Labe stoupla v Ústí od večera o dalších několik čísel. Vodohospodáři očekávali, že řeka kulminuje v neděli večer nebo v noci. Navzdory tomu ještě mírně stoupá. Podle odborníků začne hladina zvolna ustupovat v pondělí odpoledne. Z úderu padesátileté povodně se vzpamatovávají obyvatelé Vestce na Nymbursku. Zpátky už je všech 220 obyvatel, které voda vyhnala z domovů.

Podle hasičů natekla voda do devíti vesteckých domů, v deseti dalších zaplavila sklepy.

"V zaplavených bytech je to hrůza. Převrácený nábytek i lednice, voda dosáhla výšky až osmdesát centimetrů," popisuje velitel místních hasičů Jaroslav Jeník. Hygienici posoudí, zda je možné pít vodu z místních studní.

Říčka Mrlina je už téměř ve svém korytu a stále klesá.

Vltava v Praze neklesne týden

Kromě Labe řeky klesají
Zatímco velká voda na dolním Labi vrcholí, ostatní české a moravské řeky převážně opadají. Stav ohrožení platil v devět hodin na čtyřech místech, druhý povodňový stupeň na sedmi.

Ohrožení trvá na Mži pod hracholuskou přehradou, na Labi v Mělníku a Ústí a na Cidlině v Sánech.

Vodohospodáři snižují odtok z Nechranické přehrady, aby se Ohře vrátila do svého koryta dřív, než zamrzne. V Lounech platí druhý stupeň povodňové aktivity, na první stupeň klesne hladina během dneška.

Labe v Ústí zaplavuje ulice
"Řeka by měla kulminovat na výšce 760 centimetrů," odhadoval v neděli jezný ze střekovských zdymadel, kde je i ústecký vodočet.

Povodně už nehrozí

Hladiny řek už neporostou. Česko totiž zasáhnou až 16stupňové mrazy. "Celý příští týden budou denní teploty kolem minus čtyř stupňů. Noční klesnou na minus deset až třináct, ojediněle na minus šestnáct stupňů," předpovídá meteorolog Štefan Handžák. Zkraje týdne bude ještě oblačno, později spíše polojasno.

Labe zaplavilo část Přístavní ulice, takže do ústeckých čtvrtí Krásné Březno a Neštěmice přestaly jezdit trolejbusy. Nahradily je autobusy, které zatopený úsek objíždějí přes Benešův a Mariánský most.

Bezesnou noc strávili obyvatelé domů na střekovském nábřeží. Do sklepů tří z nich už pronikla voda. "Máme strach, aby voda nezmrzla a nezpůsobila další škody," řekl jeden z tamních obyvatel. Střekovské nábřeží patřilo při loňských povodních k nejpostiženějším.

V Hřensku zaplavila voda některé sklepy.

DÁLE ČTĚTE

Evropa padla do zajetí vody a sněhu

Počasí nepředvádí nové kousky
Povodně střídaly náledí i dříve

Události z pátku 3. ledna
Po oblevě přijdou mrazy

Události ze čtvrtku 2. ledna
Déšť vyhání řeky z koryt

Předpověď počasí

Situace na silnicích

Neratovická Spolana zastavila v sobotu kvůli vzestupu Labe výrobu. Povodňový plán chemičce ukládá uvést výrobní technologie do klidu, pokud hladina dostoupí třetího povodňového stupně.

Velká voda opět vyhání lidi
Kritická situace nastala z pátku na sobotu ve Vestci po přelití ochranných hrází říčky Mrliny. Voda z ní se spojila s lagunami v okolí obce.

Hasiči evakuovali 220 lidí do nedaleké obce Hrubý Jeseník. Nikdo nebyl zraněn. Průtok Mrliny přesáhl hodnotu padesátileté vody. Podle předběžného průzkumu však hráze vydržely.

Mluvčí nymburských hasičů Jiří Skořepa pro iDNES řekl, že probíhají odčerpávací práce a lidé se do svých domovů budou moci možná vrátit už v neděli. Podle posledních zpráv se už část obyvatel vrátila.

Drama hracholuské přehrady zažehnáno
Ačkoli hracholuská přehrada na Plzeňsku vypouští do Mže rekordní množství vody, plzeňské čtvrti Roudná žádné drama nehrozí. Radbuza, do níž se Mže v Plzni vlévá, klesá.

"Zvýšený stav Mže se dramaticky neprojeví a masovou evakuaci neočekáváme," řekl tajemník krajské povodňové komise Vladimír Dlouhý.

V zadní části Roudné je zaplaven sportovní areál, zahrady a několik obytných domů. Hasiči odsávají vodu velkokapacitním čerpadlem, které dorazilo z Českých Budějovic. Kolem řeky u areálu vyrostl hliněný val.

I když množství vody, které odtéká z přehrady, není ještě na maximu, krizový štáb neočekává v obcích podél Mže žádné větší problémy. Voda zde stoupne zřejmě ještě asi o 20 centimetrů.

S obavami pozorovali v sobotu stoupající vodu na Litoměřicku, kde jsou dodnes laguny po loňských záplavách. V Počaplech se Labe opět přiblížilo k místnímu kostelu.

Ulice i domky zde ještě nesou viditelné stopy po srpnových povodních: oklepané fasády, stavební suť a opuštěná stavení. Kostel je z větší části obklopen vodou.

Počasí ovlivňuje dopravu
Do povodní už v sobotu večer vpadl mráz a sněžení. Podobně náhlá změna počasí - opačným směrem - před několika dny způsobila oblevu a povodně.

Během soboty klesly teploty na většině území republiky pod bod mrazu. Deště postupně přecházejí ve sněžení. Teploty klesly v noci ze soboty na neděli na minus pět až minus deset stupňů. Mrznout bude i v neděli.

Silničáři proto vyzývají řidiče, aby byli opatrní; na vozovkách se vytváří ledovka.

Po celé zemi je zatopeno několik desítek silnic, většinou třetí třídy. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství.

V dalších dnech zůstane rtuť teploměru pod nulou. Předpověď očekává v noci minus 14, před den nejvýše minus 4 stupně.

Rozvodněná Mže pod přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Její voda zatopila 4. ledna asi 10 chat.

Nouzovým přepadem v tvaru trychtýře odtékala 4. ledna voda z přehrady Hracholusky na Plzeňsku. Stav vody zde byl nejvyšší od dokončení přehrady v roce 1967.

Zaplavená silnice pod Benešovým mostem v Ústí nad Labem. Mrzne a poletuje sníh. (5. ledna 2003)

Dopravní značky pod Benešovým mostem zůstaly pod vodou

Rozvodněné Labe mezi Ústím a Děčínem využili i raftaři.

Obřím čerpadlem zvaným mamut odčerpávali 4. ledna hasiči vodu ze zaplaveného fotbalového stadionu v Plzni

V sobotu odpoledne se v Čepirohách (součást města Mostu) zřítila podmáčená vinice na rekultivované výsypce. Val o ploše přibližně 500x500 m se zastavil asi tři sta metrů od řady okálů. Sesuv půdy nikoho nezranil. (5. ledna 2003)

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video