Ústecký kraj vytáhl do boje s meningokokem

  • 2
Ústecký kraj chce očkovat proti meningokokovi lidi od 15 do 20 let. Radní už vyčlenili peníze. Reagují tak na rostoucí počet úmrtí na tuto nemoc v kraji, který je nejvyšší v Česku. Kdy se začne očkovat, záleží na jednání s pojišťovnami.

Politici chtějí, aby se na preventivní akci finančně podílely.

Naposledy v kraji podlehla momentálně nejnebezpečnější nakažlivé nemoci, kterou může dostat člověk v Evropě, meningokokové infekci typu B, minulý týden dvacetiletá Pavla z Litoměřicka. Letos je to na severu Čech už čtvrtý případ. - více zde

Nemoc se projevuje těžkým hnisavým zánětem mozkových blan. Meningokok napadá podle náměstka ředitele ústecké nemocnice pro interní obory Pavla Dlouhého většinou zdravé lidi. Maximálně může hrát roli krátkodobé fyzické vypětí těsně před tím, než člověk onemocní.

Dívka, která zemřela, krátce předtím navštívila diskotéku a teplický konzervatorista, který zemřel na meningitidu před dvěma měsíci, byl na plese.

Často nemoc postihuje lidi žijící v kolektivu s úzkými kontakty, kde se nakazí ze vzduchu vdechnutím bakterií.

Proti zákeřné nemoci existují dva druhy obrany: Za prvé by měl člověk neprodleně vyhledat lékaře, když trpí vysokou horečkou, jenomže meningokok se zpočátku projevuje jako chřipka. Další možností je preventivní očkování.

"Existují dvě vakcíny. Jedna zabírá proti meningokoku skupiny A a C, druhá jen proti céčku, přesto ji považuji za modernější. Je výhodná proto, že lze očkovat už malé děti. Očkování stojí osm set korun. Říkám ale na rovinu, že tato poslední dívka onemocněla meningitidou typu B, takže by jí žádné očkování nepomohlo," dodal už dříve Dlouhý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video